Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Poliisin ratsiassa

Aloittaja tero1969, 04.07.07 - klo:23:57

« edellinen - seuraava »

karkulainen

Mutta tuleeko se kuponki sitten myös helpommin kuin normaalisti?
Kyllähän moni kierää tuommoisilla rullilla vaikka kuinka paljon.
EX; Solifer xtr50. Nyk. VW Golf IV Variant 1.9TDI
Mikä näyttää helpolta, on hankalaa. Mikä näyttää hankalalta, on mahdotonta.

purgiaali

Veikkaisin että oman kulkupelin rengas pyörii ilman vastusta n.100km/h  ;D

ilborg

Muistaakseni myöskään tuota "rakenteellista nopeutta" ei ole mitenkään kummemmin täsmennetty laissa, eli sen voi tulkita useammalla eri tavalla. Vanhassa testauksessahan on juuri se hyvä puoli, että siinä tulee kuljettajan massakin hyvin huomioon, ja parin kilometrin virheet voidaan ihan hyvin katsoa sormien läpi, kun se mopo todellakin kulkee eri lailla eri keleillä. Mutta valvonta taas kohdistetaan mielestäni väärään paikkaan, sillä tappaa voi jo 45km/h vauhdissa, ja asennevammaa tuo 45km/h rajoitus ei korjaa. Nopeusvalvonnan kauttahan nuo virimopot tulisi mielestäni tarpeeksi hyvin esille, ja rangaistus tulee suurempana mopoilijalle kuin muille(ylinopeus+viritetty mopo). Oikeastaan tuo prikan poisto ei ole mielestäni edes varsinaista virittämistä, vaan kuristuksen poistoa. Isommat pytyt sitten menee siihen viritys-osastoon. Ainakin tässä kaupungissa tuo variaattorin holkin vaihtaminen on riittänyt aivan hyvin, että voi ajaa niin kuin muukin liikenne(puolet 50km/h-alueita vilkkaasti liikennöidyillä teillä ilman mopoväyliä).

No, kuitenkin poliisihan tekee vain töitään, heidän tehtävänä on vain valvoa eduskunnan säätämiä lakeja. Toki mukavat poliisit osaavat hieman käyttää maalaisjärkeä, mutta periaatteessa heidän ei kuuluisi sitä edes tehdä.

Mester

Olen samaa mieltä että pitää muistaa että poliisitkin ovat vain ihmisiä ja heidän on pakko rankaista halusivatpa he tai eivät.

Pyrres

Saa nähdä tuleeko tuollainen eteen, olisi kyllä mielenkiintoista tietää mikä on toimintarakenne tuossa dynossa, onko vastusta vai ei ym. Nimittäin oma kaupasta ulos haettu täysin vakioa menee mittariin sen 75 alamäessä, ja tasaisella mittariin 55-60km/t, mittariheittoa 5-10km/h liikaa GPS:n mukaan.
Ajovälineet:
VW Kupla -65 rakenteilla vielä pirteämmällä koneella
Solifer SM -77 projektina kuplan rinnalle hiukan rauhallisempi kruiseri
CPI XS250 -10 TL-mönkijä työmatkakulkineena ja leikkikaluna

vvm


Valvonta on paikallaan jos ei ihan pilkkua viilata, mutta poliisin asenteesta kertoo kyllä lausahdus: "Laiton mopoilu on Koskimäen mukaan Vantaan riesa numero yksi."

Ei oo näitä vielä osunut silmiin.

erpal

Ainakaan täällä Helsingissä poliisi ei jaksa kytätä paljoakaan mopoja, kunhan mopo ja kuski näyttävät jotenkin asiallisilta. Eihän ne muuta ehtisi tekemäänkään kun skodruja on niin julmettu määrä jo. Viime kesään verrattunakin huomaa tosi mahtavan eron. Poliisit ovat ihmisiä kuten me muutkin. Yksi päivä syötiin kimpassa nakkispalaa ja juteltiin mukavia - tänään otettiin puhallus 0,00./.. ja kun se ei kelvannut niin vielä joku "multihuumetesti" kitusista. Muutenkin olivat poliisit pahalla päällä, mutta syitä siihen saattaa olla miljoonia. Joten pärjäillään vaan kaikkien kanssa parhaamme mukaan. Terveisin Erik.

karkulainen

Vaihdoin sen kaasuvaijerin joku aika sitten ja se tuntui lievästi jäykältä, äsken laitoin jotain silikoni tms ainetta ja johan tuli liukas vaijeri. ;D Päätin sitten lähteä ajelemaan ja ekassa risteyksessä (~15m kotiportilta) meni poliisit, kovasti minua katsottiin apparin paikalta ja jatkoivat matkaa. Olin jo kääntymässä niiden perään joten jatkoin matkaa sinnepäin. Ekassa risteyksessä käännyin pois ja ajoin kotiin, kylän läpi ajaessa ajoi hienosti tuunattu ja viritetty (125cc kone, tehari jne kaikki mahdolliset) mopomana ja 80cc VP hirmuvauhtia pois kylältä (poispäin poliiseista). :D Nyt äsken polisit pysäytti tehariderbin, paha juttu kuskille koska se kulkee yli 75km/h.
EX; Solifer xtr50. Nyk. VW Golf IV Variant 1.9TDI
Mikä näyttää helpolta, on hankalaa. Mikä näyttää hankalalta, on mahdotonta.

erpal

Olin tänä kauniina aamuna ajelemassa ympäri Helsingin rantoja. Taas oli puhallus, taitaa parhaiten porukkaa kärytä juuri lauantai- ja sunnuntaiaamuina. Ihan asiallinen partio, joille toivotin vain turvallista päivän jatkoa. ERIK.

whip


tommi

Muutama päivä sitten ajelin kauppaan ja kun sain skoden parkkiin kaupan pihaan niin kuin tyhjästä ilmaantui Musta-Maija viereen ja toivottelivat hyvät päivät ja puhalluttivat ja tarkastivat mopon paperit. Kuulemma joku tehoratsia meneillään.

Hyvä kun konstaapeli ehti Maijasta ulos niin tokaisi " sulla kulkee hyvin mopo " johon minä vastasin " no joo, kyllä se ihan laillisessa kunnossa on ". Konstaapeli siihen asiallisesti jotta " niin varmaan " ja toivotteli sitten hyvää matkaa. Oikein mukavia ja leppoisia olivat, molemmat.

Ei mitään hajua kuinka kauan olivat ajelleet perässäni. Kun noista peileistä ei oikein tahdo nähdä mitään.

Coastside

Kuukausi sitten poljin skodea kaupan pihassa niin keskittyneesti etten huomannut että maija oli napannut siinä vieressä autoilijan jolta oli pyytämässä papereita ja kait puhaluttamassa. Tuo kaupoille jallittaminen taitaa olla uusi taktiikka kerätä yleisöä?
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

tommi

Joo, viime kesänä mut pysäytettiin Siwan eteen ja puhallutettiin. Sillä kerralla tosin näin peileistä että ajelivat pitkään perässäni, ihan kaupan pihalle asti. Tosin jos olisin pysähtynyt johonkin muualle, esim. tankille niin olisivat sitten puhalluttaneet siinä. Joskus voisi ihan piruuttaan kokeilla kuinka kauan jaksavat ajella perässä ennenkuin käskevät ajaa tien sivuun..

-Jarkko-

Tässähän tulee ihan nuoruus mieleen, 80cc suzukit oli muodissa tuolloin ja moottoripyöräpoliisit bemareillaan, lopuksi vaasaan hommattiin enduropyöräpoliisi jota oli hieman vaikeampi päästä karkuun.

Meillä oli tapana aamuisin kerääntyä meille ja siitä porukalla kouluun, sellaset 10 kloppia, koululle meni pyörätie louhittujen kallioiden välistä, kerran tuolla oli maija poikkipäin parkissa ja taakse tuli toinen maija + pärräkyttä.
6 jamppaa jäi kiinni, minä mukana väljällä viilatulla joka kulki 60. 300mk tuli pikavoittoa ja kevarikortti siirtyi puolella vuodella, muutama kaveri sai prätkäveron + muuta.
Kotona isä tuumas että ite maksat ja jos pitää virittää niin viritä kunnolla, no 80cc pytty ruuvattiin heti kiinni.  ;D




CvekS

Ensimmäinen moponi Tunturi Super Sport DX josta maksoin 60e. Pysäyttivät, kun eturengas oli valkoisen viivan yli kun jäin vihreitä odottelemaan. Syyttivät punaisia päin ajosta.
Kyllähän tuo romu siinä odotellessa sammahtikin pari kertaa. Noh varoituksen sanan antoivat ja katseet suuntasivat mopediin.
Sporttihan oli jarruton, takavalo ei toiminut, takavanne liian soikea, änkkä villaton, eturengas pysyi paikallaan pienellä pitämisellä kun tankoa käänsi.
Tokaisivat, että ei taida olla liikenne kelpoinen. Vastasin, että änkkä vähän vuotaa ja tyhjäkäynti heikkoa. "Olen menossa korjaamaan" kerroin vielä minnepäin olin menossa.
Lupasivat kilvet viedä jos näkyy samassa kunnossa vielä kylillä. Ajelivat sitten perässä seuraaviin valoihin ja pysäyttivät uudestaan. "Sullahan lähtee kohta takarengas irti!"
"Ei ku se on vaan vähän soikea" Ajelivat sitten perässä vielä vähän matkaa ja kääntyivät pois. Kävin sitten vaihtamassa takavanteen ja änkän. Sen jälkeen matka taas jatkui  ;D
...