Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Minkä skootterin ostaisi??? (yleinen kysely, pohtimiset jne.)

Aloittaja sebastian34, 29.04.07 - klo:06:19

« edellinen - seuraava »

solifermopo

#345
Pitäisköhän sitten tilata Peugeot VOGUE VS2? Se olis vielä 5€ edullisempikin kuin soliferi.  ;D

Tuo Titan T4 on liian muovinen racing-teiniskode henkinen minun makuun.

Soliferiin olisin varmaan ihan tyytyväinen jos se nyt toimii jotenkin ja on sopivankokoinen aikuiselle kuskille.

Mittaristolla ja muilla härpäkkeillä nyt ei varmaan niin suurta väliä ole, voihan ne mittarit ja muut jutut uusia jossain vaiheessa jos siltä tuntuu.

Käytettyjä ja sopivia moottoreitakin varmaan löytyy halvalla netistä joten eiköhän soliferillakin pärjäis :)
HELKAMA SC1

Jari

Lainaus käyttäjältä: netAnttilaLaadunvalvonta ja tuotekehitys tehdään suomalaisohjauksessa yhteistyönä ulkomaalaisten tehtaiden kanssa. Loppukokoonpano ja lopputarkastus tapahtuvat Suomessa.
Tällainen mainostaminen sylettää ... mopohan on puhtaasti kiinalainen tuote ja mainittu "loppukokoonpano ja lopputarkastus" tarkoittaa lähinnä sitä että ohjaustanko ja etupyörä ruuvataan paikalleen Suomessa.

No, eipä se mopoa huononna.

Plom

Fenno Road

   

Fenno Road50 skootteri (saapuu toukokuussa)

- moottori: 1-syl, 4-tahti (95E), ilmajäähdytys
- iskutilavuus: 49cc
- vaihteet: automaatti/variaattori
- käynnistys: sähkö- sekä poljinkäynnistys
- sytytysjärjestelmä: 12V, CDI
- etujousitus: teleskooppihaarukka
- takajousitus: toispuolinen haarukka, monojousi
- jarrut:(etu/taka): levy/rumpu
- renkaat: (etu/taka): 110/70-12" alumiinivanteet
- akseliväli: 1210mm
- istuinkorkeus: 780mm
- polttoainesäiliö: 4L /kulutus n. 2L/100km
- kuivapaino: 87kg
- mustana ja valkoisena
Hinta:     890,00 â,¬

solifermopo

#348
Ominaisuuksia
    *   1-sylinterinen, 2-venttiilinen ja ilmajäähdytteinen nelitahtimoottori.
    * automaattivaihteisto ;D
    * edessä levyjarrut, takana rumpujarrut.
    * sähkö- ja poljinkäynnistys
    * CDI-sytytys
    * 5,5 litran polttoainetankki
    * kulutus 2,8 litraa/100 km
    * 12 tuuman renkaat
    * akseliväli 118 cm
    * istuinkorkeus 75 cm
    * rekisteröity kahdelle.
    * kantavuus 150 kg.
    * Mitat: 170x60x110 cm.
    * Paino 80 kg.
    * Kaupan päälle tavaratelineboksi, arvo 69 euroa.

Kävin muuten varmuudenvuoksi koeistumassa samankokoista Kinroad-kiinaskootteria tänään (mittarilukemat oli yli 5000km ;D) eikä polvet osunu ohjaustankoon, ihan sopivankokoinen oli. :D

HELKAMA SC1

-Jarkko-

Lainaus käyttäjältä: Walle - 18.04.10 - klo:12:59
Nii Titanissa ei voi kuljettaa mitään jalkatilassa. Aika pieniä on melkein kaikki skooterit. Eipä toi haittaa muuten, mutta polvet osuu ohjaustankoon tottumattomalta. Joku keeway oli vielä pahempi siinä asiassa. Sama se mulle ku kuitenkin osuu melkeen kaikissa. Siis ihan yhtä hankalaa osuukö vähän vai reilusti. Kai ne toimii jos jotain pientä on valmis itekkin korjaamaan. Huolloissa kestää sen viikon kaks pienimmänkin vian takia.

Onhan eroja Keewayn malleissakin, hurricane taitaa olla pienin ja matrix suurin jollaista 180cm/90kg työkaveri ajaa ongelmitta.
Solifieterit ja Banskut kiertäisin kaukaa, omien kokemusten perusteella ei enää kiinalaisia, ennemmin vaikka sitten vanhempi ja laadukkaampi japski/kinuski esim kymco,aprilia,yamaha.
Esim vuosi sitten solikkaa myytiin powermax,yuing ja millä kaikilla hiton merkeillä, katteiden väri ja tarrat vaihtui, kone sama kaikissa.


tommi

Sama konehan siinä Kymcossakin on, muoviosat sensijaan ovat selvästi laadukkaammat. Ja noita kiinalaisia on todellakin isompiakin, nykysuunta näyttää olevan pienenevään päin kun akseliväli on kutistettu jo alle 120cm, kuten esim. uudessa Helkama Cityssa.

Mullakin on mittaa lähes 190cm eikä käy polvet tankoon edes tankoa käännettäessä Powermax MTX-2:ssa. Noin suuria kinuskeja ei enää tehdäkään, jostain syystä.

Pyrres

Vaikka OT:tä onkin niin ärsyttää kovinkin tuo tyyli tehdä noita kääpiöskoottereita. Firman autohallissa kävästessä katselin että onpas pieni skootteri, joku Yamahan muistaakseni, enhän itse olisi mahtunut edes satulaan kunnolla. Kunnolla kun stongaa kääntää niin polvet joko vilkuissa tai stongassa. Ja jarrutuksissa taas etumuoveissa. Itsellä siis mittaa 178cm mutta pitkät jalat. Ei se olisi paljoa vaadittu että tehtäisiin ns. keskiverto ihmisen kokoisia skoottereita  :-\
Ajovälineet:
VW Kupla -65 rakenteilla vielä pirteämmällä koneella
Solifer SM -77 projektina kuplan rinnalle hiukan rauhallisempi kruiseri
CPI XS250 -10 TL-mönkijä työmatkakulkineena ja leikkikaluna

tommi

Eivät näytä tajuavan että niillä mopoilla ajelee muutkin kuin keskenkasvuiset kiinalaiset ja japsit.. Itse käväisin koeistumassa huvikseen tuon mainitun Helkama Cityn niin polvet oli kiinni tangossa. Ajaminen olisi ollut täysin mahdotonta.


Jari

LainaaSama konehan siinä Kymcossakin on
Siis kiinalainen ? Taas opin jotain uutta.

solifermopo

100â,¬ lisää niin saat jo Soliferi 50S Netanttilasta ;D
HELKAMA SC1


-Jarkko-

Lainaus käyttäjältä: Jari - 18.04.10 - klo:15:35
LainaaSama konehan siinä Kymcossakin on
Siis kiinalainen ? Taas opin jotain uutta.

Uudemmista en tiedä mutta laatu on kyllä aivan muuta kun näissä hinnat alkaen kiinalaisissa, hengenvaarallisia vehkeitä.
Näitä halppis malleja kuten street,san remo ym saa 100-300e hintaan, jotkut kehtaa pyytää 500-600e samoista romuista.

Mitä nyt olen paikallisella skootterikauppialla käynyt ja uusia hypistellyt niin Keewayn tuotteet kyllä tuntuu paljon laadukkaammilta kun joku fude ym baotian häristin.

Plom

Baotian on muuten laatupeli hintaisekseen, ei se Jarkon pommi asiaa muuksi muuta. ;D

tommi

Lainaus käyttäjältä: Jari - 18.04.10 - klo:15:35
LainaaSama konehan siinä Kymcossakin on
Siis kiinalainen ? Taas opin jotain uutta.

Juu, ihan sama gy6 koneen kopio kuin kiinalaisissakin. Jostain luin että Honda luopui kyseisen koneen valmistuksesta nimenomaan sen säätöherkkyyden vuoksi. Tiedä sitten pitääkö paikkansa.

-Jarkko-

Lainaus käyttäjältä: Plom - 18.04.10 - klo:18:59
Baotian on muuten laatupeli hintaisekseen, ei se Jarkon pommi asiaa muuksi muuta. ;D

No teillä ei sitten laadusta käsitystä ole, ei hyvältä kuullosta jos -09 mallin skodeen pitää kumiosia vaihdella ja käynnistinpolkimet paukkuu variaattorin koppien läpi.
Ottakaa nyt huomioon että sama runko/kone on kaikissa baotianin hinnat alkaen malleissa ja jos mun pitäis 500-900e maksaa jostakin san remo -mallista niin ei kiitos.