Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Minkä skootterin ostaisi??? (yleinen kysely, pohtimiset jne.)

Aloittaja sebastian34, 29.04.07 - klo:06:19

« edellinen - seuraava »

Make

Lainaus käyttäjältä: teropa - 15.05.08 - klo:17:25
....Piaggio Liberty S:ää (4-tahti, isot pyörät 16" ja 14").
Tero

Kyseinen malli on minullakin kiikarissa, mutta Kymco Super8 kallistuin ja vähän on harmittanut Kymcon alkutaival. Kolmatta kertaa huoltoon menossa ja mittarissa 400km. Tosin varsinaisesti ajoon viat ei ole vaikuttaneet, paitis kerran...no se siitä.

Jos itse ostaisin nyt uutta menopeliä, niin Liberty S olisi valintani ja uutena.

teropa

Moro,

Meni käytettynä tuo yksi Liberty, ja nyt olen katsellut myös noita Aprilia SR 50 R FACTORY ruiskuvehkeitä. Onkohan nuo lievempiä käryämään kun on ruiskut ja kaikki?

Muuten Aprilia on kaiketi huippumerkki skodeissakin? Mites tommoset 10k ajetut mallit, liikaa?

Tero
ex. Aprilia SR 50 R Factory -08

Palexd

Ei savuta sen enempää kuin 4-tahtikaan, eikä vaatteet todellakaan rupea haisemaan. Apriliat on laatuvehkeitä ja se 10k ei ole vielä juuri mitään jos huollettu kunnolla ja kulutusosia vaihdettu. Mäntäsarjaakaan tuskin tarvii vaihtaa vielä toiseen 10k kilometriin. Suorituskyvystä sen verran, että vakiona kiihtyy ja vääntää todella hyvin vaikka olis päällä kaks isoa miestä, ei tarvi hävetä vaikka lähtis kiihdyttään viritetyn rinnalla. Kaverilla vakiona huippunopeus 53 km/h mittarin mukaan, mittari on todella tarkka. Jos variaattorista ottaa prikan irti nii kulkee noin 75 km/h. Factory on myös todella hyvä ajaa. Matkustajan penkki on hyvä, siinä on mukava istua kyydissä. Bensaa ei vie ku noin 2 litraa satasella, öljyä syö todella vähän.
MYYDÃ,,Ã,,N TAI VAIHDETAAN HYVÃ,, MBK NITRO MOPOSKOOTTERI, http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=661.msg8308#msg8308

Pommi

Ei mene ikinä 75 km/h pelkällä prikan poistamisella, en ainakaan itse usko.

Coastside

60 on jo paljon tuolla varilla. Oma ei juuri sen yli kulje, paitsi mittarivirheen mukaan. Siinä ei ole varissa rajoittimia ollutkaan.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

Palexd

Puhutaanko me nyt edes samasta skootterista? Aprilia SR 50 R Factoryssa on variaattorissa prikka, muita kuristimia ei olekaan. Ja prikattomana menee saletisti ainakin helposti yli 70 km/h todellista nopeutta.
MYYDÃ,,Ã,,N TAI VAIHDETAAN HYVÃ,, MBK NITRO MOPOSKOOTTERI, http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=661.msg8308#msg8308

Coastside

Sorry, sotkin merkkejä. Ei ole kokemusta Apriliasta.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

Miia2008

Moi!

Harkitsen ekan skootterini ostamista ja mietin yhtenä vaihtoehtona Piaggio FLY 50:n ostamisesta. Onko kellään kokemuksia siitä? Ja miten hyvin se mielestänne soveltuu 30-vuotiaalle naiselle, jolla ei ole aiempaa kokemusta skoottereista tai mopoista?

Entä miten kätevästi ajelu Hesan keskustassa ja sen tuntumassa sujuu skootterilla? Onko skootterin hallinta ja sillä ajaminen helppoja oppia? Muitakin hyviä vinkkejä otetaan mielellään vastaan. Kiitos jo etukäteen ja aurinkoista viikonloppua! :)

funke

Jos et ole kummallakaan ennen ajanut, niin mielestäni skootterilla ajaminen on ensikertalaiselle helpompaa. Skootterissa ei ole vaihteita, painat kaasua, niin kas kummaa skootteri liikkuu, hölläät kaasua , painat jarrua, skootteri pysähtyy. Eli sinun ei tarvitse miettiä, vaihteiden vaihtamista niinkuin mopoissa. Stadin keskustaa en tiedä, on niin kauan aikaa, kun siellä viimeksi kävin. Mutta jos et ole ikunaan skodella ajanut, niin suosittelisin harjoittelemaan ajamista, jossain yksityisellä alueella. Itselläni Piaggio Fly 125. En voi muuta kun suositella. 50cc en tosin ole ajanut. Mutta sama peli kooltaan, ketterä ajettava kaupungissa. 125:ssa vaan vähän enemmän tehoja moottorissa.

Coastside

#144
Väite että variaattori olisi helpompi, on liioiteltu. Vaihteita oppii sotkemaan melko pian ja hallinnan tunne on suurempi, kun on niihin oppinut. Periaate on että vauhti kiihtyy kun polkee suurempaa sisään ja vääntää kaasua. Vaihde rajoittaa sen mihin laite kiihtyy. Variaattorilla ajaessa vain seurataan miten laite vastaa kaasunkäyttöön.
Aikaa sotkea vaihteita on riittävästi katutieliikenteessä. Toisaalta variaattori on tuonut paljon tyttöjä mopoilemaan... Olisiko sukupuolisia eroja?
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

Samppa

Kyllä variaattori ja vaihteettomuus on moposkoottereissa ja ylipäätänsä 50 kuutioisissa kätevä ominaisuus. Mopoissa vaihdevälit ovat niin tiheitä, ettei kerkiä kuin "sotkemaan" (varsinkin kaupunkiliikenteessä). Moottoripyörät on sitten ihan eri asia. Toisaalta jos henkilöllä on kiinnostusta ostaa myöhemmin moottoripyörä, suosittelen aina vaihteellista myös mopo-, tai piikkiluokan harjoitusvälineeksi.

Kuten funke jo sanoi, oppii ajamaan nopeasti. Ongelma ei mielestäni ole aloittelijallakaan se, etteikö oppisi ajamaan, vaan pikemminkin se, että kykenee hahmottamaan liikenteen yms. skootterin selästä riittävän turvallisesti. Autoilutaustasta on tietysti valtavasti hyörtyä. Vaikka ruuhkassa on helkkarin helppo ajaa, kannattaa skootterin hallintalaitteet ja yleinen hallinta harjoitella syrjäisellä tiellä, parkkialueella yms. Varsinkin jarrujen tehokas ja oikeaoppinen käyttö vaatii aloittelijalta harjoittelua.
Jos sen voi purkaa, sen voi myös koota.

Juha

Lainaus käyttäjältä: Samppa - 24.05.08 - klo:10:31
Kyllä variaattori ja vaihteettomuus on moposkoottereissa ja ylipäätänsä 50 kuutioisissa kätevä ominaisuus. Mopoissa vaihdevälit ovat niin tiheitä, ettei kerkiä kuin "sotkemaan" (varsinkin kaupunkiliikenteessä). Moottoripyörät on sitten ihan eri asia. Toisaalta jos henkilöllä on kiinnostusta ostaa myöhemmin moottoripyörä, suosittelen aina vaihteellista myös mopo-, tai piikkiluokan harjoitusvälineeksi.

Kuten funke jo sanoi, oppii ajamaan nopeasti. Ongelma ei mielestäni ole aloittelijallakaan se, etteikö oppisi ajamaan, vaan pikemminkin se, että kykenee hahmottamaan liikenteen yms. skootterin selästä riittävän turvallisesti. Autoilutaustasta on tietysti valtavasti hyörtyä. Vaikka ruuhkassa on helkkarin helppo ajaa, kannattaa skootterin hallintalaitteet ja yleinen hallinta harjoitella syrjäisellä tiellä, parkkialueella yms. Varsinkin jarrujen tehokas ja oikeaoppinen käyttö vaatii aloittelijalta harjoittelua.
Eivätkös nämä nyky mopot menevät helposti 70-80, jos kaikki kurit mitä EU vaatii ettei mopo kulje liikaa. Jos mopon maksimi vauhti onkin 80km/h, joka luultavasti on tehdasnopeus ovat 6 vaihdetta jo paljon inhimillisempi, kuin taas EU-alueella rajoitettu nopeus 45km/h.

Partanen

Joku vertasi automaattivaihteistoa pesukoneeseen. Eihän pesukoneessakaan valita milloin se ottaa vettä, tai mihin suuntaan rumpu pyörii. Eli miksi pitäisi itse tehdä jotain sellaista, minkä kone -tässä tapauksessa variaattori- hoitaa ihan hyvin.
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

FrozenCorpse

Minusta mopoissa vaihteet ovat sinällään ätysin turhia, sillä niiden kanssa remppaaminen ja sählääminen ovat vain rasittavaa. Mopot ei kuitenkaa saa suomessa kulkee yli 45km/h, joten mitä hyötyä sitten manuaalistkakaan oikein on? Automaattivaihteinen, eli variaattorimopo on paljon kätevämpi, kun pystyy keskittyy itse tilanteisiin ja omaa ajamiseensa paremmin
"Frozen. Sä olet kyllä pessimistisin foorumilainen.  :o "

Coastside

Olen ajanut yksivaihteisella, monivaihteisella, kaksivaihteisella automaatilla silloin aiempien mopolakien aikaan. Käsi ja jalkavaihtimella. Nyt mopovariaattorilla vaikka se on autoista ja kelkoista tuttu jo aiemmin.
Kun niihin kuhunkin totuin kävi ajo hyvin ilman ongelmia. Tietenkin yksivaihteinen oli hieman hankala kovissa mäissä, joissa joutui polkemaan avuksi. Sitä korvasi sen mopon hyvä ajettavuus ja keveys.

Vaihteiden etu on se että se opettaa ennakoimaan, koska vaihde täytyy vaihtaa sopivaksi liikennetilanteen mukaan, jota joutuu tarkkailemaan tuostakin vinkkelistä. Ongelmaksi tietenkin muodostuu äkkitilanteiden aiheuttamat sotkut, kun ei ehti vaihtaa vaihdetta. Tässä tapauksessa automaatti helpottaa käyttöä.

Minulle on sama kumpi mopossa on.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04