Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Piaggio Fly 2010 nelitahti. Käynnistysongelmia

Aloittaja KaisaK, 01.04.15 - klo:21:37

« edellinen - seuraava »

KaisaK

Huomenna taluttelen Piaggion Motor Powerille jos sieltä saisi aikaa mahd. pian.. En viitsi tällä kertaa foorumilaisia vaivata vaikka täältä varmasti apua saisikin  :)

Koitan ensin testata että kastuuko se tulppa vai ei, että voisi antaa osviittaa mistä sitä vikaa lähtee etsimään. Se että olisin onnistunut poljinkäynnistysharjoituksissa polkaisemaan polkimen rikki, ei olisi mikään ihme...  ::) Vahva tyttö.


User

Kaisak , olihan skootterisi keskijalalla kun yritit käynnistää? Painoitko varmuuden vuoksi takajarrunkahvaa?

KaisaK

Lainaus käyttäjältä: User - 07.04.15 - klo:00:12
Kaisak , olihan skootterisi keskijalalla kun yritit käynnistää? Painoitko varmuuden vuoksi takajarrunkahvaa?

Juu oli ja painoin varmuuden vuoksi.

Ja tänään Piaggio lähti taas maagisesti käyntiin kertapolkaisulla  ??? Nyt sain sen sentään ajettua kotiin. Ajaessa ei mitään ongelmaa, kävi nätisti ja hyvin kulki.

viisnelonen

Kokeiles nyt ajon jälkeen käydä raottamassa sitä tankin korkkia.
(luitko aikaisemman postaukseni)
taisin lukea rivien välitkin..

Burgman650 ja Satelis 250

helkama sc-r

Pumppaa pari kertaa kaasua ennen starttaamista, ei kai siinä muuta "vikaa" ole.

Partanen

Oletko "helkama" varma, että siellä on kiihdytyspumppu? Ilma sitä kaasun kääntelystä ei ole hyötyä.
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

Coastside

Älkää antako ristiriitaisia neuvoja. Jos se ei saa bensaa niin ei sillä ajakaan. Jos hän ei lataa akkua kotilaturilla ja poljin toimii huonosti, ei kiihdtyspumppu jos edes on, auta. Kyseessä on aloitteleva skootteristi, eli perusasiat kuntoon ensin.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

Nuukailija

Käsittääkseni tilanne oli tälläinen:

-Päivän seisonnan jälkeen hörähti pari kertaa, muttei startannut, sitten ei luvannutkaan
-Usean päivän käynnistysyritykset eivät luvanneetkaan
-Tulppa vaihdettiin seuraavana päivänä edellisestä käynnistysyrityksestä, jolloin tulppa oli kuiva ja nokinen
-Useamman päivän rauhassa seisomisen jälkeen käynnistyi hyvin ja pystyi ajamaan.

Mielestäni tälläisiä asioita voisi päätellä:
-Tulpan nokisuus voi liittyä niihin pariin hörähdykseen, poltti bensan, joka oli kohokammiossa.
-Myöhemmillä käynnistysyrityksillä ilma/bensaseos/bensalaatu tai kipinä tai kipinän ajankohta eivät ole voineet olla riittäviä siihen, että käynnistyminen onnistuisi.

Mahdollisia syitä omasta mielestäni voisi olla:
-jwalkin ehdottama bensahana, jota pidän todennäköisempänä
-Mystinen kipinäongelma, jota pidän epätodennäköisempänä
-Huono bensa, jollaista itselleni ei ole koskaan vielä tullut vastaan, mutta monella bensan vaihto on auttanut talven seisoneissa.

Jos oma kiinanskootterini lähtee käyntiin sen kun hipaisee starttinappia, niin useamman päivän seisottuaan kuin juuri ajettunakin (kun pitää sen millin pari kaasua auki), kuvittelisin, että laadukkaamman merkin käynnistyminen kunnossa ja säädöissä ollessaan pitäisi olla vähintään samanlaista?

Eli jotain vikaa tai ongelmaa siellä täytyy olla, bensan vaihtaminen on helppoa ja suhteellisen edullista, kaasuttimen puhdistus huollossa ja bensahanan vaihto samalla kertaa tuskin aivan mahdottomia maksaa ja sitten on monta potentiaalista ongelmakohtaa saatettu tunnetulle tasolle, joissa ei ainakaan pitäisi olla enää vikaa.

Akun lataaminen laturilla olisi myös hyvä toimenpide, koska mopo tuskin jaksaa ladata akkua ikinä täyteen etenkin lyhyessä ajossa.

Mikäli ongelma jatkuu, niin sitten melkoisen varmasti tiedetään, että ongelmaa olisi sähköisellä puolella.


helkama sc-r

Lainaus käyttäjältä: Partanen - 08.04.15 - klo:05:00
Oletko "helkama" varma, että siellä on kiihdytyspumppu? Ilma sitä kaasun kääntelystä ei ole hyötyä.

Eikös 4-tahtisissa suurimmassa osassa ole kiihdytyspumppu? huonosti voisi toimia muuten.
Ei siitä haittaakaan ole, jos kokeilee vaikuttaako kaasun pumppaaminen.
Coast:
"Jos hän ei lataa akkua kotilaturilla ja poljin toimii huonosti, ei kiihdtyspumppu jos edes on, auta"
Akkua ei tarvitse ladata, jos mopon lataus toimii.
Poljinkin toimii, vaikkakin huonosti, kiihdytyspumppu ei kuitenkaan tiedä asiasta, joten pumppailu auttaa kyllä.

Partanen

Easypartsin kuvien mukaan siellä ei ole kiihdytyspumppua, joten silloin kaasun vääntely ennen käynnistystä ei vaikuta mihinkään.

Ohjekirjan ohjeissa olisi varmaankin maininta, jos ennen kylmäkäynnistystä kannattaisi kaasua väännellä.

Toivotaan, että Kaisak meille kertoo aikanaan mikä mopoa vaivasi. Ei tarvitsisi arvailla, ja tiedosta olisi hyötyä muillekin.
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

KaisaK

#70
Kyllä tuli kaikenlaisia kikkoja käynnistäessä kokeiltua, ensimmäisenä kaikki ohjekirjasta löytyvät.

Mutta nyt Hilma (aka Piaggio Fly) kävi 6000km huollossa ja samassa syssyssä putsattiin kaasari kunnolla. Ja nyt Hilma ainakin käynnistyi nätisti. Kävin äsken fiilistelemässä pienen lenkin  ;D Jos nää käynnistysongelmat olis nyt menneen talven lumia.

konenikkari

#71
Onnea ja hyvää tuuria HILIMAlle  ;D
Korjaantuiko myös sähköstartti ja poljinongelmat.
Itse asiassa emme tiedä edes, keitä olemme ja mistä tulemme...jo 25 vuotta samalla mopolla.

Jkarha

Jos se oli hyvä ja asiantunteva huolto niin laita vielä "mainos" tähän ketjuun.  Kaikki huollot eivät sellaisia ole.

 
Vespa LX50 4T4V 2013

Partanen

KaisaK: Oliko puhetta, että latasivatko akun? Taikka voiko sitä nyt käynnistellä sähköstartilla, eli nappulasta?

Tärkeintä kuitenkin, että saa niitä mukavia kokemuksia väliin. Ei tosiaan kovin kivalla tavalla alkanut sun skootterikokemukset. Mutta eiköhän tästä lähtien suunta ole pelkästään ylöspäin.  ;)
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

jwalk

Juuh, olisi kyllä mielenkiintoista tietää mitä kaikkee huollossa tekivätten..