Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Honda SW-T600

Aloittaja maximi, 29.02.12 - klo:18:56

« edellinen - seuraava »

mao

Tottakai myyjä haluaa tuotteestaan mahdollisimman korkean hinnan, toisaalta taas ostaja haluaa maksaa mahdollisimman vähän.
Jos tuotteen myyntiaika on useita viikkoja/kuukausia, tulee ensimmäisenä mieleen onko hinta liian korkea. Jos taasen kaupat tapahtuvat nopeasti, tulee mieleen onko tuote hinnnoiteltu liian halvaksi.

Mikä sitten on sopiva myyntiaika/hinta, sitä voi jokainen pohtia omalla kohdallaan ostajana/myyjänä.

HiTec

Lainaus käyttäjältä: mao - 28.05.14 - klo:15:01
Mikä sitten on sopiva myyntiaika/hinta, sitä voi jokainen pohtia omalla kohdallaan ostajana/myyjänä.
Näinhän se menee, silloin on hinta ollut kohillaan kun kauppa toteutuu, simple as that :)

Tässä tuota alkuvuodesta tekemääni autokauppaanikin muistelen, niin auton hinnasta pudotettiin roimasti, wanhasta hyvitettiin todella hyvin (kyselin vaihtotarjouksia reilun kk ajan) ja tämä uusi käytetty auto jopa tuotiin kotiovelle saakka koeajettavaksi = mikäs siinä oli autokauppaa kotiportilla tehdessä ;) Jälkeenpäin sitten selvisi ettei myyjälle ollut kelvannut kuukautta aiemmin toisen ostajan tarjoama muutamaa tonnia suurempi käteiskauppa :o Ja tuo wanha vaihdokkini on yhä ko. liikkeen myyntirivistössä pölyä keräämässä. Joten "ihan" aina ei tuota itsekään ymmärrä näitä autokauppiaan aatoksia ::) Ja vielä kuin pisteeksi i:n päälle, tätä uutta autoani vielä korjattiin Veholla myyjäliikkeen piikkiin, joten veikkaan että taisivat tästä casesta kyllä ottaa persnettoa jonkun verran. Tough luck ;D No noin suuri autoliikeketju siihen kaadu, joten kovin suuria omantunnon tuskiakaan en tässä kyllä kärvistele, mutta joskus sitä voi pieni ihminenkin autokaupoissaan näköjään jopa onnistua 8)
BMW R 1200 ST -05

oskuk

Lainaus käyttäjältä: HiTec - 28.05.14 - klo:13:17

Huuto oli jo lähtöjään sopivasti alakanttiin, fyysinen sijainti "tässä ihan nurkilla", myyjä halusi aidosti tehdä kaupat asap ja siirtää fyrkat muihin tallissa jo odotteleviin projekteihinsa... Siis se ostajan tilaisuus kun tulee, siihen tartutaan ;D

Minusta tässäkään ei kuvailla normaalia hintaa ;-D

HiTec

Lainaus käyttäjältä: oskuk - 29.05.14 - klo:18:33
Minusta tässäkään ei kuvailla normaalia hintaa ;-D

No normaali ja "normaali". Kauppa kuitenkin syntyi, raha ja tavara vaihtoi ihan vapaaehtoisesti omistajaa. Ja näin jälkeenpäinkään ei Hondasta ole ylläreitä (vielä?) löytynyt, eikä ole myyjästäkään mitään kuulunut joten kaippa tuo maksamani fyrkkakin ihan käypää valuuttaa oli ;D

Tuossa olen as.autoja kytännyt vähän "sillä silmällä" jo jonkin aikaa ja heti kun bongaan jonkun potentiaalisen ehdokkaan, on se seuraavana päivänä jo myyty. Onneksi en vielä ole tosi-ostajana liikkeellä, vasta markkinoita seuraamassa, sillä muutoin saattaisi taas tulla kiiru kun noista itseäni kiinnostavista vaikuttaa noita muitakin kiinnostuneita olevan :-[
BMW R 1200 ST -05

oskuk

Juu, minua vaan vanhana valokuvaussaittien kuluttajana on aina tympinyt ajatus, että maailman halvin hinta on se perustaso. Ymmärrän kyllä että suomalaisen duunarin kuuluu saada sama palkka kuin kongolaisen, ja suomalaisen johtajan sama palkka kuin amerikkalaisen, muutenhan puhumme oudosti ;-)

HiTec

Lainaus käyttäjältä: oskuk - 29.05.14 - klo:19:32
maailman halvin hinta on se perustaso.
No ei kai se nyt niin sentään ole :o

Hinnan määrää kaupan tekijät kullakin hetkellä. Voi olla että ostajalla on reippaasti fyrkkaa ja haluaa nopeasti just jonkun tietyn => maksaa siitä about vaikka mitä sen saadakseen. Taas toisaalta voi olla että myyjällä on velat niskassa ja tavara menee "pakkokaupalla" eteenpäin, jolloin se toteutunut hinta on ihan toinen. Myös vuodenajalla, yleisellä taloustilanteella, "samanlaisten" tarjonnan määrällä... kaikilla on merkitystä mikä on se kunkin ajanhetken ns. normaali hintataso 8)

Yhden vakuutustapauksen perusteella vak.yhtiön täti määritteli lunastushinnan myös juurikin näin. Nettimotosta "samanlaisten" huudot oli se perustaso, josta sitten hienosäädettiin hieman ajoneuvon kunnon, ajomäärän jne. perusteella se toteutunut korvaustaso. Joten otsikkoon palatakseni kaippa se SW:n hintataso/normaalihinta sitten on nyt sen alk. 4k kun sen alle niitä ei Nettimotossa (tällä hetkellä) myynnissä ole ???
BMW R 1200 ST -05

oskuk

Lainaus käyttäjältä: HiTec - 29.05.14 - klo:19:52
Lainaus käyttäjältä: oskuk - 29.05.14 - klo:19:32
maailman halvin hinta on se perustaso.
No ei kai se nyt niin sentään ole :o


Joten otsikkoon palatakseni kaippa se SW:n hintataso/normaalihinta sitten on nyt sen alk. 4k kun sen alle niitä ei Nettimotossa (tällä hetkellä) myynnissä ole ???

Aivan, hinnoittelussa on ongelmansa ;-)

Josko kaupanteossa muutenkin: mietin että skootterin myynti voi olla hankalaa jos niitä on kovin vähän kaupanteon kohteena, ja kaverini puki sanoiksi jotta voi olla vaikea käydä kauppaa kun niitä on nin paljon kaupan ;-D

HiTec

Lainaus käyttäjältä: oskuk - 29.05.14 - klo:20:02
Josko kaupanteossa muutenkin: mietin että skootterin myynti voi olla hankalaa jos niitä on kovin vähän kaupanteon kohteena, ja kaverini puki sanoiksi jotta voi olla vaikea käydä kauppaa kun niitä on nin paljon kaupan ;-D
Varmasti se myynti on hankalaa molemmissa tapauksissa, vaan mikä onkaan sitten se "oikea määrä" niitä kilpailevia myyjiä. Myös varmaan fyysisellä sijainnilla on merkitystä, PK-seudulla on enempi potentiaalia kuin jossian Juubajoella ??? Jo sinällään jos vrt. skoden ja prätkän myyntiä, niin skoden potentiaalinen ostajakuntakin on vain murto-osa siitä ketkä prätkän voisi itselleen ostaa :-\
BMW R 1200 ST -05

kissantassu

Hei,

Pienillä markkinoilla hinnoittelu on ongelma. Laajennetaan näkymää isommille apajille. Mobile.de:stä otos haarukalla vm. 2000 - 2010.
Halvin SW vuodelta 2001, 60 500 km, hinta 1990€; halvin vm 2010, 11 000 km, hinta 5480€. Otokseen mahtui 38 pyörää. Suurin kilometrimäärä 69 500km ja hintapyyntö 2800€.
Pyörän hakuun voisi minimissään kulua 500€ ja verot päälle, 500€ ylöspäin + rekisteröinti. Pyörän hinnan päälle siis liki puolitoistatuhatta euroa tai enemmän.
Olisiko tuosta mitään apua himtoja miettiessä, niin myydessä, kuin ostaessa. Vertailupohjana selvästi laajempi markkina kuin Suomi.
Suomessahan pyörien verotuskohtelu hyppäsi 70-luvulla ja on pidetty korkealla erilaisiin perusteisiin vedoten.
Suzuki Stinger 125 -69, Madison S250 -01, Honda FJS600A -04

HiTec

#54
Tuo käytettynä tuominen on toki merkittävä kilpaileva myyntikanava näille kotimaan kauppiaille. Ja jos hinnat täällä tuntuu karkaavan, tuominen lisääntyy ja hintahäiriköinti loppuu kuin se kuuluisa kanan lento = ostajan kannalta ihan hyvä asia. Tokihan tuota vieläkin useiden liikkeiden toimesta yritetään tuulimyllyjä vastaan taistella, ns. suomi-pyörästä hyvitetään vaihdossa paremmin kuin tuonti-pelistä. Tai vastaavasti myynti-ilmoituksessa yhä tapaa usein "suomi-pyörä" -mainintoja. Historian havinaa vain mitä sitten lieneekään ???

Yhden pyörän itse tuottaneena (tuo allekirjoituksen Revere, lisää juttua tapauksesta täällä) tuolloin ei vastaavaa Suomesta löytynyt, yhtä hyvässä kunnossa ja samoilla varusteilla (pyörässä oli tyylikäs pyörän alup.värinen 5-Starin kokokate, vaikka Revere nakumalli onkin) ja loppupelissä tuo tuli jopa jokusen satkun halvemmaksi kaikkien kulujenkin jälkeenkin. No tuota sitten kun aikanaan myymään rupesin, niin ihan helppoa se ei ollut. Verrokkeja kun suomessa ei tosiaan ollut eikä noin loistavaa yksilöä ihan alakanttiinkaan viitsinyt hinnoitella = tovi tuossa vierähti, kunnes sattui sopiva vaihdokki kohdalle ja Honda vaihtui Suzukiin 8)

Tuo allaoleva on sininen, hopeisin vantein, omani oli lila, valkoisin vantein, mutta kokokate näyttää samalta 8)
BMW R 1200 ST -05

PappaSkootteri

Käsittääkseni belcar tuo kotipihaan Euroopasta saksa Belgia jne muistaakseni n.650€ kotipihaan joten kannattaako itse hakea?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Dacia Dokker 1,5D
Harley Davidson Dyna
Kawasaki VN 1500
Vespa GTS 300
Vespa LX 50 2T
Scand GoMoto 3,3
Amica

mao

Laittakaahan kokemuksia hondasta. Itsellä vaihto isompaan mielessä ja honda on yksi vaihtoehdoista.
Mitä on otettava huomioon, kun tarkoitus olisi hommata noin kymmenvuotias menopeli?

HiTec

#57
Itse en ole kuullutkaan mistään spesifisestä, mitä pitäisi ottaa huomioon juuri SW:n kohdalla. Eli ihan perus-setillä sitä menin itsekin, paperit, yleiskunto, kulutusosat, käy & kukkuu mukisemati, kiihtyy ja pysähtyy kuten pitääkin, sekä hidas ryömintä pitäisi olla tasaista ja nykimätöntä. Ei kai siinä muuta. Katteet nyt piilottaa aika hyvin ettei esim. mahd. nestevuotoja pääse kovin helpolla tarkastamaan taikka hihnan kuntoa, eli aika mutulla näissä kohdin sitä on vain mentävä 8)

Mutta mitä tulee itse pyörään, niin SW on kyllä sitä ehdotonta eliittiä omassa luokassaan! Allekirjoituksestakin näkee että mulla on ollut mm. Burgman 400 ja siihen vrt. SW pesee sen ihan 6-0 - eikä se ollut ihan surkea ohjastettava tuo Burgerikaan :)
BMW R 1200 ST -05

kissantassu

Kuten HiTec asian ilmaisi, normaalin toiminnan tarkastus ja terveen järjen käyttö ovat paikallaan. SW:t tuntuvat olevan teknisesti hyvin kestäviä. Tyyppivioista en tiedä ja kunnossa olevat valot ovat lajissaan tehokkaat. Alla pari vinkkiä.

Kannattaa tarkistaa kaikkien mittariston merkkkivalojen ja indikaattoreiden toimivan virran kytkemisen aikana, koska silloin suoritetaan mittariston toiminnan tarkistus.

Virta-avaimessa on käynnistyksen eston tunnistuspiiri. Pyörän virta-avainten pitää toimia tältä osin. Testauksen aikana muut toimivat virta-avaimet eivät ei saa olla välittömässä läheisyydessä, jotta ne eivät vaikuta käynnistykseen. Jos virta-avaimia on vain yksi, niin toimivan kopion voi teettää Honda-edustajalla, kun on avaimeen liittyvä numerolevy tallella tai lukkoliikkeessä, jolla on tarvittavat valmiudet tunniste-elektroniikan sisältävien avainten kopiointiin. Lukkoliikkeessä kustannus on noin 100€, Hondan veloituksesta en tiedä.

Pyörät, joissa ABS: Kytkettäessä virta pyörään tulee ABS-valon (äärimmäinen vasemmalla) palaa tasaisesti. Vilkkuminen ilmoittaa viasta. Valon pitää sammua noin 10 km/h nopeudessa.
Muita huomioitavia merkkivaloja on V-valo, joka on variaattorin huollon ilmaisin, toimii ilmeisesti kilometripohjalta. Toinen huomionarvoinen valo on polttoaineen syötön vikaindikaattori FI-valo, se ei saa palaa kuin kytkettäessä virrat pyörään. Kyseiset kirjainmerkinnät ovat merkkivaloissa.
Suzuki Stinger 125 -69, Madison S250 -01, Honda FJS600A -04

HiTec

^Tuossahan tulikin ihan hyviä vinkkejä, joita itsekään en hoksannut näppäillä :)

Tuo käynnistyksen chekki tosiaan näyttää kaikki mittariston valot että ne on hengissä ja sammuvat samalla kun bensasyötän ruiskupumppukin hiljenee paineet nostettuaan. Mittaristoon (ei-ABS) ei jää palamaan kuin öljypoaineen merkkivalo ja vasta tässä vaiheessa jarrua + start-nappulaa peliin. Vioista HISS- ja FI-valojen palamaan jääminen tietää kalliita laskuja, sillä molemmat ovat arvokasta Honda-elektroniikkaa, käynnistyksenesto ja ruiskun ohjausyksikkö. Ja tosiaan kannattaa testata tuo HISS niillä molemmilla avaimilla, jotta ne ihan oikeasti pyörässä myös toimivat = chipit ja niiden koodaus on kondiksessa, sillä jos chipissä mättää, niin se on sitten dummy-avain, jolla et saa kuin pa-tankin ja tavaratilan auki, mopo ei sillä käyntiin lähde :-\

Käynniltään Honda on sivistyneen hiljainen. Se ei helise, kolise eikä rallata ollenkaan. Ja 2-mukinen ruisku kun on, niin se on aina laakista tulille, kelissä kuin kelissä. Käynnistyttyään öljypaineen valokin sammuu sekunnin, parin kuluessa ja sivujalan laskiessa alas moottori sammuu välittömästi = sivujalassa on tappokatkaisija ja sivujalalla ollessaan se ei siis sen koomin myös käynnistykään. Katteen oik.laidasta löytyy käsijarru, jonka senkin toiminta kannattaa testata. Kahvan tulee lukittua sitä vedettäessä ja takarenkaaseen vaikuttava käsijarru jää päälle. Jarruista muutenkin vasen kahva on ns. yhdistelmäjarru, joka ottaa molempiin päihin, oik.kahva vain etujarru, joka sekin kannattaa testata että mopo tosiaan toimi näin 8)
BMW R 1200 ST -05