Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Bensoista (oktaanit, alkoholi, yms)

Aloittaja anaalikisti, 10.05.08 - klo:22:44

« edellinen - seuraava »

openflow

E10:n käyttö seosbensana voi tuoda jokun verran ongelmia öljyn valinnan suhteen. Perus 2t-öljy sekoittuu huonosti etanolin kanssa. On olemassa alkoholille tarkoitettuja 2t-öljyjä, mutta nämä taas ei tahdo sekoittua bensan kanssa.

10% viinaa bensassa ei vielä hirveästi ole, jos sitä olisi lähemmäksi puolet joutuisi käyttämään öljyä joka sekoittuu sekä bensa että viinan kanssa. Valikoimaa tälläisten öljyjen suhteen ei kovin mahtava ole ja hintavia kaiken lisäksi.

Voi olla, että olisi hyvä jo E10 kanssa käyttää öljyä joka sekoittuu hyvin bensan ja etanolin kanssa. Helpommalla ja halvemmalla  taitaa päästä käyttämällä 98++ ja perus 2t-öljyä. Virallinen suositus taitaa olla, että E10 ei käytettäisi seosbensana. Luulen, että se johtuu tästä öljyn sekoittumis ongelmasta.

Kymco

#151
 :P
Kymco Visa R50
Yamaha Majesty 400

pettynyt

Mikään Nesteen hemmo :o ei KYLLÄ "moista litkua" ole ollut kehittämässä!

-Zone-

#153
Olisivat korvanneet sen alkoholin vetyperoksidilla, niin myynti olis varmaan kasvanutkin.  ;D
On tujua ainetta koneessa tuo peroksiidi. Useampi kokeilleista tee-se itse-miehistä on huomannut, että on vähän turhankin tujua.

30-40 luvun vaihteessa ajettiin muutes kanssa F1 autoilla jokseenkin rajulla polttoaineella, vai mitä tuumitte : 86% metanolia, 8% asetoonia, 4% nitroa ja 2% eetteriä.

openflow

Lainaus käyttäjältä: Kymco - 13.03.11 - klo:11:38
EI missään tapauksessa saa käyttää E 10:iä seosvoitelussa...
En nyt olisi niin ehdottoman kiellon kannalla mitä tulee E10 ja seosbensaan. Puhdasta etanolia/metanolia voi 2t-koneessa käyttää ihan hyvin seospolttoaineena. Miksi ei siis 10%-etanolia voisi käyttää, jos kumiosat kestää ja valitsee oikeanlaisen öljyn. Lähinnä arvuuttelin sitä, että kuinka paljon etanolia voi olla bensan joukossa ennen kun on ruvettava käyttämään "erikoisöljyä".

Lainaa
30-40 luvun vaihteessa ajettiin muutes kanssa F1 autoilla jokseenkin rajulla polttoaineella, vai mitä tuumitte : 86% metanolia, 8% asetoonia, 4% nitroa ja 2% eetteriä.
Lennättelin ~pari viikkoa sitten 20-60-20%  polttoaineella (nitro-metanoli-öljy), ehkä toi F1-litku oli rajua 30-40 luvun mittapuun mukaan. Esim R/C autoissa 30%-nitro on ihan perustavaraa. Pienet koneet lähtee kaikenlisäksi paremmin käyntiin, kun viinan joukossa on hitusen nitroa...

-Zone-

Lainaus käyttäjältä: openflow - 13.03.11 - klo:16:13
..ehkä toi F1-litku oli rajua 30-40 luvun mittapuun mukaan...
Juuri näin. Autoissa tankit 400 litraisia ja kuskit veteli siinä starttia odotellessa sauhuja. Saattoipa mekaanikot vielä samalla tankata tuota litkua kanisterista autoon. Kiireessä helposti roiskuu vähän ylikin. Oli nuo turvallisuusnäkökohdat vähän toista siihen aikaan :)

Plom

Jokainen tankkaa omalla vastuullaan sitä mitä haluaa, mutta turha sitten itkeä jälkeenpäin vaurioita.  8)

Coastside

NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

purgiaali

#158
Polttoainelaatujen tämänhetkinen hintaero on viisi senttiä litraa kohden eli noin kolme prosenttia. Siten kuluttajalle on TM:n mukaan taloudellisesti sama, kumpaa polttoainetta hän käyttää.

TM: E10-bensa käy yhtä kalliiksi kuin 98-laatu

Uusi E10-bensiini ei välttämättä hyödytäkään ilmastoa.

Tutkijat HS:lle: E10-bensa ei hyödytäkään ympäristöä

yamaha

autoista kyllä jutellaan kaikkialla et mihin sopisi E10.ovatko unohtaneet että on veneet, pienkoneet ym?koskas herrat rupee ottaa kantaa meihin skode ihmisiin? metsureihin?veneilijöihin? >:(

pekpel

Venemiehet ja naiset ei koske koko 95E10 litkuun, näin ne omilla foorumeillaan ainakin sanoo.
Moottorisahat ym. toimii parhaiten pienkonebensalla.
Ja herroja ei kiinnosta hittojakaan mitä kansa on mieltä, lähinnä moititaan että ette ymmärrä omaa parastanne...
En ole oikeassa, mutta en väärässäkään..

pugt200

Jos E10-bensaa myytäis Viipurin Nesteellä 50 senttiä litra, niin koko Suomi jonottaisi litkua vaikka viikon. Nyt kun sitä tarjoillaan vapaasti, niin se onkin katala salajuoni automiehen tuhoksi. C'mon ... onko meistä tullu tämmösiä vellihousuja?

pekpel

Jos jokin mun vehjes toimisi hyvin tuolla 95E10 bensalla, niin sitä sitten käyttäisin.
Mutta kun ei toimi, niin en käytä, kun kerran on valinnan varaa polttoaineessa.

Tilannehan on vähän kuin häkäkaasun kanssa sota-aikana, tavis bensakone oli häkäkaasulla tehoton, sitten kun sakemannit teki häkäkaasulle oman moottorin niin tilanne muutttui ihan toiseksi, oli puhtia koneessa ja aivan uskomaton vääntö.
En ole oikeassa, mutta en väärässäkään..

pugt200

Kun 95 muuttui E10:ksi en huomannut mitään eroa pikkuautoni käynnissä. Tietenkään en tankkaa E10:ä niihin laitteisiin,joihin valmistaja ei sitä suosittele. Jos kulutus nousee , pitää pudottaa vähän vauhtia. Helppoo.

yamaha

kyllä E95 ja E98 hinta ero on sen verran pieni et tankkaan 98E kunnes se muuttuu E15 kuten on jo puhuttu.