Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Mitä peräöljyä käytätte?

Aloittaja Rudseat, 16.01.14 - klo:19:17

« edellinen - seuraava »

Rudseat

Mitä peräöljyä käytätte ja kuinka usein kannattaa vaihtaa? Kannattaako ennen vaihtoa liruuttaa vähän öljyä läpi ilman proppua mahdollisten höysteiden poistoon?

Partanen

Hiukan riippuu ajopelistäkin.  ;) Ja tietenkin siitä mitä valmistaja suosittaa.

Jos varman päälle haluaa pelata, niin huuhtelun voi tehdä siten, että laittaa alapropun paikalleen, ja kaataa jonniin verran öljyä perään. Sitten vielä kerran laskee öljyt ulos, ennen varsinaista täyttöä.

Ainiin, vaihtoväliä olen vähän pidentänyt, koska käytän täyssynteettistä öljyä.
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

PappaSkootteri

Lainaus käyttäjältä: Rudseat - 16.01.14 - klo:19:17
Mitä peräöljyä käytätte ja kuinka usein kannattaa vaihtaa? Kannattaako ennen vaihtoa liruuttaa vähän öljyä läpi ilman proppua mahdollisten höysteiden poistoon?
80w-90
Dacia Dokker 1,5D
Harley Davidson Dyna
Kawasaki VN 1500
Vespa GTS 300
Vespa LX 50 2T
Scand GoMoto 3,3
Amica

Partanen

GL-4, vai GL-5? Synteettinen, vai osasynteettinen?  ::)
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

NusNus

Minä avaan kummankin propun ja valutan uutta öljyä yläreijästä kunnes alhaalta tulee kirkasta kamaa. Mopoon menee niin vähän öljyä ettei sitä tarvitse säästellä.

Laitoin viime kesänä veneen vaihdeöljyä ja hyvin toimi.

konenikkari

#5
"Laitoin viime kesänä veneen vaihdeöljyä ja hyvin toimi."
Ko. öjy on tarkoitettu toimimaan yli + 0`C lämpötiloissa, eli sulanveden aikoina  ::)
Ns. hypoidiöljyä ei kait skutussa kannata käyttää ollenkaan, perähän on suorahampainen.
Kesällä ei senkään käytöstä taida mitään haittaa olla,mutta näillä pakkasilla saattaa olla vähän kankeaa.
Itse asiassa emme tiedä edes, keitä olemme ja mistä tulemme...jo 25 vuotta samalla mopolla.

Partanen

Mä jäin odottelemaan sitä valmistajan suositusta. Ja jos se ei ole tiedossa, niin sitten skootterin merkki ja malli, niin yritetään selvittää se suositus.

Totta on se, ettei skootterin perässä ole hypoidipyörästöä, ainakaan kovin monissa. Mutta ei niissä monissa ole suoria hampaitakaan, vaan kyllä ne hampaat on hiukan vinossa. Suorahampainen olisi meluisa, vähän niinkuin ralliauton vaihteisto. Ja Malossihan myy suorahampaisia rattaita periin, ja yksi niiden tuoma hyöty on pienempi kitka.

Joskun vinot hampaat aiheuttavat kitkaa, niin kitkaa voidaan vähentää GL-5, eli hypoidiöljyllä. GL-5 öljyn lisäaineet tekevät öljystä tavallista liukkaampaa, ja se kestää erittäin hyvin painetta. GL-5 öljyä ei pidä käyttää, jos voitelukohteessa on keltaisia metalleja, koska lisäaineet ovat keltaiselle metallille pahasta, eli syövyttäviä.

Se että onko öljy GL-4 tai GL-5 (tai molempia yhtaikaa) ei vaikuta öljyn jäykkyyteen. Öljyn jäykkyyden mukanaan tuomia ongelmia voi vähentää valitsemalla synteettisen öljyn, joka on vähemmän jäykkä kuin mineraaliöljy. Mm. Teboil tuotemerkiltä löytyy kohtuuhintaisia synteettisiä voimansiirtoöljyjä, kunhan käy ostamassa öljyn jostain halpamarketista.
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

Coastside

#7
Hypoidiöljyn lisäaineistus heikentää öljyn voitelevuutta joten sen käyttö sopii vain hypoidipyörästöön pakosta. Siksi se on luokitettu eri ryhmäkseen.

Jos ajaa talvella skodella on synteettinen moottoriöljy hyvää myös perään. Se on tehty kestämään kovia ja kylmää.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

Partanen

#8
GL-5 on hypoidipyörästön öljy, sitä ei ole luokiteltu erikseen. Se on myös erittäin voiteleva, koska hypoidipyörästössä rattaiden hampaat liukuvat toisiaan vasten.

Lisäys: on hyvä pysyä voimansiirtoöljyissä, kun on kyse voimansiirrosta.
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

Juhana N

GL-4 75W-90 synteettinen Teboil EP.