Paljon on öljynvaihdoista kiinni, paljonko saa ajettua ennen koneremonttia. Itse vaihdan öljyt joka kevät tai 2000 km välein. Jos halua säilyttää hyvän käynnistyvyyden remontin jälkeen, suosittelen 60cc settiä. Vääntöä tulee lisää ja samalla kannattaa hioa venttiilit ja vaihtaa venttiilivarren tiivisteet. Peoplessa on pitkäventtiilikansi, joten Likessä on varmaankin samoin. Imuventtiili tapaa GY6-moottorissa kuoppaantua, joten ainakin se kannattaa uusia, kun konetta rassaa. Viimeksi laitoin vähän ajetun kannen Peopleen, niin venttiilit olivat uuden veroiset, tiivisteet riittivät.
Samalla voi hieman kiillottaa kanavia, jos aikaa on. Pitkäventtiilikannessa on jopa materiaalia reilusti viilaajan riemuksi. Peoplen vakioimukaula on vain 16mm, Kiinasta saa edullisesti 18mm imukaulan.
Jos kyllästyy pitkään lämmityskäyttöön, kannattaa laittaa isompi suutin. Kaasua pumppaamalla pääsee nopeammin liikkeelle, kun kiihdytyspumppu tulee avuksi. Moottorille on kyllä parempi kunnon lämmityskäyttö.