Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Helkama SC2 Ei kulje

Aloittaja Aloitteleva skootteristi, 23.08.16 - klo:18:24

« edellinen - seuraava »

Aloitteleva skootteristi

Auttakaa ihmiset.

Helkama SC2 skootteri ei ota kierroksia. Nostaa ensin n.7000 rpm, mutta samantien rajoittaja pudottaa kierrokset 5500 rpm:ään. 7000 kierrosta ehkä 2 sekuntia, sit rajoitin puuttuu peliin. Sillä ei ole väliä, onko cdi boxin sininen johto kiinni vai irti. Se ei vaikuta millään lailla. Ja huippunopeus on sitten sen mukainen 20-30 kilsaa tunnissa.

Eli mistä lähden vikaa hakemaan? Uusi cdi vai mikä neuvoksi.
Kaasarin kalvo on ehjä, kaasari puhdistettu jne. Kylmänä lähtee tosi huonosti käyntiin, aina poljettava, pyörittää kyllä. Lämmettyään lähtee starttinappulasta normaalisti. Automaatti ryyppy entinen?

Kiitokset etukäteen

joni_k

Vastasit itse itsellesi. Joko se rajoittajan johto ei ole sininen taikka rajoittamaton cdi tilaukseen. Joutuuko paljon polkee et käynnistyy?paljonko kilometrejä ajettu?

Aloitteleva skootteristi

Joutuu polkemaan kohtuuttoman paljon, verrattuna perheen toiseen skootteriin, kiinapeli sekin, tosin erimerkkinen.

Mittarissa rapiat 1500km, mutta siihen en usko pätkääkään, vuosimalli 2010 ja sen verran rupinen laite, ettei noin vähillä kilometrillä sitä sais tohon kuntoon.

Eli ei ole vielä kauan ollut meillä tämä vekotin.

Coastside

Joku täällä kertoi että on rajoitinboxeja jotka rajoittaa noin jos sen johdon irroittaa.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

jwalk

Mullahan on kanssa sc2, mutta siihen vaihtu kone ja cdi:t ynnä muuta, ennenkuin ajoin metriäkään. Siinähän on se erikoinen saastesysteemi, jossa letkujen päässä joku ihme kalvosysteemi. Sijaitsee akkukotelon etupuolella. Jostain olin lukeneeni että se viottuessaan kiukuttelisi tuohon malliin. Miehän heitin sen heti mäkeen. Muutenhan tuo helkama on peruskiinantekniikkaa.
Cdi:ksi käy ihan perus AC-palikka, mutta silloin pitää jättää kytkemättä se punainen johto, jossa sulake.

Aloitteleva skootteristi

Väliaika tietoja.

Asiantunteva nuorimies kävi katsomassa laitetta ja antoi hyviä vinkkejä. Tutkittuaan totesi ryypyn ja cdiboxin olevan ehjiä, eli ei vaihdon tarpeessa.

Kehoitti etsimään vikaa muualta, kaasutin jne... Totesi ettei variaattorin rajoittimelle mene johtoa, eli siltä osin jo yritetty virittää edellisen omistajan toimesta.

Olen irroittanut kaasuttimen, purkanut ja puhdistanut, kokeilin myös toisella kaasuttimella, ei mitään vaikutusta. Ilmanputsari, tulppa, kipinän saanti ja johtoliitoksia tarkistettu. Eilen kasasin katteet paikoilleen ja päätin turvautua ammattihuolllon apuun. Siis heitin pyyhkeen kehään.

Noita nettikirjoituksia selatessa johonkin alitajuntaan oli jäänyt lause: näissä voi joskus tuo johtojen pätkiminen huonontaa skootterin toimintaa.

Päätin tänä aamuna vielä kokeilla laittaa takavariaattorin rajoittimelle menevän johdon takaisin. Alkuperäistä oli kopan sisällä n.10cm pätkä. Siihen jatkoa ja katteiden allla olevaan ainoaan orpoon abicoon piuha kiinni. Puhdistin ensin rajoitin mutikan metallinastan kevyesti hiomalla.

Ja kas kummaa, skootteri otti saman tien n 1000 kierrosta enemmän. Kävin kokeilemassa tienpäällä ja minunkin satakiloisen aikuisen miehen alla härveli kulki 45-50km/h tasaisella. Mitä se sitten kulkee puolet kevyemmän teinitytön alla.

Jos se tuolla yhden piuhan kiinnityksellä tuli kuntoon, pääsin kyllä aika vähällä rahan käytöllä, mutta aikaa taitamattomalta kului kaikkeen muuhun tutkimiseen aivan riittävästi.

Olen iloinen jos joku muu saman ongelman parissa painiva sa tästä jotain vinkkiä omaan korjaukseensa  :)

joni_k

eli siis rajottamaton cdi ostoslistalle niin kulkee kovempaa.