Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Agilityssä käynnistysongelmia

Aloittaja NPReal, 14.07.13 - klo:13:01

« edellinen - seuraava »

NPReal

Reilun kuukauden kerkesin ajaa Agilityllä ennen kun tuli ensimmäiset ongelmat.. Eli skootteri on lähtenyt sähköstartilla ihan hyvin käyntiin, mutta viimeisen puolentoista viikon aikana on käynnistys ollut koko ajan laiskempaa. Pariin päivään ei ole lähtenyt sähköstartilla ollenkaan käyntiin, junnaa vain todella hitaasti. Polkasemalla on lähtenyt koko ajan käyntiin, mutta nyt näyttäisi sekin laiskistuvan. Muutaman kerran pitää polkaista ennen kuin hurahtaa käyntiin. Kun antaa vähän kaasua, niin ainakin eilen lähti ihan hyvin mutta jos nyt aikaisemmat merkit pitää paikkaansa, niin sekin alkaa olla vaikeampaa päivä päivältä.

Mikä siis neuvoksi? Sen vähän mitä noista vehkeistä ymmärrän, niin ilmeisesti tulpat kannattaa puhdistaa? Mites, onko mahdollista, että bensansyötössä on jotain vikaa ja miten sitä voisi korjailla?

Kaikki ideat otetaan avosylin vastaan!

Palosella

Jos startti pyörittää hitaasti, kannattaa akun varaus mitata. Jos on yli 12v, pitäisi pyörittää tarpeeksi lujaa ja sillon saattaa olla hapettumaa maadoituksissa tai startille menevässä johdossa. Jos alle 12v kannattaa akku uusia ensimmäiseksi.

NPReal

Ok, pitää lähteä tällä ensimmäisenä liikkeelle. Kiitos!

InsOmnia

Tarkista ja uusi maajohdotukset paksummilla kaapeleilla ja ajele sitten hetki. Jos maadoitus on pahasti poskellaan, ei sieltä akustakaan täyttä virtamäärää löydy.

Samppa

ja se, että miinusjohto näyttää menevän akulta nätisti runkoon ei vielä kerro mitään. Eli irrota johto ja katso missä kunnossa liitokset ovat. Ovat monesti ruosteessa. Aikanaan minulla oli Opel Kadetista miinuksen lattajohto lähes kokonaan syöpynyt toiselta puolelta poikki, ennen kuin huomasin...
Jos sen voi purkaa, sen voi myös koota.

konenikkari

#5
Varmista ettei skotussasi pala kokoaikaa ajaessasi jarruvalo.
Näissä kun useinkin latauslaitteisto toimii niin limiitillä, ettei latausteho riitä akun ylläpitoon, jos jarruvalo palaa kokoajan.
Jos akku on ns. perinteinen varmista että siinä on akkuvettä, sopivasti.

PS."Polkasemalla on lähtenyt koko ajan käyntiin, mutta nyt näyttäisi sekin laiskistuvan."
::) Tuohon vaivaan auttaa jokaáamuinen kaura/ruispuuro  ::)
Itse asiassa emme tiedä edes, keitä olemme ja mistä tulemme...jo 25 vuotta samalla mopolla.

NPReal

Heh, kaurapuurot on vedelty :).

Akun vaihdoin ja se ei tehnyt mitään eroa, seuraavaksi siis johtoja tarkisteleen...

Palosella

Ainiin, yksi vaihtoehto on kanssa, että startista on hiilet loppu jos on paljon starttailtu. Serkun 9000km ajettuun apriliaan jouduin vaihtamaan hiilet kun ensin startti pyöri todella nihkeästi ja lopulta ei enää ollenkaan. Kannattaa kuitenkin ensin lähteä liikkeelle maadoituspiuhojen uusimisella ja maadoituspisteiden putsaamisella :)