Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Milan Sport Estate keskustelua

Aloittaja kesäskootteri, 29.04.13 - klo:18:38

« edellinen - seuraava »

kesäskootteri

Tulppa on aika haastavassa paikassa. Vaatii oikeanlaisen jatkovarren, että pääsee ollenkaan käsiksi.

rele50

#121
Eilen pienellä nopeudella 10-15 km/h kuuluu jotain kilkatusta. Pitääkö olla huolissaan?

EDIT:

Lainaus käyttäjältä: kesäskootteri - 23.05.14 - klo:17:43
Tulppa on aika haastavassa paikassa. Vaatii oikeanlaisen jatkovarren, että pääsee ollenkaan käsiksi.
Elämä tuntuu olevan täynnä uusia haasteita mutta vielä tulpanvaihtokin vaikeutuu...

kesäskootteri

#122
Ilo on ollut ajella, mutta eilen huomasin, että keskijalalla seisoessa mopo oli vinossa. Kun mopon laskee alas niin jousi ei palauta jalkaa vaan se pitää nostaa itse ylös; pysyy kuitenkin hyvin ajaessa ylhäällä.

Huomenna käyn näyttämässä Helsinginkadun huollossa tuon keskijalan, ja toivottavasti menee murisematta takuuseen. Itse veikkailen, että olisi ehkä joku ruuvi tai mutteri irronnut, ja jotenkin jää vinoon. Vaikuttaa sitten jouseen jollain tapaa, kun ei palauta härveliä ylös asti.

EDIT:

Tuo keskijalka oli alle 5 min homma. Joku vastakappale/mutteri oli pudonnut, jonka takia keskijalkaa kiinni pitävä tappi ei ollut kunnolla paikoillaan. Pajan kundit naputtivat tapin paikalleen ja laittoivat vastakappaleen kiinni. Pääsin lähtemään toimivalla skootterilla kotiin.

pekpel

Täälläkin sais olla se peukku nappi  ;D
En ole oikeassa, mutta en väärässäkään..

rele50

700 km ajeltu. Kaasutin putsattiin ja hana vaihdettiin takuun piikkiin. Nyt käynnistyy hyvin. Oli varmaan jotain vuoden vanhaa mönjää kaasarissa. Hyvin toiminut. Jalkatilassa hyvä tuoda kauppaostoksia.  :D

kesäskootteri

Tulipas tehtya pikkuisen reilumpi huolto keskiviikkona. Isot kiitokset taas pekpelille todella tarpeellisesta avusta. Muille kerhon kundeille kiitokset hyvista kahveista ja mukavasta seurasta.

2200 km suunnilleen ajettuna. Vaihdettu moottoriin 10w40 ja peraan pikkusen aiempaa paksumpaa 80w90. Moottoriin laitoin noin 5,5 dl joka vaikutti alkuun riittavan, mutta huomasin kylla lisays tarpeen, kun mittatikku juuri ja juuri kosketti oljyn pintaa tanaan aamusta. Ei ollut vuotanut, mutta moottori imaissut syovereihin, joten pitaa pikkusen lisata ennen seuraavaa ajoa.

Tulpan vaihdoin CR8EIX iridium tulppaan. Ohje on CR7E, mutta yhden lampoarvon suurempi pitaisi siirtaa lampoa paremmin pois nain kesalla. EIX yhdistelma tarkoittaa tosiaan vain tuota iridium tulppaa...

Variaattori avattiin pekpelin johdolla, kun ilta alkoi hamartaa. Ihan ok kuntoiset rullat, liukupalat ja hihna vaihtuivat uusiin. Hyvin tuntui pelittavan, mutta palaan tahan viela ensi viikolla, kun saan kilsoja alle enempi... Nyt tosiaan sisalla Dr. Pulley liukurullat.

Ilmanputsari on tehty paperista, eli ilman oljyja selvittiin. Pikkuisen putsasin paineilmalla. Etujarrun palat olivat kuluneet tasaisesti ja takajarrun saatomutteri voideltiin, ettei ruostu kiinni.

Paremmalla aikaa ja ajettujen kilsojen jalkeen taas lisaa juttua....

kesäskootteri

Talla hetkella juhannuksen vietossa ilman Estatea, mutta kirjoittelenpa pikkuisen ensi fiiliksia ajan kuluksi. Vaihdettu siis orginaalit 4,15 grammaset rullat Dr. Pulley 3,5 g liukurulliin. Ihan alkuun ensimmaiset sadat metrit korvalla huomasi selkeasti kierrosten nousun liikkeellelahdossa. Tuntui, etta huutaapa tama kovaa ja veto vaikutti ihan normaalilta. Melkein tuntui, etta onkohan kierrokset liian kovat ja potku jopa sen takia vahaisempi.

Muutaman kilometrin jalkeen alkoi kuitenkin tuntua, etta nopeusmittari oli jatkuvasti 50 plus ilman kaasu pohjassa menoa. Yritin kylla puolueettomasti suhtautua, mutta jai loppujen lopuksi fiilis, etta helpommin pysyi skootteri liikenteen mukana kuin aiemmin.

Muutamalla kaverilla on Vespan mopoja, joiden kanssa saan testattua todellisen kiihtyvyyden. Mitaan mittauksia en ole tehnyt, mutta rinnan tuttujen skoottereiden kanssa saan viela varmistettua, mika on todella kiihtyvyys. Toistaiseksi tosiaan ajoa alle 10 km ja pelkalla persdynolla mennaan.

kesäskootteri

Toimiipa Milanit hienosti, kun näin vähän on viime aikoina kukaan kertonut ongelmista.

Itsellä reilu 2400 km mittarissa. Hyvin kulkee ja toimii. Dr. Pulleyt eivät ole tuoneet juuri ollenkaan normaalikiihtyvyyttä lisää, mutta liikenteessä kyllä huomaa todella selvästi, että mittari pysyy paremmin lähellä 50 km/h kuin aiemmin. Kaikissa paikoissa, joissa ennen kierrokset jäivät pikkuisen pieniksi, jotta jaksaisi oikeasti vetää hyvin, jaksaa mopo nyt selvästi paremmin. Esimerkkeinä ylämäet, lähdöt ylämäkiin ja kaksipäällä ajaminen.

Kierrokset on tosiaan pikkusen korkeammat, mutta eipä tuo kone ole käynyt yhtään sen kuumempana lämpömittarin mukaan. Oikein kovilla helteillä on mittari tainut käydä puolivälin tienoilla. Kierrokset tasoittuu kyllä hienosti alas, kun ajan tasanopeudella. Variaattori tuntuu siis toimivan tällä hetkellä todella hyvin ja ajaminen on mukavaa ;). Variaattorin lämpötiloja en uskalla edes arvata, koska ajon jälkeen on kyllä todella kuuma. Kaipa se on ihan normaalia, ja lämpesi se tosiaan aiemminkin niin kuumaksi, että vertailua on kyllä mahdoton hiplaamalla tehdä.

issakainen

Lainaus käyttäjältä: kesäskootteri - 16.07.14 - klo:18:44
Toimiipa Milanit hienosti, kun näin vähän on viime aikoina kukaan kertonut ongelmista.
*koputan puuta*

Hyvin on mennyt, ei ongelmia. Mielessä pyörinyt että mitä sitä tekisi tuolla tupakansytytin pistokkeella (?) mikä tuolla penkin alla on, mutta mitään huoltojuttuja ei ole tarvinnut pohtia. Ja laitteen kulutus jaksaa edelleen hämmästyttää, nyt mennään 1,91l/100km.

rele50

Eipä ole vikoja ollut. Ainoa juttu on tullut esiin: jos Milan on seissyt viikon, vaatii pienen esilämmityksen ennen liikenteen sekaan menoa. Ikäänkuin "tukehtuu" kaasua kääntämällä. Mittarissa reilu 900. Alkuperäinen tulppa kiinni. Olisko kesäskootterin mainitsema ird-tulppa kokeilemisen arvoinen tai sitten kaasarin säätö?
On tässä ihan hyvä vääntö. Eilen oli reppu täynnä ruokaa ja juomaa mutta "loivat" mäet täällä Lahen mäkisissä maastoissa ei haitannut. (kaksi päällä en ole kokeillut, itse n.70kg)

Positiivisia kyselijöitä on riittänyt ostareilla ja keskustassa Estaten ulkomuodosta niin junnuilta kuin senioreilta. Yksi heppu kehoitti ottamaan teipit sivuilta mutta Italian värit etulokarissa pitäisi ehdottomasti säästää.  ;D
Ei ole tullut yhtään Milania vastaan Lahdessa.
Katsellaan ja kuunnellaan.

joni_k

#130
mikä tyyppinen moottori näissä on? siis meinaan jotain numerosarjaa tms. esim. perusmoottori 139qma

edittiä löytyi tästä ketjusta.

issakainen

Lainaus käyttäjältä: rele50 - 18.07.14 - klo:08:49
Eipä ole vikoja ollut. Ainoa juttu on tullut esiin: jos Milan on seissyt viikon, vaatii pienen esilämmityksen ennen liikenteen sekaan menoa. Ikäänkuin "tukehtuu" kaasua kääntämällä. Mittarissa reilu 900. Alkuperäinen tulppa kiinni. Olisko kesäskootterin mainitsema ird-tulppa kokeilemisen arvoinen tai sitten kaasarin säätö?
On tässä ihan hyvä vääntö. Eilen oli reppu täynnä ruokaa ja juomaa mutta "loivat" mäet täällä Lahen mäkisissä maastoissa ei haitannut. (kaksi päällä en ole kokeillut, itse n.70kg)

Positiivisia kyselijöitä on riittänyt ostareilla ja keskustassa Estaten ulkomuodosta niin junnuilta kuin senioreilta. Yksi heppu kehoitti ottamaan teipit sivuilta mutta Italian värit etulokarissa pitäisi ehdottomasti säästää.  ;D
Ei ole tullut yhtään Milania vastaan Lahdessa.
Katsellaan ja kuunnellaan.

Vastaavaa tukehtumista olen itsekin havainnut, mutta nyt viime aikoina sitä on ollut paljon vähemmän. Johtuuko siitä että kelit on lämpimät vs kevät jolloin tätä enemmän esiintyi. Vääntöä kyllä normaalisti piisaa, itse ajelin viikon verran töihin (10km) niin että tyttöni istui kyydissä ja hyvin jaksoi isommatkin mäet kiivetä.

joni_k

mistäs tähän vehkeeseen varaosia saa..? googlella hain niin moottoriin ei osia löydy.ei muuten mut jos joskus erehtyis ostamaan niin varaosien ja varsinkin viritysosien saanti on tärkeää.. ;D

kesäskootteri

Iridium-tulpasta en ole huomannut toistaiseksi mitään hyötyä. Sen pitäisi kestää noin kolme kertaa pidempään, vrt. tavallinen tulppa, joten panostin mielelläni tuon reilu kymmenen euroa. Tulpan vaihto on oma numeronsa niin mukavempi, kun tarvitsee vaihtaa harvemmin ;)

Viriosia on tarjolla huonosti, ainakaan itse en ole löytänyt. Perus kulutusosia voi tilata edullisesti Suomesta tai ulkomailta. Kone on Minarellin kopio, tarkan koodin löydät ketjusta "minkä skootterin ostaisi" viime kevään kommenteista.

konenikkari

#134
http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=4714.msg77385#msg77385
Ja taitaa olla jonkunasteinen kopio minarellin xf50:stä.
Itse asiassa emme tiedä edes, keitä olemme ja mistä tulemme...jo 25 vuotta samalla mopolla.