Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Vespa-unelma

Aloittaja torspo, 16.03.11 - klo:11:29

« edellinen - seuraava »

pugt200

Itsellä alkoi poltella 4T mopo-Vespa. Sellainen äänetön liitelijä, jolla voisi pyöriä Espoon raiteilla vaikka keskellä yötä. Uusi Primavera olisi huippu.

Partanen

Mulla on muistikuva, että Italiasta ei ole ihan helppo ostaa ajoneuvoa, siis suomalaisen. Jokunen vuosi sitten joku kertoi jollain palstalla menevänsä hakemaan skootteria Italiasta, mutta se taisi jossain vaiheessa muuttua polkupyöräretkeksi. Voi olla, että muistan väärin, mutta ehkä selvittämisen arvoinen juttu, jos meinaa sinne lähteä.

Sitten saa Suomeen maksella niitä autoveroja, mutta sehän oli ihan oikein että "leluista" maksetaan veroa.

Tämmöisen italialaisen käytettyjen myyntisivuston löysin:

http://annunci.dueruote.it/vespa-gts-300

Eipä nuo mitenkään ratkaisevan halpoja olekaan. Varmaan oli tossa lehdessäni jotain hyvityshintoja, eikä myyntihintoja kuten luulin.
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

pugt200

Italiassa taitaa olla jotain vakuutusrajoitteita ulkomaalaisille? Osta Oskuk Saksasta, sieltä sen pitäisi onnistua.

Partanen

Tämmöisen löysin, josta kannattaa lukea ainakin kirjoitus numero 9:

http://www.tuulilasi.fi/keskustelut/autoverotus/byrokratia-italiassa

Eli ei tuo mahdottomuus ole, mutta hiukan työlästä. Vois helpottaa jos osaisi kieltä. Englanti ei ole Italiassa aina se toimivin kieli.

Ei niin, että en luottaisi italialaiseen tekniikkaan, mutta en ehkä käytettyä kolmesatasta Italiasta uskaltaisi tänne lähteä ajamaan. PX:n, tai vastaavan klassikon vielä ehkä uskaltaisin, niihin kun voi tehdä kaikki mahdollisesti tarvittavat remontit tien pielessä.  :)
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

Samppa

OT. Italiassa on harva paikka, jossa ymmärtävät edes vähän englantia. Sen verran monta kertaa tullut sitä maata reissattua ristiin ja rastiin, että englantia ei tarvitse puhua kuin hotelleissa ja niistäkin pienemmissä menee elekielen puolelle. Toki poikkeuksiakin löytyy, mutta esim. kaikki nuoretkaan eivät englantia puhu. Käsillä huitominen ja äänen korottaminen tuntuu toimivan parhaiten. On ilmeisesti ohjelmoitu noihin Etelä-Eurooppalaisiin.

Jos sen voi purkaa, sen voi myös koota.

Kone

Baotian hakemaan Kiinasta. Sillä sitten ärsäsit suomeen. ;D

Partanen

Maahantuoja ei tietääkseni myy itse muutenkaan Vespoja, vaan toimii ns. tukkuliikkeenä.

Mutta voihan sen Vespan ostaa täältä, ajella sillä sitten Italiaan ja takaisin. Jos tahtoo.  ;)
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

Partanen

Lainaus käyttäjältä: Partanen - 22.11.13 - klo:22:42
En allekirjoita PX vespan toispuoleista painojakaumaa. Tai ainakaan en itse sitä huomaa ajossa. Mistä sitten lienee peräisin semmoinen näkemys. En tiedä vaikuttaako se, että vasemmalla puolella on kuitenkin varapyörä ja akku tasapainottamassa.

"Vespa style in motion"-kirjassa oli juttua siitä että painopiste ei ole keskellä. Englannissa oli myyjiä neuvottu kertomaan asiasta jotenkin näin (oma käännökseni):

Ajoneuvoissa joissa moottori on keskellä, vain mäntä-sylinteri kokoonpano on keskellä, kun samalla monet muut painavat osat eivät ole keskellä. Siitä johtuen muissakaan ajoneuvoissa painopiste ei ole keskellä. Kuskin kanssa Vespa kallistuu 1° 30' - 3° ajon aikana. Ajoneuvoissa joissa moottori on "keskellä", on kallistuma ajon aikana 1° 45' - 2° .

Ton luettuani osasin kiinnittää asiaan enemmän huomiota. Ja nyt tuntuu, että PX on hiukan kallellaan vasemmalle, vaikka en aiemmin sitä tiedostanut. Varma en ole, kun en pääse omaa ajoani katsomaan. Ajokin voi "vääntää" pystyyn ajon aikana väkisin, mutta sitten kulku ei ole luontevaa. Eli olen todennäköisesti alitajuisesti tasapainottanut kulun kallistamalla ajokkia hiukan vasemmalle. No, jos niin on, niin eipä ole ajoa haitannut. Eli ei varsinainen ongelma, varsinkaan jos sitä ei jatkuvasti ajattele. Ehkä sen näkee sitten renkaiden toispuoleisesta kulumisesta jossain vaiheessa.
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

Jkarha

Kuinka nopeasti tottuu noihin PX:n  käsivaihteisiin ja toisaalta jarruihin (poljin)  jos ei ole sellaisilla koskaan ajanut?

Jotain kummallisen kiehtovaa tuossa mallissa, pitäisiköhän vielä sellainenkin hankkia  ;D   

Vespa LX50 4T4V 2013

Partanen

#54
Melko nopeasti niihin hallintalaitteisiin tottui. Hetken ajelun jälkeen ei enää tarvinnut vasemmasta kahvasta katsoa mikä vaihde on päällä. Jalkajarrunkin käyttö on ihan mukavaa. Se tulee nykyisin selkärangasta, jopa niin että välillä etsiskelee jalkajarrua GTS:stäkin.  :D

Suosittelen silti koeajoa ennen ostopäätöstä. Ajotuntuma on alkuun, sanoisinko jopa: järkyttävä. En tunnusta silti olevani masokisti, mutta tallista tulee otettua PX useammin kuin GTS. En osaa sanoa miksi. Ehkä siinä on justiin se tunnelma. Voisko verrata LP-levyjen ja MP3:n kuuntelemisen eroihin. LP:t on paljon työläämpiä, mutta jokin niissäkin kiehtoo.  ;)

Aiemmin tuomitsin 150 kuutioisen PX:n laiskaksi. Pitäisi päästä kokeilemaan uudestaan, nimittäin tästä 200 kuutioisestakin tulee otettua kaikki irti aina vaan harvemmin. Kiva körötellä hissukseen. Vaikkakin, kyllä tällä sitten kehäteillekin uskaltaa mennä, ja jopa työnnellä autoille vauhtia, jos sille päälle sattuu. Toisaalta, ne 125/150 kuutioisetkin saa tietääkseni kulkemaan ihan kivasti, mutta ovat käsittääkseni sitten kierroskoneita. Tällä 200 kuutioisella voi vedättää pienilläkin kierroksilla.
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

oskuk

Ihan loogiset ne hallinnat on. Enempi hirvittää mennä automaaattisen suuntaan kuin itsehallintaisen. En silti sanoisi lp:tä työlääksi. On kuitenkin tullut jonkin verran noita mp3:a tehtyä, eikä ollut ihan automaattista, jos halusi jotain laatua lp:stä ulos digiin...ja jos ei aijo mitään tehdä, vaan tyytyä mitä annetaan, niin etsiä sitä hyvää mp3:sta sitten: kauhia homma. Ja nykysoittimet! Ääh. Tulee mieleen tarinat nykyvespoista, jotka kivoja, kunhan ei koskaan sada.

Partanen

Pari näpäytystä hiirellä, tai taulutietokeen näytöllä, niin jo soittaa olohuoneen Yamaha musiikkia, joka on varmuuskopioitu cd:ltä pc:n kovalevylle. Mikäs sen helpompaa. Kuuntelisin mielelläni LP-levyjä, jos mulla sellaisia olisi. Ajelen mielelläni PX:llä, vaikka Gts:llä ajaminen on helpompaa ja sen kyyti on parempaa. Tai jos kello on helpompi vertauskuva, niin mieluummin mekaaninen kuin paristolla toimiva, vaikka ensin mainittu olisi työläämpi käyttää.
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

Partanen

Vaikuttaa siltä, ettå et tiedä mistä puhut. Onko sulla ollut käsivaihteista Vespaa? Tai automaattikelloa? Tai edes mekaanista kelloa viime aikoina?

Vaikka, ei pitäisi näitä juttuja ruokkia, kun olet periaatteen vuoksi eri mieltä ihan joka asiasta. Aivan sama mitä tänne kirjoittaa, niin yksi soittaa suutansa.
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

megaman

Lainaus käyttäjältä: Partanen - 13.08.14 - klo:10:59
Aivan sama mitä tänne kirjoittaa, niin yksi soittaa suutansa.

Mun laskujen mukaan tässäkin ketjussa heitä on kaksi...
Mutkaista tietä näkymättömiin...--->

Jkarha

Mekaaninen kello on se ainoa oikea mitä voi ranteessa pitää  :)
Sähköistä aikaa voi seurata vaikka kännykästä eikä siinä ole mitään mielenkiintoista.
Olisko tässä käsivaihdeaspektissa jotain samaa    :D

Vespa LX50 4T4V 2013