Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

50cc 80cc:ksi pulma

Aloittaja cylinder, 25.08.15 - klo:16:09

« edellinen - seuraava »

joni_k

mun käsittääkseni kannentiiviste kyl olisi hyvä aina vaihtaa koska se painuu kasaan. voihan se olla että kerran kaksikin käytetty pitää ihan hyvin mutta varman päälle on aina varman päälle. nokka-akselia jos vaihtaa siinä nyt en tiivistettä lähtis vaihtamaan vaikka mutterit onkin irti. sillä ehdolla tietenkin ettei sitä kantta pahemmin liikuttele pois paikoiltaan.

-Zone-

#61
Tällä kasaanpainumisella se juurikin muotoutuu niihin pintojen muotoihin johon sen uuden tiivisteen idea perustuu. Tuon tiivisteliiman idea on tehdä se sama ominaisuus siihen vanhaan tiivisteeseen. Esim kuten prosessorisiili tietokoneessa. Sen pohjaan laitetaan piitahnaa jolloin lämmönsiirtyvyys kappaleiden välillä on parempi kun aine täyttää mikroskooppisen pienet erot pinnoissa. Tuossa vaan idea on lämmönsiirto, mutta tiivisteliima käyttäytyy samoin vaikkakin sen tarkoitus on ensisijaisesti tiivistää ei niinkään siirtää lämpöä kappaleesta toiseen.

Ja jos kannen löysäät ja uudelleen kiristät, on se kannentiiviste jo kertaalleen painunut kasaan. On ihan sama nostaako sen kannen pois vai ei jos kerran puristusvoima katoaa. Jos tiiviste pitää kun kannen mutterit löysäät nokan vaihdossa, niin hyvä se vaan (*), mutta se on kyllä jo kasaanpainunut ensimmäisellä kerralla. Ei se sitä enää tee.

* Yleensä se kyllä pitää jos vain nokan vaihtaa sillä ne tiivisteen muotoutuneet kohdat osuu kappaleissa samaan kohtaan missä ne alkujaan olikin, mutta sen uuden tiivisteen idea on vain siinä että se muotoutuu pintojen mukaan kiristettäessä ja mikäli tiivisteliimalla saadaan vanhaan tiivisteeseen sama ominaisuus ei voita mitään vaihtamalla tiivisteen uuteen. Lisäksi väitän, että tiivisteliima täyttää pinnoissa ne mikroskooppiset erot paremmin mitä se pelkkä uusi metallitiivari. Siksi mä sitä liimaa pistän uusiinkin tiivisteihin.

Tuota vht:n limaa sen paremmin kuin muidenkaan valmistajien vastaavia ei kuulu laittaa siihen tiivisteeseen mitenkään hullunlailla. Ohut kerros vaan. Paksuutena se kerros on joitain microneja kun kansi on paikoillaan. Ylimääräiset muutoinkin vaan pursuaa välistä pois eli paksuilla kerroksilla ei voita mitään, päinvastoin tulee vaan tappiota. Jos tiivisteessä on joitain painettuja tekstejä (kuten usein paperitiivareissa on) niin ne kun vaan juuri peittyy on ainetta sopivasti. Kannentiivisteessä harvoin lukee mitään mutta arviolta samanlaisen ohuen kerroksen kun sumuttaa niin hyvä tulee.

konenikkari

Lainaus käyttäjältä: joni_k - 27.08.15 - klo:11:30
konenikkari katos nyt otsikkoa 50cc->80cc eli mun käsityksen mukaan isompaa pannua tässä oltiin laittamassa kiinni..  ;D

periaatteessa jos itellä ois toi vanha moottori niin ajoon jos sen meinaa vielä joskus saada niin täytyy se kumminkin purkaa koska kannentiiviste tuskin enää pitää jos sen tolla vanhalla pistäis kasaan..

Niin katsoinkin, ja sain sen käsityksen että nyt ollaan nelivena kannen alle asentamassa isompaa sylinteriä.
Jossa toimessa ei ole kyllä pienintäkään järkeä.
Ehkä wanhemmiten pääsen eroon lukihäröstäni, josta johtuen en osaa ollenkaan lukea, rivien välejä.
Mutta tästä keskustelusta suivaantuneena,
taidan ihan itse itseäni komentaen asentaa isomman sylkän tuon nelivena kannen alle, ja katson mikä siitä tulee.
Itse asiassa emme tiedä edes, keitä olemme ja mistä tulemme...jo 25 vuotta samalla mopolla.

kani

Hyvä siitä tulee. Solikka tais kestää ihan normaalit kampuran kilsat 4v ja 72cc pytty. Titanissa oli laitettu 2v tekniikka jo aiemmin, en tiedä miksi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

pera8x

VHT:n copper gasket liimaa ei taida tällä hetkellä saada suomesta. jotain tuontirajotuksia ainakin oli joku aika sitten. liittyi jotenkin aineen "myrkkyihin", tai päästöihin tuo rajotus. en tiedä sitten onko asia muuttunut. hyvää liimaa se tuntui olevan, mitä kerran sitä kokeilin mersun kannen välissä. pari baaria sai ahtaa, eikä hajonnu enää tiiviste. sitten hajos kansi..

tuli tästä 4valve tekniikasta vielä mieleeni, että ainakin toi meitin 4vena solikka on rajotettu vaan variaattorista. 45 mittarissa, niin vauhti lakkaa siihen. sitten, kun ottaa piuhan pois, niin mopo kulkee.. en tiedä kuinka kovaa. venttiilien sekoamis ääniä alkaa kuulua 60 mittarivauhdin kohdalla, enkä ole enempää kierrättänyt. ilmeisesti ei ole mitään kierrosten rajotinta ja sen takia noi hajoo, kun vedetään yli kierroksilla. tuo kun tuntuu vetävän sitä paremmin, mitä enemmän on kierroksia ja ylärajoja ei ole kokeiltu.

variaattoria purin eilen, kun sieltä kuulu jotain kummaa kahinaa. pisti heti silmään, että etuvariaattorilla ei remmi noussut läheskään ylös asti. aikani mittailin ja räpläsin, niin tulin siihen tulokseen, että 3mm sai ottaa holkista poies, että nousee ylös saakka. se on aika paljon se. ja toinen kummallisuus oli, että etuvariaattorin rullakupin se peltinen osa oli aivan sairaan tiukassa kampuralla. joutu ulosvetäjällä irrottaan. ja oli muuten etuvariaattorinkin pultti ihan uskomattomassa momentissa. pulttimopolla ei tehnyt mitään, eikä räikälläkään. vasta jatkovarren kanssa aukesi. on ollu kiinan pojilla kovat momentit ja ahtaat toleranssit.. tänään taidan tarkistaa onko tuon takavarinkin puolella jotain mysteereitä.

kani

Laita siihen korkeaa lämpötilaa kestävää tiivisteliimaa ohuelti, niin vähän että vähän tiiviste värjäytyy ja sitten kasaan. Scotfordin Jussi kerran vinkkasi ja oli hyvä vinkki. Ei löytynyt silloin mistään läheltä 72 pyttyyn kansitiivistettä niin kasasin tällä keinolla ja hyvin toimii.

viisnelonen

Permatex ultra Copper.. kestää liki 400 astetta ja kestänyt mm pakosarjan tiivisteen apuna 2t koneessa. On kait jotain silikonimokkoa tms.
80 ml tuubi
taisin lukea rivien välitkin..

Burgman650 ja Satelis 250