Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Änkkäri/putki

Aloittaja mopo305, 02.03.11 - klo:18:22

« edellinen - seuraava »

mopo305

Morjesta,uusi skooteri pappa.Hankin tuollaisen Derbi Atlantiksen -04,Ajattelin pako vehkeitä puhdistaa päällisin puolin ruosteesta,kun irroitin änkkärin,huomasin,että sisuskaluja on irti.Onkos kukaan avannut äänenvaimenninta,sais hitsattua helisevät osat kiinni.Toinen juttu,se käyrä.Mitäs putkia siinä kyljessä on ohuemmasta lähtee letku,meniskö ehkä kaasuttimeen.Sitten se toinen paksumpi nysä mikä puristettu kasaan.Ovatko tarpeellisia,voisko ne poistaa.Tarkoitus ei ole minkään moinen virittely.Mutta jos ei virkaa,niin pois vain,vai kuinka.Neuvokaa pappaa,edellisen mopon omistamisesta taitaa olla pian 40v.Kiitos jos joku viitsisi neuvoa.







......näin teemme, rahat juomme, ja kävelemme kotiin.

A_sentaja

Jos vaimentimesta on osat helisemässä, niin helpomalla pääsee tekemällä uuden. Kovin ruosteista ja lahoa pönttöä onpi ikävä hitsata. mallia voi ottaa vanhasta tai tekemällä putki-huilu-villa paketin. Ne alkukäyrässä olevat  rojut taasen ovat seuraavia,, se litistetty nysä on hukkaputki,jonka voi poistaa jos haluaa, pakko ei ole. ohuempi taasen on pakokaasujen hapetussysteemi, periaatteessa senkin voi poistaa, ei vaikuta koneeseen muuten kuin äänien möreytymisenä poiston jälkeen.. Kaikista näistä pääset helpoiten ostamalla ns korviketeharin maksaa halvimmillaan 100e pintaan mallista riippuen. Niissä on yleensä kuristin kiinni ja ei tarvii polliisia säikähtää, mopon ulkonäkökin kohenee... ;)
Teoria on sitä, että kaikki tiedetään, mutta mikään ei toimi. Käytäntö on sitä, että kaikki toimii, mutta kukaan ei tiedä miksi...

mopo305

#2
Kiitos,aukaisen tuon äänenvaimentimen tänään,kylki auki.Aivan vain mielenkiinnosta.Ei tunnu olevan pahasti ainakaan laho,mutta totuus voi olla kyllä toinen,moi jukka

EDIT: Maalausasia yhdistetty olemassaolevaan ketjuun:
http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=118.105

Samppa
Ylläpitäjä
......näin teemme, rahat juomme, ja kävelemme kotiin.

Coastside

#3
Zonerista ruostui putki puhki. Änkän päässä olleen tukikartion alta ja paljastui kun aloin maalaamaan. Hieman eri saundi ja ehkä kovempi äänikin. Tilasin purkuosan mutten tiedä mitä saan, oli kuva niin suttua.

Paikkaustahna on  ostoslistalla, koska reikä on vielä paikattavissakin. Hitsatakkin voisi mutta käyrä voi olla liian paperia, joten mieluummin toinen putki ja tuon hätäpaikkaus.



Kuva on ennen lasikankaan lisäystä päällimmäiseksi. Reikään tuli sullottu lasikangas/sementtituppo joka lukkiutuu reikään. En luota tuon mekaaniseen kestoon, joten lasin lisäys auttaa. Tuo on CRC tahnaa.

Hiottuna ja maalattuna ei juuri näy ja odotukset keston suhteen on vuosi tai pari. Se on paperimassan kaltaista mutta pitäisi kestää 850 C. Tein koepalan josta ilmeni että se vastaa kovuudeltaan kovaa tasoitetta ja tarttuu hyvin metalliin. Turpoaa, nopeasti kuivatessa.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_silicate

Aktiivinen aionesosa "vesilasi". Emäksistä ja vaara silmille, jos niihin pääsee.

Suosittelen pikapaikkauksiin, ainakin lasikuidulla vahvistettuna. Hyvin hiottuna ja maalattuna ei erotu putkesta, jos seurailee änkän normaalimuotoja. Käyrään sopii se nauhapaikka, koska sisään ei saa tulla purseita tukoksi. Paikka voi kesiä ohuen maalin alla, mutta korjautuu uudelleen maalauksella. Keston kokeilu jäi kesken kun zoner pääsi eläkkeelle iskarivian vuoksi.

Hyvin on kestänyt ja tehtyäni koepalan, uskoni sen lujuuteen reijissä käytettynä, kasvoi.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

Coastside

#4
Parituntisen työn tulos. Kovat työstöt ja kemialliset aineet. Pohja ei toki ole hiekkapuhalletun veroinen mutta kohtuuhyvä.

Klikkaa kuva suuremmaksi

Baotianin putki jokusen vuoden kesäajon ruosteissa


Hiottuna eri välinein ja ruosteen irroittajalla käsiteltynä


Uuninpuhdistusvaahdossa ennen pesua


Liekkitoholla kuivattuna


Maalattuna Maston 400 sprayllä (halpa ja helppo ostaa). Neljäs maalaus tuolla tuotteella ja jaska kestävyys.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

Coastside

#5


Ei käy vaihtaa. Lohkon korvakkeissa on sentin ero.
Olikin azsennusjäynä. Nappasi usealla yrityksellä vaarnojen kärkeen, eikä siksi yltänyt korvakkeisiin.




Puolta lyhyempi 30 mm riittää ja päähän hahlo vääntää ruuvarilla. Peili ja valo auttaa etulaipan asettamista ja sen molemmat vaarnat näkee oikealta puolelta. Asennus sujuu skode vasemmalla kallistettuna melko helposti.



Mig langalla (terävä lyhyt taitos päässä ja kahvaksi tehty silmukka toisessa) koetettu putken vapaa tila baotianin ilmastusliittimen kohdalla. Putki on tuossa kohtaa hieman ovaali, joten se voi vaikuttaa jotain.

Putkien vaihdolla ei ollut näkyvää etua, vaikka tuuli haittasi vertailua.
Kansi-laippa sovitus on tärkeä virtauksen kannalta. Noissa on eri malliset.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04