Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Sanli Solifer

Aloittaja so, 01.08.07 - klo:23:58

« edellinen - seuraava »

mcclane08

joo täytyy kattoa huomenna tuo ilmanputsari.  venttiilit on säädetty jotain 3-4 viikkoa sitten 1000km huollossa. se huollon asentaja yritti vaan seoksia säätää.

kalvoa aattelin että jos se on sökö.  saako tuon kalvon vaihdettua?

mulla on kyllä takuu voimassa ku on mopo ollu reilu 3kk,nyt on ajettu 1450km.

A_sentaja

Kyllä sinä voit vaatia, että laittaa pelin toimimaan joko laittamalla uuden kaasarin tai yrittämällä korjata vanhaa. siksi siinä on takuu, kysyt vain rohkeasti, että miten menetellään asian suhteen. Sekin on mahdollista, että jos peliä ei saa takuuajan puitteissa kuntoon voi vaatia kaupan purkua, luulisi silloin huollon heräävän.
Teoria on sitä, että kaikki tiedetään, mutta mikään ei toimi. Käytäntö on sitä, että kaikki toimii, mutta kukaan ei tiedä miksi...

Walzu

Elikkä missä sijaitsee kyseisen mallin voimansiirtoöljyn täyttö aukko?
Huoltokirjan kuvat ovat vähän epäselviä eikä tahdo nähdä.

Kenzy

Melko varmasti tässä kuten muissakin kiinalaisissa, täyttö- ja tyhjennysaukko peräöljylle löytyy variaattorikopan takaa, siellä on perän alapinnassa sekä perän kyljessä samankokoiset ruuvinkannat, tod. näk. 10mm avaimelle sopivat kannat, kun muut ruuvit ympäristössä on 12- tai isompimilliselle avaimelle... joten nuo tyhjennys- ja täyttöproput pitäisi "loistaa" pienuudellaan. Näiden alla on myöskin melko varmasti alumiiniset prikat, joita muiden ruuvien alla ei taida olla.
Baotian BT49QT-12 vm. '07

Rambe

Solifer XTR 50 Export Takavanteen Irroitus?Miten saan irroitettua vanteen kyseisestä skootterimoposta?

Coastside

Irroitetaan pakoputki sylinteristä ja lohkosta. Usein kiintoavaimet eikä heikommat hylsyt kestä mutteripyssyllä kiinnihakatujen avaamisessa. Lukitaan takajarru vaikka kuormahihnalla sitoen kahva tai vanteesta johonkin tukevaan. Väännetään 24 mm hylsyllä mutteri auki.

Tarvitaan ainakin kahta hylsynväänninkokoa ja jatkovarsia.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

Rambe

Lisäys tämä on Skootterimopo Solifer XTR 50 Export Takavanteen Irroitus?
Jonka takavanne irroitus tietoa kaipaan.

Coastside

Vanne tarkoittaa sitä koko alumiinista kiekkoa missä on rengas päällä ja laakeri akselille sekä jarrusysteemi. Jos haluaa erotella ne on se aloittajalle hankalanvaikeaa. En sin se on irroitettava moottorista.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

Rambe

Sivu maskien poistaminen Solifer Export XTR50 Skootterimoposta?
Oisiko kellään tietoo miten poistan sivu maskit että pääsee irrottamaan koneen pois.

purgiaali

Luulisin ettei sivukatteita tarvitse purkaa. Penkin ja penkin alla olevan kotelon kun irrottaa, niin pääsee irroittelemaan kaikki johdot ja kaasuvaijerin. Sitten vielä takajarruvaijeri, takajousi ja pultti moottorin edestä.

Akku tietusti olisi hyvä ottaa irti ennenkuin alkaa johtoja irroittelemaan.

mitähän unohtui... hmm

jm-racingin nettisivulla on englanninkielinen Huolto- ja korjausopas
http://www.jm-racing.fi/

karkulainen

#115
Mistä saa paljon tehokkaammat ajovalot, olisi tarvetta kun talvi tulee. alkuperäisen polttimon vaihdoin pois, koska sillä ei nähnyt mitään edes pimeässä, uusi ei auttanyt paljon mitään, toissapäivänä katsoin liittimet ja niiden kunnon, huomasin sitten, että oli jossain vaiheessa ottanut paikat yhteen kun oli suojamuovitkin sulaneet liittimien ympäriltä.
Otin muovien rippeet pois, katkaisin rikkinäisestä johdosta pätkän, yhdistin johdot liittimiin ja pistin sähköteippiä päälle, mutta nyt polttimo ei pala.


polttimon palamisongelma on selvinnyt, olin pistänyt liittimet vääriin kohtiin :-[


ja taas...
sain idean laittaa pc tuulettimen sinne jalkatilan "huoltoluukkuun" (siis sylinterinkannen edessä), patterit sinne lähelle, katkaisija väliin ja sitten pysyy lämmöt kesälläkin kurissa ;D
en vielä tiedä ostaisinko uuden luukun johonka laitan tuulettimen vai sabotoinko vanhaa, vanhaa ei viitsisi turmella jos vaikka tuuletinprojektista ei tulisikaan toimivaa.
tein pahvista kokeiluksi muotin johon laitoin tuulettimen ja hyvin toimi.
ei mikään pakollinen tarvike, mutta silti aika kätevä, nyt pitää vain tehdä se loppuun.
EX; Solifer xtr50. Nyk. VW Golf IV Variant 1.9TDI
Mikä näyttää helpolta, on hankalaa. Mikä näyttää hankalalta, on mahdotonta.

Rambe

Onko kellään tietoa mitä maksaa  Solifer XTR 50 Export Etu haarukka ja mistä linkistä saa lisää tietoa varaosista kyseiseen moposkootteriin?!

jalat

Itselläni on yksi ylimääräinen etuhaarukka joka käy ainakin noihin perus baotian, fude jne skoottereihin. 10" renkaalle paikka ja 12mm akselilla. Samoin paikka levyjarrun jarrusylinterille. Haarukka taitaa olla 2005-2006 vuosimallin skootterista.

Onko omasi 10" vai 12" renkailla? Ajattelin vain että jos tuo sopii sinulle, niin saat halvalla.
Kuvan saat myöhemmin jos pistät yksityisviestiä minulle.

edit: pikainen googletus näytti kuvia ja näyttäisi ainakin ihan samanlaiselta nuo etuhaarukan kaasujouset. Luulisi tuon sopivan. Mutta ota toki yksityisviestillä yhteyttä, niin jutellaan lisää ja vaihdetaan kuvia ja vertaillaan haarukoita (ja veitsiä  ::) )

karkulainen

Eikös soliferissa ole 12" rengastus, joissakin kalleimmissa malleissa on 13" eturengas.
EX; Solifer xtr50. Nyk. VW Golf IV Variant 1.9TDI
Mikä näyttää helpolta, on hankalaa. Mikä näyttää hankalalta, on mahdotonta.

jalat

No jos nyt sattuu olemaan 10" renkaat, niin ota yhteyttä.