Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Aprilia sr50 2005. Ongelma ratkaistu

Aloittaja pasi75, 19.08.14 - klo:17:27

« edellinen - seuraava »

pasi75

Olis Tiedossa sähkövikanen Aprilia sr50 2005 vika on kuulemma sellainen että syö akun tyhjäksi, apuvirralla saa käyntiin ja hetken käy kunnes sammuu koska virta loppuu osaako kukaan valottaa mistä voisi johtua?

-Zone-

#1
Ihan ensimmäiseksi kannattaisi mitata antaako siinä laturi yhtään ulos.
Jos on ruiskumalli, niin itse en edes huolisi. Tutulla oli ruisku ja siinä alkoi ruisku sohlaan ja vikaa etsittiin pitkään. Lopulta meni viallisena myyntiin. Kaasarikoneelle pystyy tienpäälläkin jotain tekeen.

pasi75

oletetaan että antaa niin mikä sitten vois olla vikana.

-Zone-

Kyllä se viisain olisi ensin vain mitata että minkä verran se laturi antaa ulos. Siis ensin pelkkä laturi. Jos ei anna mitään, niin käämeissä tai niiden johdoissa vika. Jos antaa niin sitten mitataan regulaattorin jälkeen latausjännite. Jos on liian alhainen niin voi olla regu sökö. Samalla tietysti katsotaan myös johdot tältä väliltä. Jos tähän saakka on ok, niin sitten aletaan kytkemään yksitellen järjestelmään virtavehkeitä takaisin kiinni jotta vika saataisiin rajattua mahdollisimman pienelle alueelle. Joka välissä tietenkin mitataan jotta löytyisi esim oikosulku yms. Jos on ruiskukone kyseessä ja testi viittaa siihen että vika liittyy ruiskun ohjauspuoleen, niin kannattaa vilkaista kuinka paksu lompakko taskussa olikaan ja miettiä jatkoa sen jälkeen.

Mikäli moottori ei käy, niin ilman tulppaa konetta voi pyörittää sopivalla sähkömoottorilla jotta saadaan jotain virtaa laturista ulos mittauksiin. Bensahanan alipaineletku on hyvä irrottaa, niin mäntä ei puske bensaa sumuna tulpanreiästä.

pekpel

Onkos siinä hälytin ?
En ole oikeassa, mutta en väärässäkään..

pasi75

noniin tuli sit ostettua se aprilia, saa nähä tuliko haukattua pala paskaa, hälyttimestä en tiedä mutta siinä välkky punanen valo

Palosella

Se punanen vilkkuva valo merkkaa vaan ajoneston olemassaolosta, jos on sitä uudempaa mallia. Eli kiekkamittari löytyy mittaristosta ja muu info näkyy lcd näytöllä.

pekpel

Ja syö akun kuivaksi ja kuoliaaksi muutamassa viikossa...
Eli jos ei aja niin akku irti.

Nyt lähdettäisiin ladatulla ja kunnossa olevalla akulla mittaileen mitä seillä oikein tapahtuu.
Simppelisti akku paikoilleen ja mitataan akun jännite.
Sitten mopo käyntiin ja mitataan uudestaan akun jännite, jos varovasti kiekkoja antamalla akun jännite käydessä on isompi kuin moottori sammuksissa niin latauspuolen luulisi olevan kunnossa.
En ole oikeassa, mutta en väärässäkään..

helkama sc-r

Lainaus käyttäjältä: -Zone- - 19.08.14 - klo:17:58
Mikäli moottori ei käy, niin ilman tulppaa konetta voi pyörittää sopivalla sähkömoottorilla jotta saadaan jotain virtaa laturista ulos mittauksiin.

Jos ei skootteri käynnisty, ongelmista suurin ei ole laturiosaston toiminta.
Mittaa akun jännite, jos ei se ole yli 12,5 volttia, lataa laturilla ja kokeile kuinka mopo toimii.
Akun lepojännitteen voi mitata kun akku on ollut irti ainakin pari tuntia.

pasi75

Myyjän mukaan kone käy mutta sammuu jonkin ajan päästä koska akku tyhjenee, faktaa alkaa tulee maanantaina kun itse kerkeen tutkimaan ja mittaamaan lataako akkua vai ei...

-Zone-

#10
Lainaus käyttäjältä: helkama sc-r - 23.08.14 - klo:05:33
Jos ei skootteri käynnisty, ongelmista suurin ei ole laturiosaston toiminta.
Jos on DC sytytys ja oikosulku vaikuttaa kipinäänkin niin akun latailusta ei kauheasti ole apua. Sitä ajattelin. Ruiskukoneessa ruiskun ohjaus voi vaatia toimintaansa myös tasavirtaa. Pasi ei mielestäni vastannut, onko se ruutta aprillia vai ei. Tuttavalla tuollainen oli kuten sanoi ja kun sen vikaa alettiin paikantamaan, ei loppupeleissä saatu varmuutta oliko vika johtosarjassa vai ruiskun ohjauksessa. Mopolla pääsi ajaan, mutta saattoi tehdä täystopin koska vaan. Saattoi toimia 50km yhteen soittoon tai sitten sammuilla 10m välein.

Coastside

Kannattaa ladata akku täyteen ja mitata kulkeeko virtaa virrat pois asennossa. Jos ei niin kone käymään ja akun navoista jännite joka pitää olla akun lepojännitettä suurempi. Akkua olisi hyvä kuormittaa erikseen jotenkin että onko se kunnossa.  Jos sen oikari tyhjäisi akun haisisi jokin käry.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

-Zone-

#12
Lainaus käyttäjältä: Coastside - 23.08.14 - klo:09:23
Jos sen oikari tyhjäisi akun haisisi jokin käry.
Oletettavasti kyseessä ei ole DC sytytys (mahtaako aprillia missään edes käyttääkään), mutta kuten sanoin jos sytkä on riippuvainen tasavirrastakin, kipinä voi kadota oikosulun vuoksi enkä meinannut että se akun tyhjäksi imee. Oikkari kun voi olla myös sähköinen oikkari, ei sen ole pakko mekaaninen johto-oikkari olla. Lämmetessään oikosulkuun vetävä tyristori yms tapainen ja sen johdosta kuormana voi toimia esim sytytyspuolan käämi. Tämänsuuntaista pohdittiin myös sen tutun ruuttakoneisen kanssa.

Coastside

Jos se olisi sytkäpoksivika niin se akku ei tyhjenisi, vaan se sammahtaisi. Minulla oli randomina sököilevä sytkäpoksi.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

-Zone-

Mä ymmärsin niin että tässä ei ollut mitään tietoa jännitteistä eikä siten siitä akustakaan, vaan olettamus että sammuu kun akusta virta loppuu. Mikäli näin on, tämä vihjaisi että kyseessä olisi se DC sytytys..