Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Teknisiä ongelmia

Aloittaja 8190145, 28.06.07 - klo:21:24

« edellinen - seuraava »

tommi

Selvät hoonausjäljet oli pytyssä vielä kun vilkaisin. Periaatteessahan tuo savutus käynnistyksen yhteydessä ei itseäni haittaa millään tavalla mutta on aika ikävän näköistä sivullisten silmissä. Luulevat varmaan että kone vetelee viimeisiään. Annetaan nyt vaan savuta ja katsotaan mitä tapahtuu. Joskus ensi keväänä voisi taas pytyn purkaa ja yrittää arvailla mistä on kysymys. Öljyä ei tosiaan näytä kuluttavan nimeksikään joten se on ainakin lohduttavaa.

mcclane

sellainen on tuossa baotian 2004-2005 mallin scootterissa ongelma että se ei meinaa lähteä oikein käyntiin kylmänä.
sitten kun sen saa käyntiin niin se lähtee lämpöisenä hyvin käyntiin.sillä on ajettu noin 3500km ja vika on ollut uudesta lähtien.
bensahana on uusittu ja polttoaineletkut ja alipaineletkut.sytytystulppa on uusi myöskin ja kipinä on hyvä.
suuttimet on vaihdettu mutta ei ollu siitäkään apua.

imukaulassa on kuulemma jokunen pieni halkeama pinnassa.mistä etsiä nyt vikaa?
jos imukaula vuotaisi niin ei kai se toimisi lainkaan?

kiitoksia vastauksista jo etukäteen.

Coastside

Tulpan väri kertoisi onko käynnistyksen vaikeus perua laihasta seoksesta. Jos se on kalvakan värinen niin se selittyy tuolla "pienikulutushakuisuudella", jolla näitä myös myydään. Ruskea sävy tulpassa kertoo seoksen olevan kunnossa.

Tuo voi olla monien sylinterivikojen selitys, joita ei muissa merkeissä esiinny juuri lainkaan.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

DEPI

Joo taitaa olla kiinalaisten ominaisuus.
Täytyy vaan etsiä konstit miten käynnistää
eri lämpötiloissa.
Akun kunto ratkasee paljon.

-Zone-

Lainaus käyttäjältä: mcclane - 04.09.09 - klo:21:07jos imukaula vuotaisi niin ei kai se toimisi lainkaan?
Kaasaria ei tunnu saavan oikein koskaan säätöihin. Jos saa pelittään hyvin kylmänä, ei pelaa enää lämpöisenä. Käynnistysvaiheet on vielä oma lukunsa. Sellasta se.. ikuista taistelua. Nykyisellä setillä ei saa antaa tippaakaan kaasua lämpimälle tai kylmälle moottorille. Puolilämpimälle taas on pakko vääntää kaasu puoleenväliin auki, että saa käyntiin ja silloinkin lähtee aika nihkeästi.

Ex imukaulassa näkyi ulospäin klemmarin vieressä vajaan sentin mittainen murtuma, jonka väliaikaisesti paikkasin jeesusteipillä ja lähdin mopolla reissuun. Takaisin tullessa jo oireili, mutta ei silloin yöaikaan paljon huvittanut sammuttaa edes tienposkeen, vaan päätin että niin pitkälle mennään kotiopäin, kuin vain liikkuu. Pääsin vielä jotakuinkin 20km vaihtelevilla nopeuksilla kun kone teki totaalisen lakon. Jäi noin 2-3km mopolle työnnettävää matkaa ja seuraavana päivänä aloin tutkimaan, mikä hajosi. Oli kaasarin imukaula revennyt kokonaan poikki. Eli siihen irtoomispisteeseen saakka itse sain vielä jotenkuten ajettua  :P

karkulainen

Minä vuorasin koko ilmukaulan ulkopuolen mustalla sähköteipillä.

Käynnistyksessä ja sen jälkeen ei saa laittaa kaasua yli ½, muuten sammuu. Lämpimänä toimii hyvin.
EX; Solifer xtr50. Nyk. VW Golf IV Variant 1.9TDI
Mikä näyttää helpolta, on hankalaa. Mikä näyttää hankalalta, on mahdotonta.

skodesti

Nyt olen äimän käkkyränä,tuosta sinisestä meni taas se jännitteen säädin jo toinen lyhyen ajan sisään,mikä ihme voisi olla syyllinen tuollaiseen?  ???

knutipää

Heps!

Nyt on iskenyt tuohon kiinalaiseen kahdella pyörällä kulkevaan ihmeeseen sellainen ongelma (taas yksi lisää :p) tuonne sähköpuolelle, ettei valot, vilkut, startti jne. toimi kääntäessä virrat päälle avaimesta, vaan vasta moottorin ollessa käynnissä. En viitsi/osaa etsiä ongelmaa tai sen johtanutta asiaa, kun sähkötietämyksen perustana on 9. luokan fysiikan sähkötunnit ja nekin opit unohtuneet. Saattaa olla että probleema saattaisi johtua laiskuudestani, eli jätin moperin yöksi pihalle ja tietenkin satoi. Mittareiden lasi on mennyt rikki ja irrotettu kokonaan joten vettä on päässyt tod. näk. sinne. Millaiset toimenpiteet saattaisivat auttaa tälläisen hirvittävän hädän edessä? Viisaammat voisivat auttaa? :)

Coastside

#608
Onko akussa virtaa? Muu ei ongelmaa taida selittää kuin akkuvika (tyhjä tai rikki).
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

knutipää

Sulake näyttäisi olevan kunnossa. Yleismittaria en mistään löytänyt eli en ole vielä virtaa keriennyt mittamaan. Pari päivää ongelman huomattuani lähdin ajelemaan normaalisti ja noin seitsemän kilometrin ajon jälkeen moperi sammui ja tulppa oli märkä kuin uitettu koira, joten; mahtaisiko tuo sähkövika vaikuttaa jotenkin kipinän saantiin vai uskaltaako ajella normaalisti vaikkei sähköt toimi?

Coastside

Koeta akusta suoraan onko siinä virtaa jollakin lampulla tms. Sytkäkin tarvitsee akun ja jos se on kaput niin ei toimi.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

knutipää

Sähköt toimii samalla lailla - oli akussa piuhat kiinni tai ei. Lampullakin kokeilin akkua eikä pelittänyt, uusi akku tilattu.

tommi

Lainaus käyttäjältä: Coastside - 13.09.09 - klo:22:32
Sytkäkin tarvitsee akun ja jos se on kaput niin ei toimi.

Kiinalaisia on kahta eri toteutusta sähköjen suhteen, toisissa ei tarvita akkua lainkaan sytytykseen ja toisissa tarvitaan. Mulla lähtee kyllä laakista mopo polkaisemalla käyntiin ilman akkuakin. Ja toimii ihan hyvin vaikka ajaisi pitkäänkin ilman akkua. Kysyjällä ilmeisesti tarvitsee akun jos sammuu kesken ajon.

tarbash

Tervehdys kaikille pitkästä aikaa ;D

vaihdoin viime lauantaina öljyt tuohon kiinan ihmeeseeni, mittarissa nyt n.16100km
Tällä viikolla olen huomannut että kun ajan koneen lämpimäksi, öljyn käry haisee...

Olisikohan mahdollisesti kannen tiiviste, vai joku muu...? ???
Repesin, tuo teippiä!!

Coastside

Venttiilikopasta voi valua putkelle.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04