Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

mikä kaasutin tilalle? / bensat vuotaa ulos Guntherista

Aloittaja opa_damien, 20.05.12 - klo:14:50

« edellinen - seuraava »

opa_damien

kyseessä speedfight 2, 2010malli nestekone.meni kaasari semmoiseksi että vuotaa muovinen osa alhaalla bensat pihalle kun säätelin ruuvia niin pitäs saada uusi kaasutin.tässä oli vakio gunther kaasutin mutta käykö dellortolta joku vastamaan tätä?

kani

No helpointa varmaan vaihtaa se osa mikä vuotaa tai sen tiiviste?

ramba

Jos se toimii niin puretaan se, kyllä siitä jotain vikaa löytyy.

kani

Niin joo, kun tyhjennysruuvi on auki kuuluukin sieltä vuotaa bensat ulos  ;D

Samppa

Nyt tarvitaan lisätietoja, laita vaikka kuvaa tai tarkempaa selostusta.
Jos sen voi purkaa, sen voi myös koota.

opa_damien

saatto olla tyhjennys ruuvikin.halkas kupin kun laitoin sen täysin kiinni.se on siinä gunterin kaasarissa ihan alaalla semmoinen muovinen kuppi mihin tulee bensaa, siinä on semmoinen kiilamainen ruuvi ja siitä lähtee letku joka on irtonainen.

Coastside

#6
Käy kattoo rautakaupasta löytyykö Loctite power epoxy jolla voi korjata sen tiiviiksi, jos se nyt ei ole kahtena kappaleena. Pese ja kuivaa (kuumenna/jäähdytä), hyvin ennen korjausta. Riippuu lohkeamasta menetätkö sen tyhjäysruuvin paikan.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

kani

Ei tollanen kansi paljoo maksa. Kysy facebookista "purkumopo"lta onko niillä. Sijaitsee vantaalla.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

opa_damien

kerkesin jo äskön vetää koko ruuvinpaikan täyteen polymeerimassaa.se on halki just siitä ruuvin kohdasta.koitan huomenna toimiiko mopo jos ei ole ns tyhjennysruuvi paikkaa ollenkaan.voinhan tyhjentää kaasarin ottamassa kupin irti.saakeli

Samppa

Jep. Ei se ruuvi nyt niin oleellinen ole, muutenkin onnistuu.
Jos sen voi purkaa, sen voi myös koota.