Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Kipinä hukassa (Titan Retro eli Baotian BT49QT-21)

Aloittaja topsi, 10.08.18 - klo:21:48

« edellinen - seuraava »

topsi

Noniin. Kun nyt koneessa on uusi sylinterikansi, niin nyt ei kipinää löydy mistään.

Kun ei sattunut mittaria olemaan matkassa, niin kävin aikani kuluksi läpi mopon johtimia ja liittimiä ihan silmämääräisesti.

Sattui näppeihin tuommoinen boksi, joka mun silmään näyttäisi vähän kärtsänneen tuolta liittimien välistä? Mikä toi on ja näyttääks se teidän silmään sököltä?

https://imgur.com/a/yv2NWAI
https://imgur.com/a/iWYyMyJ


topsi

Phuhh. No ei kai se auta sitten muuta kuin käydä kukkarolla. Onkohan mulla mitään mahiksia testata, että toimiiko toi boksi?

Tulevaisuutta ajatellen: onko toi CDI-boksi silleen mallikohtainen, että tuohon Retroon käy vain toi yksi tietty boksi? Kun tuli meinaan googleteltua tuota laatikkoa, niin sitä ei hirveen helposti oikeestaan mistään löydy, eikä toi edes kovinkaan halpa osa ole.. Tää eka kesti noin 6000km.

helkama sc-r

CDI poksi on varmasti rikki, kun on sulanut.
Varmista että johtosarjan maadoitus on ok, kosketusvika voi aiheuttaa jännitepiikkejä.

topsi

Allright.. tutkitaas ja koetetaan löytää sopiva boksi. Kiitti!

joni_k

aika yksilöllisiä nää boksit.. mietin kans että onkoha jossaki muualla vikaa..harvemmin ne noin sulaa kun vikaantuvat.

topsi

#6
Ehdin tossa duunin ohessa pikkasen yleismittarilla tökkiä tuota CDI-boksin liitintä (siis johtosarjan puolelta luonnollisesti) ja huomasin, että viiteen pinniin tulee suora kontakti akun miinusnavalta / moottorin kyljestä. Näin ei kai pitäis olla?

En tietenkään löytänyt mistään just tän mopon/boksin pinnijärjestystä, mutta mitä netistä noita 8-pinnisten boksien pinnijärjestyksiä kattelin, niin usein niissä on 1-2 kpl GND-pinnejä ja 2-3 kpl NULL-pinnejä. Voiko NULL-pinnit olla kans runkoon kytkettyjä?

Kuvassa ympyröitynä nuo pinnit: https://imgur.com/a/3Nxr9cu

Moposähkö ei oo mun vahva ala, joten nyt saa jeesata! :D

EDIT: En mä enää googlettamalla löytänyt noita null-johtimia, joten taisin muistaa väärin. Jatketaas tästä..

topsi

Tulipa vielä tutkailtua, mitä maailmalla puhutaan ylipäätään skoottereista ja kärähtäneistä CDI-bokseista.

Yksi selkeä juttu on jo tossa sc-r:n mainitsemat maadoitusongelmat tai muut johtimiin liittyvät ongelmat (oikarit). Mut toinen juttu näyttäis olevan myös viallinen regulaattori, varsinkin jos niitä bokseja menee toistuvasti.

Jos tässä ei muuta tule ilmi, niin taidan ottaa koko johtoviuhkan irti ja tutkia, että löytyiskö siitä mitään maallikolle selkeää vikaa. Jos mitään selkeää ei löydy, niin ehkä olis parasta vaihtaa regulaattori samalla. Vai mitä mieltä olette? Meinaan, ku toi CDI on tolleen mopon hintaan suhteessa aika kallis ja vaikeasti löydettävä osa, niin ehkä kannattais vaihtaa toi regulaattori samalla, jos sillä on jotain tekoa ongelman kanssa.

Mitä muuta kannattais kollata? Onko jotain kotikonstia kattoo, että regulaattori toimii asiallisesti?

Coastside

#8
Konetta voi pyörittää tulppa irti porakoneella varin mutterista. Mittaa jännitettä samalla. Näissä on kehnot johtosarjat ja pääsyy moniin vikoihin. Maadoituksen katkeaminen on myös tavallista.

http://skootterini.com/foorumi/index.php?topic=3997.0

Kipinän metsästystä
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

konenikkari

#9
Pistä kuva tuosta liittimestä myös toiselta puolelta,
että näkee minkä värisiä johtoja sille tulee.
Itse asiassa emme tiedä edes, keitä olemme ja mistä tulemme...jo 25 vuotta samalla mopolla.

topsi

Moro taas.

Coastside: Siistii! Aina oppii uutta.. Pyörittelin variaattorista kampuralle vauhtia ja mittasin akun liittimistä, niin näytti jännite aina vakiintuvan about 12,4-12,5 V.

Konenikkari: Kiitti, mä pistän huomenna tai tänään parempaa fotoa..

Purin koko tuon johtoviuhkan skootterista. Siellä oli viuhkan toisessa päässä yhden liittimen pinni kärstsänny (kuva 1).

Tää kärähtäny johdin menee CDI:lle ja toisessa päässä on kill switch. Itse kill switch ei enää mittarin kanssa kokeiltuna toiminut ollenkaan ja siinä oli yksi pinni musta (tosin ei ollu muovia sulanu ympäriltä, mut kuiteskii näin). En halunnu särkee kytkintä, enkä keksiny mitään tapaa avata sitä särkemättä, joten en nähnyt kytkimen sisään.

En tiedä, että onko toi syy vai seuraus, mutta löytyipähän jotain.

Ajattelin siis laittaa kill switchin takas ohjaustankoon, jotta saa reijän siististi umpeen, mutta ohitan kytkimen. Pitääkö se piiri jättää auki vai kiinni? Järkeilin, et johtimet pitäis kytkee yhteen, mutta en oo satavarma.

Ajattelin myös tuon kärtsänneen liittimen tilalle kytkee vaikka sokeripalan.

Ja kun nyt on levällään koko skootteri, niin vois samalla ohittaa tuon jo valmiiksi paskana olevan seisontajalan kytkimen. Tossa on kuvassa (kuva 2) se viuhkan puoleinen liitin. Mites tää kuuluu kytkeä, että saan kytkimen ohitettua? Siinä on musta/harmaa, vihreä/valkoinen ja vihreä johdin.

Kuva 1: https://imgur.com/a/8TvsZX9
Kuva 2: https://imgur.com/a/7FpOYYQ

Tattis vaan kaikille tähän saakka..

helkama sc-r

Boksissa on oikosulku, kun on sulanu.
Tarkista minne sulaneista pinneistä menee johdot ja ettei johdot ole sulanu, ja mittaa tuleeko boksille jännitteitä.
Akulta virtalukolle menevässä johdossa pitäisi olla sulake, varmista että on oikean kokoinen.
Mittaa akun jännite ja jos ok, tarkista jännite kun kone käy ja jos akkujännite ei myöhemminkään nouse yli 14,4 volttiin, on jännitteensäädin ok.
Jostain löytyy varmaan halvemmalla, mutta ainakin oikea osa,
https://www.moposport.fi/cdi-yksikko-titan-4t

topsi

Kävin johtimet läpi, ei löytynyt oikosulkuja tai sulaneita piuhoja.

Uusi CDI-boksi kytketty.

Uusi puola ja tulppa.

Ei edelleenkään kipinää.

Puolalle tulevia johtoja mittailin ja niissä ei ollut virtaa startin aikana. Kai siellä mittarilla pitäis jotain näkyä? Ainoastaan jokaisen starttiyrityksen päätteeksi mittarissa vilahti joku nopea piikki.


helkama sc-r

Yleismittari on liian hidas puolalle tulevan pulssin mittaamiseen, siihen tarvitsisi tehdä joku kondensaattoriviritys tai led ja vastus.
Jännite pitäisi olla ehkä 100 volttia, eli 20mA ledille sopiva vastus on n. 5 Kohm.
Vastuu kokeiluista siirtyy lukijalle..
CDI boksille tulee varmaankin akkujännite, kun virrat on päällä, oletko tarkistanut sulakkeen?
Jos löydät boksille tulevien johtojen kytkentäkaavion, helpottaa se vianetsintää.



topsi

Sulake 10A ja kunnossa. Akku ladattu, jännite ok. Valot, startti, kaikki muu toimii, mut kipinää ei löydy.

Ongelma tuon mallin kanssa on se, että aika harvinainen sähköviritys tossa on kiinanskootteriksi. Ei juuri infoa tunnu löytyvän ainakaan länkkärikielillä. Samoin tota CDI-boksia ei hirveen monessa mallissa ole.

Ulkonäöltään 125/150 cc kiinanihmeisiin myytävät kaapeliviuhkat näyttävät melko lähelle oikeilta, mut mikään 50 cc kaapeli ei. Koska tuota on myyty käsittääkseni Euroopassa paljon 125 cc koneella, niin voihan toi kaapelointi olla sellaisesta peräisin.

Mietin tässä, että oliskohan seuraava askel repiä se kaapelinippu auki, että näkis johtimien kunnon. Koska siellä on jotain selkeesti kärtsänny, niin voi olla, että en vaan löydä/hoksaa mittarilla vikaa.