Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Speedfight1 kipinä missä olet

Aloittaja Jukkapoika85, 11.08.17 - klo:23:10

« edellinen - seuraava »

Jukkapoika85

Ostin kaverilta speedfight1 vm99 neste jäähy 50cc skootterin ja aluksi luulin että se on ilmajäähdytteinen,  lopun arvaattekin. Tilalle hommasin piruuttani 70cc sylinterin täydellisenä ja ajoin testi lenkit jonka jälkeen jätin kökötyksen yöksi lepäämään. Seuraavana päivänä kipinä oli hukassa. SytytysPuola ei antanut kipinää tulpalle suoraa akun navoista testattuna ja sen jo uusin muttei auta asiaan, kipinä edelleen hukassa. Ajonestosta en tiedä onko päällä koska purin mittariston heti oston jälkeen koska siitä oli muovit halki j oli tarkoitus korjata ne mutta vaimo ehti vähän siivoilla varastoa ja mittaristo on tällä hetkellä ilmeisesti tarastejärven kaatopaikalla. Skootteriin löytyy yksi musta ja yksi punainen avain. Sen verran jo lukenut forkkaa että punainen avain pitäs olla master avain mutta se ei sovi virtalukkoon vaan ainoastaan peräpään lukkolaitteeseen. APUVAAAA!

konenikkari

Onko akussa sähköä ja sulake ehjä.
Itse asiassa emme tiedä edes, keitä olemme ja mistä tulemme...jo 25 vuotta samalla mopolla.

Jukkapoika85

Akku purkaa itseään jotenkin mystisesti mutta ladattu aina täyteen kun yritetty startata. Sulake on ehjä

konenikkari

Oliskos akku tiensä päässä.
Itse asiassa emme tiedä edes, keitä olemme ja mistä tulemme...jo 25 vuotta samalla mopolla.

Jukkapoika85

Akku on varmasti aika finaalissa juu mutta starttikin jaksaa pyörittää kun akku ladattu täyteen niin eikö sen pitäs silloin antaa kipinää tulpalle?

konenikkari

#5
Jos laitteessa on AEC400 ajonestolaitteisto, akun jännite ei saa startatessa laskea alle 10,5V, ko laite tarvii  akun riittävän jännitteen jotta toimii.
Pienelläkin jännitteellä startti pyörii, mutta jännite saattaa laskea liian pieneksi, eikä riitä ajonestolaitteen käyttöjännitteeksi.
Katso mikä boxi löytyy jalkatilan etuosan katteen sisältä.
Koeta käynnistää polkimella.
70cc sylinteri vaatii julmasti enemmän poweria starttimoottorilta.

Ps. cdi syttytyslaitteiston puolaa ei voi, eikä saa testata 12V akkujännitteellä, saattaa tuhoutua kertakokeilusta.
Itse asiassa emme tiedä edes, keitä olemme ja mistä tulemme...jo 25 vuotta samalla mopolla.

Jukkapoika85

Polkemalla olen sitä pääasiassa yrittänytkin käynnistää.

Jukkapoika85

Sieltä löyty AEC400 musta laatikko mihin tulee kaksi liitintä ja kyljessä lukee magneti marelli. Tuo akku on ilmeisesti vähän pienempi kuin vakio? Tuossa on paikallaan 11cm pitkä akku vaikka tuohon reikään mahtuisi 20cm pitkä ???

konenikkari

#8
Aikas harvoin noissa on ollut vikaa syttylaitteissa, staattorilta, vauhtipyörän sisältä tulevissa johdoissa on ollut hiertymiä.
http://skootterini.com/foorumi/index.php?topic=4389.msg69155#msg69155
Tuolla juttua AEC400 korvaamisesta normi CDI:llä http://www.stenberg.dk/ACE400.htm
Ja tuolla joku rohkea kauppaa, varkaudenestolaitteen ohitussarjaa http://www.ebay.co.uk/itm/262043015074  ::)
Katso nyt kuitenkin ekaksi niiden staattorilta tulevien johtojen kunto.
Ja hanki varmastiehjä akku, jos on tarkoitus ajella pidempäänkin.
Itse asiassa emme tiedä edes, keitä olemme ja mistä tulemme...jo 25 vuotta samalla mopolla.

Jukkapoika85

Sieltä staattoriltahan tulee musta ja vihreä piuha sytytyspuolalle. Onko näistä jompikumpi maa vai pitäisikö molempiin tulla jännite?

Jukkapoika85

Akku on uusi eikä vaikuta kipinään. Otin magneetonkopan/vesipumpun irti ja koko hoito täynnä hiekkaa. Nyt pähkäilen millä irrotan vauhtipyörän kun ei ole kaksi jalkaista ulosvetäjää :-*

Jukkapoika85

Näyttäs olevan myös kaikki johdot ok. Tilaan uuden cdi boksin ja koitan ohittaa nightmare maranellin.

konenikkari

Oletko kokeillut käynnistää siten että masteravain on virtaavaimen rinnalla.
Itse asiassa emme tiedä edes, keitä olemme ja mistä tulemme...jo 25 vuotta samalla mopolla.

Jukkapoika85

Juu olen kyllä eikä auttanut.

Jukkapoika85

Voi tätä ilon ja riemun päivää! Kipinä löytyi kun vaihdoin motoforcen cdi.n ja ohitin ajoneston! Vaihdan vielä 21mm kaasarin ja sit montulle kokeileen ;D

KIITOKSIA NEUVOISTA!