Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Solifer XTR50 asioita

Aloittaja Veikko1956, 03.05.17 - klo:10:33

« edellinen - seuraava »

Veikko1956

Ostin XTR50. Pitää kovaa vinkunaa takapäästä lujempaa ajettaessa, ääni reagoi kierroslukuun. Mikä vika? Onko Olemassa isompaa takatelinettä, takaboxia. Mistä etsisin?

Coastside

Perävaihde taitaa olla äänilähde. Tarkista ensin sen öljyt. Kun poistat hihnan voit käyttää moottoria niin ettei se pyöri. Jos vika on siellä se silloin lakkaa. Akselien laakerien välystä voit kokeilla. Näissä joissakin perä pitää ääntä ja kestää silti.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

Palosella

Ota sitten variaattorista rullat ainakin pois, jos meinaat käyttää ilman hihnaa. Mukavaa jälkeä tulee, kun rullat pääsee pyörimään miten sattuu siellä  :D

spinneri

Itselläni Sanli Solifer XTR50 export. Omassakin on pitänyt siitä asti tuollaista ulinaa kun mopon ostin. eli nopeuden mukaan muuttuu. Variaattori kuitenkin toimii ( omasta mielestä ) normaalisti.

Veikko1956

OK, kuulostelen ja katselen miten pelaa. Toinen kysymys. Mikä etulamppu on kaksivaloisessa XTR Solikassa.
Pitkä on kait H1 mutta onko tuo toinen H4? On niin työläs ottaa pois etten viitsisi ottaa sitä ennenkuin
olen hankkinut uuden.
t Visa

Meisselix

Itselläni on muistaakseni H4 (HS1) ja H3. H3 on pitkät H4 lyhyet joista kytketty vaan lyhyen nasta.
** Parempi ämpärillinen hämäävää vaikutelmaa kuin lusikallinen todellista osaamista **

spinneri

Taitaa olla h4.
Huomasin, että valojen suuntaus on hankalaa. On yhtenäinen osa tuo umpio. Eli kun lyhyen säätää sopivaksi, niin pitkä näyttää liian ylös. Lisäsin oman lisäpitkän niin auttoi asiaan. Valokate on helppo irroittaa. Lyhdyn keskellä yksi isokantainen ristipääruuvi. Ja ohjaustangon kuljettajan puolelta hanskalokeron reunoista 2 ruuvia auki. Tämän jälkeen valokate irtoaa vetämällä sitä alaspäin.

joni_k

mul on biltemasta ostettu kahden kypärän boksi tarakalla.mahtuu tavaraa mukaan mukavasti. perähän se siellä ulisee. kyl nää ulisee enempi tai vähempi kaikki varmaan.variaattori tuo oman vinkumisensa. näissä kiinalaisissa noi valot on lähinnä pieni vitsi hyvä että pimeessä näkee yhtään mihikään ja säädössä tyydyttävä kompromissiin. lyhyet kun on jees pitkät näyttää kuusen latvaan jne..  ;D

Meisselix

Itsellä on prioriteetti virrankulutuksen minimoinnissa valojen suhteen, jää latauspistokkeelle enemmän tarjottavaa :)
** Parempi ämpärillinen hämäävää vaikutelmaa kuin lusikallinen todellista osaamista **

pera8x

taitaa olla ihan tyyppivika näissä xtr solikoissa toi perän vinkuminen. omassanikin meinaa vinkuu. koitin sitä korjatakkin jo yhteen otteeseen, mutta ei se ääni kokonaan hävinnyt. ensin vaihdoin pidemmät perävälitykset, jollonka pari ratasta vaihtui toisesta moposta, missä perä ei vinkunut. tuo auttoi ihan huomattavasti, muttei kuitenkaan kokonaan poistanut perän ujellusta. sitten seuraavaksi ostin kaikki uudet laakerit sinne ja vaihtelin ne. sekin auttoi pikkusen, muttei vieläkään poistanut ääntä kokonaan.

alkujaan tuo piti niin karmeeta völinää, että kuuli jo kaukaa, kun mopo oli tulossa pihaan. nyt se pitää sellasta völinää, että sen kyllä kuulee ihan selkeesti, mutta jokainen ohikulkija ei käännä päätään..

spinneri

Onkos kukaan kokeillut laittaa palamaan tuota pitkää tuon H4:n kautta? Ja miten se sitten valoa näytti?