Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Kiinalaisten variaattorin säätöä

Aloittaja Partanen, 30.06.07 - klo:13:51

« edellinen - seuraava »

purgiaali

Lainaus käyttäjältä: Jkarha - 24.09.18 - klo:10:17
Mites vaikuttaa kulkuun jos vaihtaa variaattorin hihnan tilalle sellaisen joka on hiukan pitempi kuin alkuperäinen?

Mulla on Vespa LX50:een hihna minkä joskus tilasin ja oli olevinaan oikea, mutta se on hieman pitempi kuin kuuluisi olla,
n. 5 mm pitempi jos hihnoja vertaa vastakkain.

Ilman lisämuutoksia kuvittelisi  että väärän mittainen asettaa variaatorin "hihnapyörät" sellaiseen asentoon että hihna on sivusuunnassa vinossa ja aiheuttaa kulumista lämpöä ja tehohäviötä.

viisnelonen

Asia riippuu ihan siitä että mikä se edellinen hihnanpituus on ollut, ts jos se on ollut optimimittainen niin sitten mennään aina alaspäin maximivälityksissä.. laitettiinpa sinne sitten hiukan pitempi tai lyhyempi remmi..
Aina ei nuo tehtaan oem hihnatkaan ole optimimittaisia välityksiä ajatellen.¨

Tussivärjäys etu- ja takapään hihnapyöriin kertoo onko varaa pidentää tai onko jopa syytä lyhentää.
Liian pitkän hihnan tunnistaa yleensää siitä että liikkeelle lähtö välitykset on harvahkot, tämä voi kyllä johtua myös kytkimestä tai liian painavista rullista tai jumittavasta variaattorista mutta tussivärjäys kannattaa aina laittaa kun variaattori on esillä.

taisin lukea rivien välitkin..

Burgman650 ja Satelis 250

konenikkari

#1592
Hihna on oikeanmittainen leveydeltään kun se asettuu etulautasten väliin, variaattorin ollessa nollaasennossa, sivusuunnassa n. 0,1mm sivuttaisvälyksellä.
Pituudeltaan se on oikea kun hihna asettuu takalautasilla, selkäpuolestaan, lautasten ulkoreunan tasolle.
Hihnassa ei saa olla lautasten välisessä osuudessa löysää, variaattorin ollessa nolla asennossa.
Hihna on lyhyt jos sen selkäpuoli ei ole takalautasten ulkopinnan tasolla, variaattorin ollessa nolla asennossa.
Minä olen vähät välittänyt noista eri valmistajien hihna suosituksista, noilla ohjeilla olen toiminut.

Itse asiassa emme tiedä edes, keitä olemme ja mistä tulemme...jo 25 vuotta samalla mopolla.

MORPA

Jos Konenikkari tarkoittaa nolla-asennolla sitä tilaa missä variaattori on skootterin sammutuksen jälkeen, niin yhdessäkään tapauksessa se ei kyllä ole ollut kireällä. Jos yhtään variaattorin toimintaa ymmärrän, niin saavuttaakseen mahdollisimman suuren välityksen muutoksen sen hihnan pitää olla juuri oikean mittainen, muussa tapauksessa jäädään jommassakummassa päässä välityksiä ikäänkuin puolitiehen. Noita hihnoja kun nyt ei ole saatavissa ihan minkäpituisia tahansa >:(

Tai no kai se vääränmittainen hihna vaikuttaa aina huippunopeuteen, on se semmonen härveli ;D
Liikennesika.

joni_k

#1594
oli se hyvä etten taas lykänny variaattorin tarkistusta. hihnalla oli ajettu 3400km ja lopputuloksia näkyy kuvassa. niin hihna on luotettava gates powerlink.

https://aijaa.com/jV8CSA

https://aijaa.com/NRQWEj

ei toimi että ois saanu kuvat suoraan näkyville.

Coastside

Minulta meni gates 8000+ poikki.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

viisnelonen

#1596
Vaikka meillä ei enään vuosiin ole kiinaskodua ole ollutkaan niin pidän ilmeisenä että varin heikko tuuletus on em skoduissa merkittävä syy hihnojen heikkoon kestoon.. Joo, tästähän on ollut ennenkin paljon juttua mutta ajattelin nostaa esille taas kun foorumilla on uutta porukkaa.

Niissä skoduissa missä on satsattu tuuletuksen toimivuuteen ja tuuletusilman suodatukseen on hihnan kesto kohdillaan, tietysti poikkeuksiakin on.

Edit: Pahus.. olikin jo kadonnut tää missä tuuletusta tuunattiin,   http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=2887.0
taisin lukea rivien välitkin..

Burgman650 ja Satelis 250

joni_k

voiha se olla että toiki hihna ois vielä pyöriny ties kuinka kauan, mutta en riskejä ala ottamaan. eihä noi naps vaan mene poikki kyllä se tolleen kulumalla rispaantumalla taitaa mennä, eli jos et oo tarkkaillu hihnaa vaikka 10 000km matkalla, kuin vasta sitten kun sen on muussina ja poikki, ei voi tietää missä kohtaa se on jo tolleen rispaantunu.

tuuletus on ongelma se on fakta. ei oo vaan ollu motivaatiota alkaa modailee mitään ihmeempää.ihmettelen kyllä ettei kiinalaiset oo keksinyt jotaki tuning ropellia ton alkuperäsen tilalle, se voi olla yks kikka jolla ton sais tuulettuu paremmin.

joni_k

baotian rebel 12" renkaalla eli ns pitkä lohko. 788 on hihna pituus. tossa yritin muistella niin noin 1000km sitten hihna oli vielä ok, tarkistin sen samalla kun vaihdoin sylinterin, eli aika nopeasti tullu toi muutos. variaattorissa ei oo mitään vikaa ja lautaset ok, eli ei oo mitään terävää joka olisi rikkonut.

nopeastihan tuon hihnan vaihtaa, mutta jos ehtii katketa niin siinä sitten voi mennä enempiki tavaraa tohjoksi ja sitten vielä se varikopan siivous. mulla on maantieajoa 95% , sanoisinko pitkää matkaa ajan jos ajan.

Coastside

#1599
Oli kuuma kesä. Se lyhentää hihnan ikää jos ajaa helteissä. Pitkät matkat kuumentaa hihnaa. Kesän aluksi kannattaa jynssätä lohko puhtaaksi.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

joni_k

hihna oli vaihdettu syksyllä helteitä ei ollu enää :D

Coastside

#1601
Koppa ei ole takaa erityisesti lujilla. Siihen voisi porata reikiä ja tehdä kotelon, aukko eteen päin ottamaan ilmaa. Kytkinkello linkoaa sitä sisälle.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

MORPA

Se koppa on kyllä aika hemmetin kuuma kun on vaikka kymmenen kilometriä ajanut, mutta kun asia ei ole Kymcoissa mikään ongelma niin en ole asiaa enmpiä aiemmin pohtinut.

Ongelmaan muutama ratkaisu, eli ensiksi hioo sen sen rotanpaskamaalin pois ja sitten vaikka juottaa siihen varikoppaan vaikka jäähdytysripoja. Mun ymmärryksen mukaan variaattorissa on se pieni tuuletin joka imee ilmaa kopan etupäästä ja poistaa sen kyseisen kopan takaosasta. Jos nyt menet siihen järjestelmään poraamaan uusia reikiä niin sehän vaan sotkee koko ilmankiertoa.

Joillain näitä hihnaongelmia tuntuu olevan kinukeissa aika paljon ja joillain ne kestää loputtommii. Meiän ilkeet moposedät nyt ajaa vaan Kymcoilla ja hihnat vaidetaan kun remmi on alarajoissa eikä ole koskaan mennyt poikki. Vahva epäilys on mulla että osa kinukkien varikopista on banaanin muotosia, ja osa ei. Jokainen vähänkään tekniikasta ymmärtävä tajuaa ettei tommonen ole hyvä juttu.
Liikennesika.

joni_k

juu kyllähä noissa röörit on ja ropelli. ei tota voi pahemmin sotkea omilla viritelmillä kerran ei toimi alkuperäinenkään insinöörien keksimä tuuletus  ;D  kumma homma kun mönkijöihin osaavat tuuletuksen tehdä oikein snorkkeleilla mutta ei skootteriin  ;D

MORPA

#1604
Aivan varmasti ovat suunnitelleet oikein ja riittävästi jäähdyttäviksi, mutta jos tuotannossa tehdään miten sattuu, niin tuloksena on mitä sattuu ;) Jos nyt kuitenkin kampiakselin ja kytkinakselin välillä on jokunen aste heittoa, niin voihan se olla että se hihna ei niin nätisti kulje vaan se ikäänkuin syöpi sitä remmii 8)

Smanlaista variaattoria on Kymcoissa joissa hihnat ei hajoa ja sitten kinukeissa joissa osasa tuntuu olevan suuriakin ongelmia hihnojen kanssa ja osassa taas ei mitään. Etsi yhteinen nimittäjä, jos osaat ;D

Mä en osaa. Jos apinoi jonkin toimivan järjestelmän ja lopputuloksena on vähemmän toimiva järjestelmä, niin?
Liikennesika.