Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Kymco Agility yleinen keskustelu

Aloittaja Pekoni, 23.06.08 - klo:15:46

« edellinen - seuraava »

InsOmnia

Lainaus käyttäjältä: JR - 11.12.12 - klo:21:07
Sellainen kysymys tuli mieleen, että koitin tässä ensipakkasilla sahata muutaman viikon seissyttä Agilityä käyntiin, eikä lähtenyt millään. Akun jo heiketessä kokeilin käynnistyspolkimella ja lähti heti käyntiin. Lämpimänä lähti sitten jo startillakin. Kukas keksii tähän selityksen?
Ei sitä keksiä tarvitse, selitys luettavissa tälläkin foorumilla, varmaan sadasta eri topikista. :o

Kipinä ei riitä starttimoottorin viedessä kaiken mahdollisen virran. Korjauskeinona uudet ja laadukkaat akkukaapelit ja maadoitus kuntoon. Tehopuola auttaa sitten, jos edellämainitut ei riitä.

Coastside

Sahatessasi akun jännite laski ja mahdollisesti DC CDI boksi ei saanut tarpeeksi jännitettä, eikä startti pyörittänyt hyvin nihkeää konetta. Näissä on näitä oikkuja joille ei löydy varmaa seliä.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

pekpel

Vajaa latauksisen akun jännite riitä pyörittään tarpeeks nopeesti mottia..
Tehopuola voi auttaa, yleensä ei, jos mopotin on muuten kunnossa..
Polkastessa koneen kierrosluku voi kriittisellä hetkellä olla helposti yli tuplat starttimotin vastaaviin..
En ole oikeassa, mutta en väärässäkään..

InsOmnia

Lainaus käyttäjältä: pekpel - 11.12.12 - klo:21:23
Tehopuola voi auttaa, yleensä ei, jos mopotin on muuten kunnossa..
Olipas taas kommentti. :o
Eihän se tehopuola toimivassa mopottimessa erotu vakiopuolasta mitenkään. Mutta tilanteissa joissa akku on kovilla ja käynnistyvyys siinä kinthaalla, niin tehopuola ja laadukas tulppa "esimerkiksi iridium tulppa" tulevat tarpeeseen ja pääsevät oikeuksiinsa. Kyllä se tehopuolan antama lähes kaksinkertainen volttimäärä "vakio puolaan verraten", antaa kylmäkäynnistyksiin jouhevuutta. ;)

Suosittelen lämpimästi kokeilemaan, ei se ainakaan rahasta pitäisi jäädä kiinni: http://www.virijavara.fi/kauppa/product_details.php?p=165

Kesäkelille kannattaakin sitten laittaa vakiopuola paikoilleen, ainakin ne tehopuolat joita itse käyttänyt, lämpiävät kesäkelillä liikaa ja tuppaavat olla aika lyhyt ikäisiä.

purgiaali

Lainaus käyttäjältä: JR - 11.12.12 - klo:21:07
Sellainen kysymys tuli mieleen, että koitin tässä ensipakkasilla sahata muutaman viikon seissyttä Agilityä käyntiin, eikä lähtenyt millään. Akun jo heiketessä kokeilin käynnistyspolkimella ja lähti heti käyntiin. Lämpimänä lähti sitten jo startillakin. Kukas keksii tähän selityksen?

Minun agilityyn on pikkuhiljaa kehittynyt tälläinen ominaisuus että startillä ei saa käymään jos on vähänkään pakkasta. Tilanne  jo hetkeksi  korjaantui, kun uuden akun hommattuani huomasin että  starttimoottori on osittain oikosulussa, ja ottaa suuren virran ja pudottaa jännitteen liian pieneksi.

Startin vaihdon jälkeen mopo  käynnistyi hyvin, mutta kelien viiletessä oireet ovat taas palanneet. En ole jaksanut ongelmaan perehtyä, kun poljin kuitenkin toimii, ja lämpimänä kone tottelee sähköstarttia.

Kipinä tuntuisi  puuttuvan sähköllä startatessa, eli CDI:tä epäilisin syylliseksi.

pekpel

Jospa se olisi tuo tehopuola apu sulle.. Ja iridium tulppa..
Mulla vakio tulppa ja vakiopuola toimii,,
Lähtee startilla käyntiin, eipä kyllä ole ollu pakkasiakaan. Startissa voltit käy 9,8.. Pitemmän seisotuksen jälkeen.
Oisko InsOmnialta tulleet pytty ja avarrettu kansi osasyynä ?
En ole oikeassa, mutta en väärässäkään..

purgiaali

Iridiumtulppa vaihtui minulla jossain vaiheessa takaisin tavalliseen, kun se ilmeisesti tarpeeksi öljyä  nieltyään alkoi oireilemaan. Oireet olikin varsin mielenkiintoiset, ja pitkään oli syyllinen haussa satunnaisiin  vaihteleviin käyntihäiriöihin. Viimeisillä metreillään iridumtulpan syyllisyys paljastui, kun vika alkoi olla pysyvä ja kone ei enää sietänyt täyskaasulla ajoa. Osakaasulla  pystyi hyvin ajamaan, mutta kun kahvan  käänsi tappiinsa niin n. 2-10 sekunnin päästä veto loppui kuin seinään.

InsOmnia

Lainaus käyttäjältä: pekpel - 12.12.12 - klo:21:15
Oisko InsOmnialta tulleet pytty ja avarrettu kansi osasyynä ?
Kyllä ehdottomasti! Ne on jo kuitenkin tottuneet minun hellään ja huomaavaiseen käskyttelyyn ja vierastavat nyt sitten uutta käskijäänsä. ;D

Pete66

Tuossa joulukuun puolella kyselin vinkkejä, että miten sais kymcon startin toimimaan. Hyviä vikkejä tuli, mutta meinasin odottaa lämpämpiä kelejä remonttia varten. Nyt kun tuossa on tullu muutaman kerran värkillä käytyä töissä, niin huomasin, että mykkänä ollut äänimerkki alkoi välillä toimimaan, lopulta ihan jatkuvasti. tästä rohkaistuneena sain inspiraation kokeilla starttia. Elähän mittää, mopohan hörähti käyntiin. Olisko sitte ajaminen saanu paikat nuoskaksi ja maajohot parempaan kontaktiin. Ei se kyllä kovalla pakkasella lähe muuten kuin polkimella käyntiin, vaikka startti pyöriikin. Luin jostain viestistä, että tähänkin auttais kunnon virta- ja maajohot akulta koneelle ja runkoon

AnttiP

Mikä vikana,ei tule kipinää.Liitokset tarkistettu,puola vaihdettu,tulppa vaihdettu,sulakkeet tarkistettu mutta ei löydy kipinää.Mopon rungossa "kumipussissa" oli joku ihme metallinen mötikkä josta päättelin että mopossa "dc(tasavirta?)säköt. Akku oli tyhjä ja polkemalla kokeilin kipinää.Vaatiikos nuo dc sähköt akkuvirran käynnistyäkseen?Akku latautumassa joten huomenissa testaan. Mistä kannattaisi etsiä vikaa??

Juissi

Meillä teoria ja käytäntö ovat sekoittuneet siten, että mikään ei toimi ja kukaan ei tiedä miksi.

JR

Jaaha, kevät koittaa ja piti laittaa Kymco käymään. Sama vika, kuin syksyllä, sähköllä ei lähde kylmänä, polkimella lähtee. Joku oli sitä mieltä, että akulta ei riitä virtaa syttypuolelle, mutta ainakin tarjolla on, pyörittää hyvinkin iloisesti. Lämpimänä lähtee sitten startillakin. Pitänee rasvata tuo poljin, ei palauta ja on muutenkin kankea.
Mutta mutta, mopo ei minusta käy kovin hyvin, tai käynti vaeltaa jostain syystä ja kiihtyminen on heikkoa. Olen ajanut mopolla varsin vähän, enkä oikein tiedä, miten sen pitäisi käyttäytyä. Suuttimen suurensin ensitöikseni mopon hankittuani, jotenkin kuitenkin tuntuu bensapulalta. On se mopo paremminkin käynyt, että kai se on aloitettava taas kaasuttimesta. Muistaakseni tarkastin maadoituskohdat viime kesänä.

Coastside

Nelarin (?) CVK kaasutin on tuollainen tyhjäkäynnillä. Joskus kierrokset vaeltelee ja joskus ei. Samoin tuo käynnistyvyys vaihtelee vaatien poljinta. Kannattaa pitää huoli ilmanputsarin puhtaudesta ja tiiviydestä ja bensan suodatuksesta myös ja varin puhtaudesta, niin perusjutut pysyy kunnossa. Sitten kun ilmat lämpenee se toimii paremmin.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

pekpel

Ja mopo toimiakseen tarvii kilometrejä, ei se seisoessa parane, vaan säännöllinen ja riittävä ajo pitää paikat kunnossa..
Jo parin - kolmen viikon säännölliset seisokit aiheuttavat kiusaa pitemmän päälle, ilman huoltoa..
En ole oikeassa, mutta en väärässäkään..

JR

Tänään taas rallattelin pikkuajoa Kymcolla ja kokeeksi aukaisin seosruuvia puoli kierrosta ja käynti parani selvästi. Enemmästä avaamisesta ei ollut hyötyä, eli tyhjäkäyntisuutin on vissiin liian pieni näillä keleillä. Pitänee purkaa kaasutin ja kairata tyhjäkäyntisuutinta himpun isommaksi, jos ei sitten suuttimessa ole roska.