Skootterini.com

Moposkootterit => Yleinen tekniikka ml. ongelmat ja niiden korjaus => Aiheen aloitti: baukku - 21.07.11 - klo:22:15

Otsikko: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: baukku - 21.07.11 - klo:22:15
Olisikohan tälläiselle ketjulle käyttöä, saa toki yhdistää johonkin cdi-ketjuun tms  :)

Nyt pitää nimittäin vähän kysellä ideoita. Ongelmana ilmennyt, että skootteri ei käy kunnolla muutoin kun valot pois päältä. Valokytkin parkki- tai ajovaloasennossa sekoittaa sytytyksen niin, että tyhjäkäynniltä kaasua lisätessä alkaa kakomaan ja röpöttämään. Vedin etu- ja takavaloilta ylimääräiset maajohdot, ei auttanut. Kampuraremontin yhteydessä oli magneetto oli auki, manuaalissa olevan kytkentäkaavion kanssa olen asiaa koittanut pähkäillä. Staattoristakohan tuo johtuisi vai mistä?
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: Plom - 22.07.11 - klo:00:59
Voipi olla se katkasijakin finaalissa .
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: baukku - 23.07.11 - klo:23:25
CDI:hin alkaa vika paikallistua, käy tyhjäkäyntiä normaalisti, mutta kun antaa kaasua niin alkaa kakomaan. Vm 2007 Milan Sportissa jonkun lähteen mukaan boksissa olisi kaksi sytytysennakkoa, tyhjäkäynnille ja suuremmille kierroksille omansa. Varmaan pitää ostaa uusi CDI ja koittaa toimiiko, ei tässä muutakaan järkevää keksi.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: tommi - 24.07.11 - klo:08:44
Tuliko tämä vika siis sen kampuraremontin jälkeen? Oudolta tuntuu että se boksi olisi hajonnut sen remontin aikana  :-\ Mutta kokeile ihmeessä toisella boksilla, sillähän se selviää. Olet kaiketi tsekannut staattorin liittimet ja johdot yleensäkin ettei ole säikeillä mistään ja ota maihin. Ja jos on mahdollista että liittimet voi kytkeä ristiin niin kannattaa vaihtaa paikkoja keskenään. Yleensä mopo ei lyö silloin edes kipinää mutta tämäkin vaihtoehto kannattaa käydä lävitse. Jos se vika tuli todellakin kampuran vaihdon yhteydessä niin se viittaisi johonkin muuhun kuin cdi-boksiin.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: baukku - 24.07.11 - klo:17:34
Staattorin käämit pitää vielä käydä tarkasti läpi, sinnehän se vika todellakin järjellä ajateltuna olisi tullut. Magneeton liittimeltä mitattuna oli käämien vastukset ainakin ihan normaalit. Se, että toimii normaalisti ilman valoja, ei oikein istu cdi-teoriaan. Valokäämiltä menee kyllä kaavion mukaan virtaa ryypylle ja jännitteentasaajalle, vaikka valot ei olisikaan kytkettynä. 16 eurolla saisin uuden boksin millä koittaa, pitää vielä tsekata staattori.

edit: staattori näyttäisi olevan kunnossa. Kolvasin valokäämin johdon irti staattorista (kaikki käämit maadottuvat staattorin rungon kautta), että pääsi mittaamaan ottaako se johto kontaktia cdi:lle menevän johdon kanssa. Ei ottanut. Taas kääntyy syyttävä sormi cdi:hin.

EDIT: Nyt toimii, cdi oli rikki. Herkästi ottaa itseensä noi  ???
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: Anthraxi - 28.07.11 - klo:08:02
Vois sopia vaikkapa tähän ketjuun.

1. Solikka polttaa kaikki polttimot rikki poislukien vilkut + jarruvalo. Mistähän tämmönen ilmiö mahtais johtua?

2. Sateen jälkeen kipinä hukuksissa. Kaksi kertaa on joutunut kyytiä soittelemaan kun ei oo mopo tahtonu lähtiä käymään työpäivän päätteeksi kun päivällä on satanut vettä. Paikat näytti kyllä kuivilta mutta jos jotain ideoita on että mihin mahtais vesi päästä niin saa kertoa :)
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: Coastside - 28.07.11 - klo:08:16
Jännitteen säädin ei ilm. toimi. Kosteusarkuus taas voi paikantua johonkin liittimeen (voitelee kaikki) joita on tungettu ties minne tai johtoihin joissa eriste voi olla rikki kääreen alla (erityisesti kiinnityskohdista tai läpivienneistä) ja erittäin vaikea paikantaa. Kura kertoo minne se roiskii ajaessa. Uusi johtosarja voi olla helpoin apu.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: Anthraxi - 28.07.11 - klo:08:25
Jännitteensäädin on ilmeisesti se harmaa murikka etukatteen alla, johon menee kai 4 johtoa yhdessä liittimessä + yksinäinen maajohto? varmistuksena nyt vaan ettei tuu väärän osan kanssa mentyä kauppaan.

Täytyypi ottaa viikonlopun urakaksi johtojen roplailu ja rasvaus ja odottaa seuraavaa sadekeliä :)
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: pekpel - 28.07.11 - klo:21:35
Ota CDI-Boksin liitin käsittelyyn erityisen huolellisesti, sieltä yleensä se kosteusongelma löytyy.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: Anthraxi - 04.08.11 - klo:11:34
Tais loppujen lopuks olla ihan muuta ku kosteusongelmaa, kun ei viikon kuivumisen jälkeenkään kipinää näkyny.

Ongelma paikantui CDI-poksin liittimiin, joissa ilmeisesti huono kosketus tjsp. Niitä roplaamalla ja vääntelemällä tiukemmiksi kipinä ilmestyi ja eiku mopedi käyntiin ja baanalle :)

Tulihan nyt kuitenkin putsattua ja ruiskuteltua kaikki liittimet läpi mihin vaan käsiks pääsi.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: Coastside - 10.08.11 - klo:18:59
(https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi2.aijaa.com%2Fb%2F00856%2F8462235.jpg&hash=71b3979247f7bae3860637700e168523ec355712) (http://aijaa.com/v.php?i=008568462235.jpg)

Johdot valuvat ulos kun katteen irroittaa. Pesty juuri, siksi siistiä. Yletön pituus juoruaa että samaa johtosarjaa asentavat isompiin malleihin. Hyvää tuossa on suojaputket jotka kestää
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: pekpel - 10.08.11 - klo:22:17
Nythän nuo piuhat liittimissä olisi tosi helppo juottaa, saisit ne miljoona sähkövikaa ehkäistyä kättelyssä pois..  8)
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: purgiaali - 22.08.11 - klo:07:05
Illalla piti töihin ajella soliferilla. Meno katkesi kesken matkan. Aamulla peräkärryn kanssa katsomaan tienposkessa yöpynyttä mopoa. Maapiuha pirulainen katkennut. Piuha kiinni ja ajamalla kotiin. Harmittaa kun ei heti tajunnut katsoa, kun työkalutkin oli mukana.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: Coastside - 22.08.11 - klo:09:45
Liittimien huoltoa kannattaa miettiä koska niiden vikatiheys on aika suuri. Erityisesti moottorin liittimissä. Perusohjehan on ottaa liitin auki ja suihkauttaa yleisöljyä ja liitin kiinni. Asiassa on hyvät ja huonot. Öljy hidastaa hapettumista ja tärinäpaikassa kulumistakin, mutta kuran kanssa muodostaa inhan sotkun jota ei millään saa pois.

Oikeampi tapa on pestä liittimet vaikkapa niin että pussiin vettä ja tiskiainetta ja liitin tai liittimet sinne ja kiinni puristaen pussin suuta ravistellaan ja toistetaa huuhtelulla. Aivan ensiksi voi ruosteen poistajaa käyttää jos näkee hapettumaa. Kuivauksen jälkeen liittimen koskettimiin vaseliinia tikulla levittäen ja liitin kiinni.

Kuraisessa paikassa (kesän pölyt syksyn sateissa muuttuu kuraksi lähes missä kohdin vain) kannattaa tehdä suojaa vaikkapa käärimällä alumiinifolita päälle, edellyttäen ettei se pääse kosketuksiin johdon metallin kanssa, eikä sen sisään pääse valumaan vettä. Varmempi suoja on panna alle ohut pakastepussikääre ja päälle folio pitämään sitä. Hankaavat johdon kiinnitykset pitää estää. Joillakin valmistajilla on tapana kääriä johtosarja tiukkaan kääreeseen, eikä löysiin letkusuojiin. Siitä on se haitta että vesi menee kapillaarisesti sisään ja jos eriste menee rikki, voi syntyä vuotovirta.

Vuoden ympäri käytettäviin ajokkeihin on hyvä tehdä johtosarjan perushuolto katteet purkaen ja samalla hoituu rungon vastaava huolto. Tiedän sen ettei joissain ajokeissa ole liittimet kaivanneet koskaan mitään huomiota. Onneksi sellaisen omistavalle.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: ramba - 12.11.11 - klo:22:04
Ei tämä nyt niin mystistä ole mutta kuitenkin..

Elikkäs maanantaina huomasin että lyhyet valot ei enään toimineet, välillä välähti ja tämän jälkeen veti taas pimeäksi. Tänään vihdoin viitsin aukaista keulan ja vaihtaa polttimon. Kasasin vehkeen ja kokeilin. Ei vieläkään palanut vilkkuu kokoajan päälle pois päälle pois.. Irrotin liittimet, putsasin ja heiluttelin ei vieläkää toiminut. Tämän jälkeen aukaisin katkaisimen ja puhdistelin eikä mitään vaikutusta. Katsoin myös johdot katkaisimelta valolle.

Pitkät toimii normaalisti sekä parkit. Ja lampun vaihdon jälkeen alkoi sellainen ongelma kun laittaa pitkät tai lyhkäiset päälle mittarin valot himmenee todella himmeiksi, välillä vilahtaa kirkkaina. Ennen lampun vaihtoa tuotakaan ei tehnyt.. Voisiko olla joku maajohto?
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: pekpel - 12.11.11 - klo:22:13
Joo, voi olla maavika.
Liitin voi näyttää päältä hyvältä, mutta on oikeesti hapettunu huonoksi, siksi on tärkeää käydä kaikki liittimet läpi huolella, myös ne mitkä on mutterien ja ruuvien alla.
Jos haluaa oikeasti tietää missä se sähvö vika on, niin yksi kerrallaan liitin kuntoon ja kokeilemaan..
Jos huolta kerralla kaikki liittimet, niin ei voi tietää missä se vika oli..
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: ramba - 14.11.11 - klo:16:27
Hupss.. Ajelin koulusta kotiin niin yhtäkkiä alkoi sähkön rätinä ja savu nousemaan jostain keulasta.. Ei onneksi syttynyt palamaan tai mitään, ajelin kuitenkin kotiin valot pois päältä. Parkit päällä toimii normaalisti takavalo, mittarin valot ja parkkivalo edessä, mutta lyhyet tai pitkät päällä valot vilkkuu, takavalo himmenee, mittarin valot himmenee jne..

Tuolla ulkona on jo pimeä mutta pakko avata keula ja katsoa mikä mättää  >:(
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: pekpel - 14.11.11 - klo:20:46
Joo, liittimiä palanu pilalle ja silleen..
Eihän me täällä foorumilla ole puhuttu näistä sähköistä ja mitä niille kannattaa tehdä heti, eikä ensviikolla, eihän ?
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: ramba - 14.11.11 - klo:21:01
Juujuu aukaisin keulan ja lampun johdothan siellä oli ihan mustina, jotenkin oikkarissa kai.. Puhdistelin ja katoin kaikki läpi sekä tiukkasin, laitoin lampun kiinni ja toimi. Samalla huomasin että jännitteensäätäjästä oli melkein kaikki johdot irti ja laitoin ne kiinni uudelleen ja taas pyöri startti.. ;D ;D

Kokeilin pari kertaa valoja, laitoin varavasti takaisin koppaan sekä kasasin. Heitin käymään ja taas ei palanut lyhkäinen valo.. Liittimet ja kaikki on kunnossa mutta ei taas toimi, jotain niissä lampun johdoissa on. Voisi huomenna kysästä talonmieheltä voisiko ottaa mopon tuonne varastotilaan sisälle (yleensä siellä ei saa säilyttää mopoja) niin voisi kunnolla tutkia lämpimässä.

Tuolla ulkona on niin h*lvetin kylmä.. :o
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: pekpel - 14.11.11 - klo:21:23
Kylmä ?
Orotas Tammi- Helmikuun vaihdetta.. Silloin avanto on sitä varten että siellä voi lämmitellä käsiä..
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: Samppa - 15.11.11 - klo:11:08
Kuten pekpelkin on kirjoittanut, varmasti suuri osa näistä vioista johtuu joko huonoista liittimistä (ml. johto ei ole kiinni liittimessä kunnolla) tai maavioista. Sen lisämaapiuhan vetäminenkään ei ole huono juttu.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: ramba - 15.11.11 - klo:14:41
Lainaus käyttäjältä: Samppa - 15.11.11 - klo:11:08
Kuten pekpelkin on kirjoittanut, varmasti suuri osa näistä vioista johtuu joko huonoista liittimistä (ml. johto ei ole kiinni liittimessä kunnolla) tai maavioista. Sen lisämaapiuhan vetäminenkään ei ole huono juttu.

Katsoin kaikki liittimet, putsasin ja tiukkasin että on tiukasti kiinni.. On tuolla kuitenkin lähemmäs -5 astetta ja sormet paljaina on aika kylmä käsillä.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: ramba - 15.11.11 - klo:19:22
Problem solved! Kivempi oli kyllä raissailla lämpimässä 8)

Elikkäs yhden liittimen johdot olivat oikosulussa ja irti liittimestä, kolvasin kiinni ja ei vieläkään toiminut kunnes huomasin että lamppu oli palanut.. Pitää huomenna käydä ostamassa uusi ja heittää kiinni. Nyt palaa mittarin valotkin kirkkaina ::)
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: Plom - 21.11.11 - klo:18:39
vaihdoitko varmasti alkupeäisen kaltaisen polttimon? esim 35w HS1 eikä 55 w H4 ...
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: ramba - 21.11.11 - klo:20:02
Juu, vaihdoin tuossa toissapäivänä lampun eikä silti palanut joten aukaisin mittariston kopan ja näki heti irtonaisen johdon liittimestä ja se kiinni niin kaikki toimii ;D Äsken tuli huomattua että tulppa oli päältä ihan musta kun irroitti tulpanhatun, oli tulppa pikkuisen löysällä kun ei vakio tulppa-avaimella saanut kiristettyä joskus tien päällä kun tulpan vaihdoin. Ja nyt loppui pätkiminenkin ja ottaa iloisemmin kierroksia.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: ckolli - 29.11.11 - klo:04:34
Lainaus käyttäjältä: baukku - 23.07.11 - klo:23:25
CDI:hin alkaa vika paikallistua, käy tyhjäkäyntiä normaalisti, mutta kun antaa kaasua niin alkaa kakomaan. Vm 2007 Milan Sportissa jonkun lähteen mukaan boksissa olisi kaksi sytytysennakkoa, tyhjäkäynnille ja suuremmille kierroksille omansa. Varmaan pitää ostaa uusi CDI ja koittaa toimiiko, ei tässä muutakaan järkevää keksi.

Tässä taannoin kirjoitin aikas kattavan jutun Milan Sportin CDI ym sähkövioista. Kaikki kävin läpi ja vika löytyi sähköpiuhoista ei BOXISTA. Ois yks ylimääränen :)
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: samulainen - 09.12.11 - klo:02:45
olis skootterissa sellane erikoine sähkövika että vasenpuolist vilkut ei pelaa nyt talvella, eikä toiminut viime talvenakaan, mutta palautui ennalleen taas säiden lauhtuessa. oikeenpuoliset vilkut näyttäs toimivan mutta vilkkuvat vaan reippaemmin, eli oisko kellään vinkkiä mistäs lähtis arvuuttelemaan näin mystistä ongelmaa? taitaa olla kyse sähköjohdanteista? se tosin seisoo yöt tuolla paljaan katoksen alla että kylmyys ja lumi pääsee kyllä siihen käsiksi.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: InsOmnia - 09.12.11 - klo:07:34
Lainaus käyttäjältä: samulainen - 09.12.11 - klo:02:45
eli oisko kellään vinkkiä mistäs lähtis arvuuttelemaan näin mystistä ongelmaa? taitaa olla kyse sähköjohdanteista? se tosin seisoo yöt tuolla paljaan katoksen alla että kylmyys ja lumi pääsee kyllä siihen käsiksi.
Itse lähtisin vilkkukatkaisijasta etsimään kosketushäiriötä. Oikeastaan se on ainoa paikka missä vika voi olla, kun kerran sekä etu että taka vilkku on samalta puolen pimeänä.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: Coastside - 09.12.11 - klo:07:37
 :) Onko sullä poliisin häivytin kun niin ajelet?

Vilkkusysteemistä on ketju. Lyhyesti se systeemi on että plus sähkö menee releelle joka pätkii sitä valoille jonne sen ohjaa vilkkukytkin. Valoilta se maadoittuu runkoon. Kytkimessä ja liittimissä voi olla hapettumaa tai katkos tai jopa johto poikki.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: samulainen - 09.12.11 - klo:20:54
Joo en kyllä oo uskaltanu ajella just ton laittomuuden takia, ja ihan turvallisuudenki takia kun meinaa kääntyessä autoilijat varmaan tööttää et VILKKU PÄÄLLE ***  ::)

katon tossa joku hetki ne liitokset.. johtojen hapettuma se ois suurin mahdollisuus, eli mitenköhän tuonki korjaa ku ei oo juotoshommeileita. sais vaikka sisälle tuatua uutta johtoa ja tinalla kii. ehkä se juotoskynä ja tarvikkeet vaikkapa biltemasta ois sen kympin arvone ostos ko kuitenki aina löytyy jossain käyttöä..
Otsikko: Re: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: leze223 - 09.12.11 - klo:21:06
Mikäs mulla on, kun mopo pätkii nikn perkeleesti kierroksia? alkoi kuin tyhjästä, ennen lähti parilla polkasulla, nyt joutuu 30 polkasua polkasemaan tai enemmän ennen kuin lähtee käyntiin.
Myös kun saa käyntiin, mopo  katkokoo koko ajan kierroksia. yli kuuden tuhannen ei anna nousta.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: konenikkari - 09.12.11 - klo:21:47
 :) Tulppa tai sen hattu, tahi hapettumia muissa johtoliitoksissa.
Tänä kesänä kaikki ulkoruokinnassa olleet mopot on kärsiny kosteudesta.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: InsOmnia - 09.12.11 - klo:22:15
Pura ja tarkasta se vilkun katkaisija, se kun on viimeinen osa, ennen kuin etu ja takavilkut erkanee. Ja se että toisen puolen vilkut toimii, viittaa vahvasti siihen, että se vika löytyy siitä katkaisijasta.
Otsikko: Vs: Re: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: Samppa - 12.12.11 - klo:14:31
Lainaus käyttäjältä: leze223 - 09.12.11 - klo:21:06
Mikäs mulla on, kun mopo pätkii nikn perkeleesti kierroksia? alkoi kuin tyhjästä, ennen lähti parilla polkasulla, nyt joutuu 30 polkasua polkasemaan tai enemmän ennen kuin lähtee käyntiin.
Myös kun saa käyntiin, mopo  katkokoo koko ajan kierroksia. yli kuuden tuhannen ei anna nousta.
Jos ei tulpan, tulpanhatun ja tulpanjohdon tsekkaukset auta niin puola tai CDI-boksi.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: samulainen - 12.12.11 - klo:20:15
Lainaus käyttäjältä: InsOmnia - 09.12.11 - klo:22:15
Pura ja tarkasta se vilkun katkaisija, se kun on viimeinen osa, ennen kuin etu ja takavilkut erkanee. Ja se että toisen puolen vilkut toimii, viittaa vahvasti siihen, että se vika löytyy siitä katkaisijasta.

Joo elikkäs tuli tänään vasta katsottua toi läpi, kytkimen johdoissa ei näyttänyt olevan mitään vikaa, kaikki oli tiiviisti kytketty ja muuten kaikki ihan ok. Voisko olla että koko kytkin olis siis pimahtanu? Kun meinaa ettei tuohon malliin enää saakkaan tollasia varaosia ostettua mistään.

Nyt oli menny toisenki oikeanpuolimmaiset vilkut toimimasta, saattasko olla että yksi tai useampi lamppu olis kärähtäny?
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: InsOmnia - 12.12.11 - klo:20:25
Lainaus käyttäjältä: samulainen - 12.12.11 - klo:20:15


Joo elikkäs tuli tänään vasta katsottua toi läpi, kytkimen johdoissa ei näyttänyt olevan mitään vikaa, kaikki oli tiiviisti kytketty ja muuten kaikki ihan ok. Voisko olla että koko kytkin olis siis pimahtanu? Kun meinaa ettei tuohon malliin enää saakkaan tollasia varaosia ostettua mistään.

Nyt oli menny toisenki oikeanpuolimmaiset vilkut toimimasta, saattasko olla että yksi tai useampi lamppu olis kärähtäny?
Purat sen katkaisijan ja sisältä löytyy todennäköisesti kuparisilta joka kytkee vilkun joko oikealle tai vasemmalle. Epäilen kosketushäiriötä kuparisillan ja vastakappaleiden välissä "karstapiikki tai vain hapettumaa" .

Oletin kyllä että ensimmäisenä olet polttimot tarkastanut, mutta näin sitä voi olla väärässä. :-\
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: samulainen - 12.12.11 - klo:20:41
Ei niitä tuosta vain pääse tarkistamaan, pitää ensin lukea ohjekirjaa tunti ja havaita toisen tunnin tarkkailun jälkeen, että vilkunlinssiä ei saa pois sillä kyseistä manuaalissa mainittua pulttia ei ole olemassakaan, ihan kuin olisivat tuossa takana ainakin sulatettu yhteen.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: tumeä - 23.12.11 - klo:11:11
Morjes!, mulle tuli eile tollane jännä sähkövika, tollane cpi aragoni -07 olin juuri lähdössä ajamaan ja yhtäkkiä kaikki valot katosi, ei toimi vilkut,etu tai takavalo, eikä edes jarruvalot, eilen koitin tutkia asiaa mutta en varsinaista vikaa löytänyt, sulake katottu, staattorilta niitä piuhoja, mutta ei niistäkää oikee selvää ota, mitenköhä sais mitattua toimiiko staattori? koska siellähän se vika ilmeisemmin on, tarkistin virtalukon sekä valokatkasijan liittimet, ton valokatkasijan otin iha irti ja puhistin crc:llä, ei mitään, liittimiä kanssa avattu ja puhisteltu, magneeton otin kanssa irti eilen, oli varmaan millinkerros jotai hiekkaa/kuraa siinä magneeton sisäkehällä ja staattorin navoissa. puhistin ne sekä vähän hienolla hiekkapaperilla hioin noita staattorin "napoja" mistä se sen sähkön kerää magneetolta, mutta tuloksetta. ideoita?
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: Coastside - 23.12.11 - klo:11:16
Viittaa virtalukkoon koska kaikki pimeni. Muutoin toimisi joko vaihtosähkölaitteet (toimivat vain käydessä) tai akkusähköiset (toimivat kun virta on päällä).
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: tumeä - 23.12.11 - klo:11:21
hmm joo, eli jos koittas ohittaa ton virtalukon? sillähän se sitte kai selviis? eiku eikai se meekkään niin, itselleni ainaki jääny käsitys että jos sen virtalukon ohittaa ei kyllä sähköt toimi?
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: ramba - 23.12.11 - klo:11:21
Ei tuo ainakaan staattorista johdu ???
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: tumeä - 23.12.11 - klo:11:45
noni, senverra virtakynänkaa kiertelin että ainaki staattorilta tulee virta, siihen se sitte jääki senjälkee on vaikee löytää plussaa tosta moposta, jos valolle menee 4 piuhaa niistä 3 on maa ja yks pimee? vaihtuu ku valitsee pitkät/lyhyet mut senjälkee se pimee muuttuu maaks, sama valokatkasija/töötti 7piuhaa 7 maata , eli vissii maadotus vika.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: Coastside - 23.12.11 - klo:13:09
Vika ei voi olla katkaisijassa jos kaikki on pimeenä. Virtapiiri on yleensä poikki jostain.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: pekpel - 23.12.11 - klo:14:01
voihan se jännitteensäädinkin olla kaputt
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: tumeä - 23.12.11 - klo:14:11
testailin yleismittarilla onko joku piuha poikki, piippää joka johto oli sitte toinepää plussa tai maassa. eli vissii aika selvä et on joku piuhapoikki/ottaa maahan. :d nää on näitä kivoja vikoja..
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: Coastside - 23.12.11 - klo:17:12
Staattoreita on kahta lajia: a) runkoon maadoitettu  b) Maadoittamaton. a. on puoliaalto tasasuunnattu ja b. koko-aaltotasasuunnattu. Mopoissa yleensä se on a.
Säädin on päällepäin samanlainen metallinen laatikko eikä standardia ole, joten kytkentä vaihtelee. Tavallisesti johdot menee virtalukolle (josta akulle) ja valoille. Se on myös suoraan maadoitettu runkoon. Kaikki sähköt kulkevat sen kautta paitsi startin päävirta jota ohjaa rele.
Katkaisijoita on joko jännitettä kytkeviä sekä maadoittavia. Siis ennen laitetta tai sen jälkeen. Ero merkitsee sitä mihin asti jännite pääsee normaalisti ilman kytkimen toimintaa.
Valot toimii sekä generaattorin virralla että akkuvirralla, jonka huomaa toimiiko ne koneen käymättä.

Koneen maadoitus on erittäin tärkeä ja vika-altis

http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=509.msg35571#msg35571
Käännöstä engl. kielisestä selistä.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: konenikkari - 24.12.11 - klo:09:16
Miten voi säätimen tunnistaa, onko puoli/kokoaalto tasasuunnattu.
Johdinjärjestys näyttäis olevan sama, ei vaan toimi.
Itse tarvisin säätimen joka toimii ilmeisesti puoliaallolla,koska käämin toinen pää on maadoitettu staattorilla.
Missähän skotussa aivan varmasti ::) käytetään tuota puoliaalto suunnattua.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: skoda09 - 23.04.12 - klo:20:48
Terve!

Kovasti korjausvinkkiä kaipaisin, että missä voisi olla vika.

Skootteri Cpi Oliver 2005, 2t.

Ajovalot ei toimi, eikä pitkät, eikä myöskään takavalo.
Virtaa ei tule lampulle ollenkaan eikä myöskään katkaisijalle, mittasin yleismittarilla.
Kaikki muut sähköt pelaa ok.

En tiedä miten vika on alkanut, koska ostaessani skootteria siinä oli tämä vika.
Skootteri on täysin vakio ja mitään ylimääräistä siihen ei ole asennettu.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: kani - 23.04.12 - klo:22:33
Voiko tollanen staattorin tyyppi vaikuttaa siten että skopa toimii mutta ei lataa akkua? Vai eikö sillon lähde edes käyntiin? Ekin skopassa huomattiin että staattorin johdoista yksi eli vihreä ei ollut skootterin johtosarjassa kytkettynä. No vedettiin se vihreä kyllä sitten maihin. Eipä vaikuttanut asiaan.

Pitääkö staattorin, CDI:n ja jännitteensäätimien olla yhteneväistä tyyppiä keskenään jotta kaikki pelaa? Onko muita eroavaisuuksia?

Tietääkö kukaan mikä on 5 piikkisen jännitteensäätimen pinni/värijärjestys? Mikä johto on mikä, tai mittausohjetta? Huoltomanuaalit tuntevat vain nelipiikkisen jossa on valkoinen johto, viispiikkisessä on musta johto ja sitten "ylimääräisenä" myös pinkki piuha. Onko musta = valkoinen ja pinkki = rajoitinpiuha (=turha kun ei ole enää koko piuhaa johtosarjan toisessa päässä).

Eipä minunkaan skootteri lataa tarpeeksi kun valot on päällä, ilman valoja akku latautuu kyllä ja käynnistyy. Epäilen jännitteensäädintä. Lieneekö niitäkin montaa tyyppiä? Eikö nämä osat ole keskenään mitenkään tunnistettavissa? AC/DC CDI:t erottaa/tunnistaa niitten koosta ja magnetismista (?) Mitenkäs muut komponentit?
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: InsOmnia - 23.04.12 - klo:22:53
Lainaus käyttäjältä: kani - 23.04.12 - klo:22:33

Eipä minunkaan skootteri lataa tarpeeksi kun valot on päällä, ilman valoja akku latautuu kyllä ja käynnistyy. Epäilen jännitteensäädintä. Lieneekö niitäkin montaa tyyppiä? Eikö nämä osat ole keskenään mitenkään tunnistettavissa? AC/DC CDI:t erottaa/tunnistaa niitten koosta ja magnetismista (?) Mitenkäs muut komponentit?
Ikävä kyllä en osaa muihin kysymyksiisi suoralta kädeltä vastata, mutta eikös siinä sinun skobassa ollut 2x35W:set ajovalot?

Jos näin oli, niin ainoa keino saada lataus riittämään, on vaihtaa parkeille ja takavalolle led polttimot ja silloinkin ollaan kiikunkaakun latauksen kanssa. Juuri tutkittiin kaverin Soliferin latauskykyä "vm.2012" ja ei mitään toivoa että jaksaisi ajovalot päällä ladata akkua. Kaikki mahdolliset polttimot ledeiksi "mittarivalaistus, parkit, takavalot" ja jaksaa 12,8 volttia  ladata. Jarrua painaessa lataus tippuu alle 12,2 volttia, joten ihan riskirajoilla mennään.

Nappaa toisesta umpiosta poltin pois, niin virta piisaa kahvalämmittimillekkin. ;D
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: kani - 23.04.12 - klo:23:38
Lainaus käyttäjältä: InsOmnia - 23.04.12 - klo:22:53
Lainaus käyttäjältä: kani - 23.04.12 - klo:22:33

Eipä minunkaan skootteri lataa tarpeeksi kun valot on päällä, ilman valoja akku latautuu kyllä ja käynnistyy. Epäilen jännitteensäädintä. Lieneekö niitäkin montaa tyyppiä? Eikö nämä osat ole keskenään mitenkään tunnistettavissa? AC/DC CDI:t erottaa/tunnistaa niitten koosta ja magnetismista (?) Mitenkäs muut komponentit?
Ikävä kyllä en osaa muihin kysymyksiisi suoralta kädeltä vastata, mutta eikös siinä sinun skobassa ollut 2x35W:set ajovalot?

Jos näin oli, niin ainoa keino saada lataus riittämään, on vaihtaa parkeille ja takavalolle led polttimot ja silloinkin ollaan kiikunkaakun latauksen kanssa. Juuri tutkittiin kaverin Soliferin latauskykyä "vm.2012" ja ei mitään toivoa että jaksaisi ajovalot päällä ladata akkua. Kaikki mahdolliset polttimot ledeiksi "mittarivalaistus, parkit, takavalot" ja jaksaa 12,8 volttia  ladata. Jarrua painaessa lataus tippuu alle 12,2 volttia, joten ihan riskirajoilla mennään.

Nappaa toisesta umpiosta poltin pois, niin virta piisaa kahvalämmittimillekkin. ;D

Miten tässä skopassa on sitten Ekillä aiemmin riittänyt virta, ja samoin hänen nykyisessä Titanissa viime kesänä ajaa valot päällä?? Joku vikahan siinä on silloin oltava? Myös Juzella on tällainen 2010 solifer, jossa riittää kahdella lampulla virta myös ladata akkua??
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: InsOmnia - 24.04.12 - klo:00:02
Lainaus käyttäjältä: kani - 23.04.12 - klo:23:38
Miten tässä skopassa on sitten Ekillä aiemmin riittänyt virta, ja samoin hänen nykyisessä Titanissa viime kesänä ajaa valot päällä?? Joku vikahan siinä on silloin oltava? Myös Juzella on tällainen 2010 solifer, jossa riittää kahdella lampulla virta myös ladata akkua??
Uudella "toimivalla" akulla toimii aikansa, mutta kun tavoiteltu latausjännite 13,8 volttia jää saavuttamatta, niin pikku hiljaa ongelmat kertaantuu. Kyllä kaverinkin Solikka päälle 13 volttia latasi ajovalot päällä, kun kierrokset piti päälle 8000 rpm. Mutta sekin on siinä rajamailla. :o Ja sitten tietysti nämä yksilöerot, toinen skootteri vain lataa vähän enemmän kuin toinen, vaikka samoilla palikoilla onkin kasattu.

Mutta jännittensäädintä ei oikeastaan voi moisesta ongelmasta epäillä, se kun katkoo vain silloin kun lataa liikaa. Eli staattori, käämitys, johdotus ja magneetto itsessään voivat olla syypäänä moisiin ongelmiin, olettaen että kulutus ei ylitä toimivaa latausta.

Suosittelisin kuitenkin volttimittarin asentamista kaikkiin ajoneuvoihin. Näkee reaaliajassa jos on latausongelmia ja voi edesauttaa latausta vähentämällä turhia virtaa vieviä laitteita "vakiovarustellussa moposkobassa niitä ei hirmuisesti kyllä ole". ;)
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: kani - 24.04.12 - klo:00:26
Lainaus käyttäjältä: InsOmnia - 24.04.12 - klo:00:02
Uudella "toimivalla" akulla toimii aikansa, mutta kun tavoiteltu latausjännite 13,8 volttia jää saavuttamatta, niin pikku hiljaa ongelmat kertaantuu. Kyllä kaverinkin Solikka päälle 13 volttia latasi ajovalot päällä, kun kierrokset piti päälle 8000 rpm. Mutta sekin on siinä rajamailla. :o Ja sitten tietysti nämä yksilöerot, toinen skootteri vain lataa vähän enemmän kuin toinen, vaikka samoilla palikoilla onkin kasattu.

Mutta jännittensäädintä ei oikeastaan voi moisesta ongelmasta epäillä, se kun katkoo vain silloin kun lataa liikaa. Eli staattori, käämitys, johdotus ja magneetto itsessään voivat olla syypäänä moisiin ongelmiin, olettaen että kulutus ei ylitä toimivaa latausta.

Suosittelisin kuitenkin volttimittarin asentamista kaikkiin ajoneuvoihin. Näkee reaaliajassa jos on latausongelmia ja voi edesauttaa latausta vähentämällä turhia virtaa vieviä laitteita "vakiovarustellussa moposkobassa niitä ei hirmuisesti kyllä ole". ;)

Siis olihan Eki tuollakin yksilöllä jo 13K vetänyt ilman latausongelmia, joten kai se pitäisi kuntoon taas saada. Muita ongelmia siinä kai oli sillä matkalla enemmän kuin riittävästi :) ja juzellakin olisi kai akku jo ehtinyt tyhjenemään jos valot päällä ei lataa tarpeeksi.. Katse kääntyy viestisi perusteella staattoriin. Johdoista kun ei mittaamalla ainakaan löydy vikaa. Ehkäpä käyn purkuosia katsastamassa tuon kanssa, jos saisi kokeilla toisella jännitteensäätimellä ensin ja sitten ottaa staattorin kyytiin mikäli säädin ei muuta tilannetta miksikään. Tuon viestisi perusteella se kokeilu on kyllä turha mutta eipä ole isotöinen testaus/tarkistus. Staattorinkin vaihtaa tallilla hetkessä pulttipyssyn ja magneton ulosvetimen kanssa.

Titanissa onkin mittaristossa (digitaalinen) sellanen latauspalkisto mistä latauksen tilaa voi tarkkailla. Tästä voi päätellä että ongelmia on kai ollut jonkin verran kun tuollainen latausmittari on laitettu mittaristoon.

Jospa tässä odotellessa polkisi muutama sata kilsaa mittariin työmatka-ajoa :)
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: InsOmnia - 24.04.12 - klo:00:48
Kannattaa se selkokielinen volttimittari asentaa kiinteäksi, niin ei tarvitse arpomalla vikoja korjata. Pilipaliteemassa volttimittari alle 15€:n ja sillä saa sitten reaaliaikaista tietoa latauksesta. Ja jos esimerkiksi yhdellä ajovalolla volttimittari näyttää latauksen riittävyyden, niin se on jo maksanut itsensä takaisin. Yleensä näissä ei latausta voi muulla tavalla parantaa, kuin vaihtamalla tehokkaamman magneeton/latauspuolan. Ongelma onkin se, että sellaista ei löydy muualta kuin skootteristin päiväunista. Villit huhut kertoo, että näitä olisi saatavilla jossain päin maailmaa, mutta kukaan ei ole osannut sanoa mistä?
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: skoda09 - 24.04.12 - klo:06:43
Lainaus käyttäjältä: skoda09 - 23.04.12 - klo:20:48
Terve!

Kovasti korjausvinkkiä kaipaisin, että missä voisi olla vika.

Skootteri Cpi Oliver 2005, 2t.

Ajovalot ei toimi, eikä pitkät, eikä myöskään takavalo.
Virtaa ei tule lampulle ollenkaan eikä myöskään katkaisijalle, mittasin yleismittarilla.
Kaikki muut sähköt pelaa ok.

??? apua ???


En tiedä miten vika on alkanut, koska ostaessani skootteria siinä oli tämä vika.
Skootteri on täysin vakio ja mitään ylimääräistä siihen ei ole asennettu.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: Coastside - 24.04.12 - klo:06:51
Mittaa tuleeko magneetolta vaihtojännitettä.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: ramba - 24.04.12 - klo:07:51
Tarkistappas sulake ja mittariston alla olevat johdot. Itsellä oli sieltä yksi johto liittimestä irti eikä toiminut etu- ja takavalo..
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: kani - 24.04.12 - klo:09:21
Juuh, tarkista akun plusnavan sulake.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: skoda09 - 24.04.12 - klo:19:05

Tarkistin sulakkeen ja piuhat etukopan alta, vaikuttivat olevan ok.
Mangneetolta mittasit seuraavaa:
Pun/musta 45
Valk           17
Kelt/pun     14

noihin kolmeen tuli virtta.

Akulle tuli virtaa tyhjäkäynnillä n.8.5, mutta kun antoi reilummin kierroksia, niin 20. !!!

Eli valot oli siis mykkänä, jarruvalo ja vilkut siis toimi.

Viittaisko toi siihen jännitteensäätäjään???
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: InsOmnia - 24.04.12 - klo:19:11
Jännitteensäädin mennyt entiseksi ja polttimot ovat siitä syystä palaneet. Ennen uuden jännittensäätimen asennusta, kannattaa maadoitus tarkistaa, että ei uusikin säädin hajoa, heti kättelyssä.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: pekpel - 24.04.12 - klo:19:16
Komppaan InsOmniaa..
Todennäköisesti noin tulee kuntoon..
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: konenikkari - 24.04.12 - klo:19:55
Kuin myös ...komppaan
Latauksen ja valojen jännitesäädin
on yhtä ja samaa kokonaisuutta
kuitenkin sillä erotuksella että
palikan sisältä
akulle menee tasasuunnattua ja jännitteeltään säädeltyä sähköä
ja valoille ainoastaan jännitteeltään säädeltyä vaihtosähköä.
Varsinkin derbin säätimet on usein rikki vain
valojen ja AC osalta.
Ja tosiaankin, syytä on selvittää myös vian aiheuttaja
joka useinkin on hapettunut maadoitus sillä tai täällä :)
jotta ei uusi säädin ihan heti rikkoudu.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: skoda09 - 28.04.12 - klo:22:36
Tere

Kiitosta kovasti avusta. Uusi jännitteensäädin asennettu, maajohdot tarkistettu ja liittimet käyty läpi.
Nyt toimii.

Kiitti.
Otsikko: Vs: Mystisten sähkövikojen arvuuttelu
Kirjoitti: InsOmnia - 28.04.12 - klo:23:03
Lainaus käyttäjältä: skoda09 - 28.04.12 - klo:22:36
Tere

Kiitosta kovasti avusta. Uusi jännitteensäädin asennettu, maajohdot tarkistettu ja liittimet käyty läpi.
Nyt toimii.

Kiitti.
Hienoa että vika löytyi. ;)