Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Kymco Agility yleinen keskustelu

Aloittaja Pekoni, 23.06.08 - klo:15:46

« edellinen - seuraava »

MORPA

Agility on muuten erittäin hyvä mopedi, ollu todella huolettomia kilometrejä takana jo 10000, 18000 kokonaiskilsat ja melkeinpä ainoat ongelmat on ollut ihan ittestä lähtöisin ku on pitäny jotain räpellellä ;D

Onneks tommonen oli lähistöllä nettimotossa myynnissä, jos oisin jonku solikan tai muun kinukin hommannu nii olis voinu jo mielenkiinto alkaa hiipumaan mopoiluun, ainakin jos ne on niin ongelmaisia tapauksia ku täältä saa lukee. Koskaan ei oo tielle jääny ja aina lähtee käyntiin ku vaa starttinappulaa hipeltää. Ei tartte mitään hipster-vepsaa ;D
Liikennesika.

Rific

#301
Yhdestä vaivasta en ole päässyt eroon. Sammuu kun palaa tyhjäkäynnille (vika oli hetken poissa, ACV ohittamisen jälkeen), jos on ajanut pidemmän pätkän (yli 2km ->) pieni kaasun kääntö hetkeksi pysähtymisen jälkeen auttaa. Kaupungissa ei juurikaan ongelmana. Satunnaisesti se tuota on tehnyt, nykyseltään jatkuvasti. Vai onko ominaisuus? Tyhjäkäynti säädetty niin, että takarengas ei pyöri. Perus jutut kunnossa, ilmansuodatin, bensasuodatin, tyhjäkäynnin seos..  Venttiilien välykset kunnossa, olen säätänyt niin että 0,1 luiska kulkee nahkeasti imu&pako.

Rific

#302
Onko muilla luistin neula vinossa imukurkkuun päin? Neula itsessään on suora, mutta luisti on pohjastaan vino, eli suoraan sitä ei sinne saa mitenkään. Mielestäni luisti kyllä liikkuu suhteellisen kevyesti, huomasin vain tuon neulan vinouden kun blokkasin (lue viesti ylempää) mahdollisia sammumisen aiheuttavia tekijöitä. Toki luistin jumittaminen osuu oireisiin..

Kuvassa neula vastaavasti, kuin omassa: http://i259.photobucket.com/albums/hh302/turbostang331/Project%20Tao%20Tao/141.jpg

-Zone-

Noin vinossa oleva neula pyrkii varmaankin jo ottamaan suutinputkeen kiinni ja tekemään luistin takertelua tai sitten jos luisti laskee alas, neula voi nousta luistin sisälle. Kumpikin aiheuttaa omat käyntihäiriönsä.

Rific

Lainaus käyttäjältä: -Zone- - 26.07.16 - klo:22:31
Noin vinossa oleva neula pyrkii varmaankin jo ottamaan suutinputkeen kiinni ja tekemään luistin takertelua tai sitten jos luisti laskee alas, neula voi nousta luistin sisälle. Kumpikin aiheuttaa omat käyntihäiriönsä.

Tuossa luistissa siis täytyy olla valmistusvirhe. Alkuperäinen tuo on. Täytyypä hommata uusi luisti.

Tinde

#305
Lainaus käyttäjältä: Rific - 25.07.16 - klo:17:27
Yhdestä vaivasta en ole päässyt eroon. Sammuu kun palaa tyhjäkäynnille (vika oli hetken poissa, ACV ohittamisen jälkeen), jos on ajanut pidemmän pätkän (yli 2km ->) pieni kaasun kääntö hetkeksi pysähtymisen jälkeen auttaa. Kaupungissa ei juurikaan ongelmana. Satunnaisesti se tuota on tehnyt, nykyseltään jatkuvasti. Vai onko ominaisuus? Tyhjäkäynti säädetty niin, että takarengas ei pyöri. Perus jutut kunnossa, ilmansuodatin, bensasuodatin, tyhjäkäynnin seos..  Venttiilien välykset kunnossa, olen säätänyt niin että 0,1 luiska kulkee nahkeasti imu&pako.

Mulla myös Kymco 4T, ja tehnyt niin jo pitkään että tallista lähdettäessä valoihin kun pysähtyy, meinaa sammua. Täytyy vähän kaasutella. Sitten kun kone lämpeää, ei enää ongelmia :)

Käppyrä

Itsellä -09 Agility City.
Kannattaa tarkistaa ilmanputsarin ja kopan välinen liitos. Omassa vehkeessä ei tiivisty kunnolla ja olen joutunu tiivistämään sen silikonilla. Tuossa on selvä suunnitteluvirhe. Tuo liitos jos fuskaa niin se tietää ennenaikaista koneremppaa!

Sellainen vika tuossa on, että joskus hyytyy/sammuu täydestä vauhdista. Hetken seisonnan jälkeen lähtee käyntiin ja toimii normaalisti. Kaasutin on puhdistettu moneen kertaan samoin bensatankki. Epäilen että vika on sähköpuolella..

Käppyrä

Minkä painoiset rullat -09 Agility Cityssä on vakiona? Itellä 6,5 grammaiset kiinni mutta en tiedä onko vaihdettu

Mistä tuohon löytyy pääsuuttimia?

konenikkari

#308
Lainaus käyttäjältä: Käppyrä - 09.08.16 - klo:16:50
Minkä painoiset rullat -09 Agility Cityssä on vakiona? Itellä 6,5 grammaiset kiinni mutta en tiedä onko vaihdettu

Mistä tuohon löytyy pääsuuttimia?

https://beedspeed.com/html-pages/variator-roller-weights-chart.htm
Pääsuutin on erilainen 2T ja nelarissa.
http://www.masco.fi/varaosakuvastot-i-2.html
Toivottavasti nuo käy skotuusi http://www.mc-scatter.com/moottoripyorien-osat-tarvikkeet-yleisosat-kaasuttimien-ruiskun-osat-keihin-suuttimet-c-24_73_1091_2812.html
Itse asiassa emme tiedä edes, keitä olemme ja mistä tulemme...jo 25 vuotta samalla mopolla.

Käppyrä

Kiitos tiedosta!  :D

Näkyypi olevan vakiorullat nuo mitkä nyt kiinni. Jossain oli mainittu että vakiona 8 grammaiset, mutta lieneekö ollu eri vuosimalli tms..

Ei käy nuo Keihinin suuttimet. Kymcossa M5x0,8 kierre. Ebaysta löytyisi Keihinin suuttimia M5 kierteellä. Pitänee tuollainen laittaa tilaukseen
http://www.ebay.com/itm/Kymco-Agility-City-50cc-M5-84-Main-Jet-for-Keihin-Carb-/400768187315?hash=item5d4fa53bb3:g:foYAAOSwI-BWKF1n&vxp=mtr

Onko tuo Kymcon kaasari Keihin vai joku sen kopio?

konenikkari

Itse asiassa emme tiedä edes, keitä olemme ja mistä tulemme...jo 25 vuotta samalla mopolla.

Käppyrä

#311
No empä tietenkään tajunnu niin tarkkaan tiirailla. Mutta halvemmalla tulee ebayn kautta, koska Scatterilla korkeat toimituskulut.

Onko muuten tietoa mikä olisi hinta-laatusuhteeltaan hyvä äänenvaimennin 50cc nelariin? Moposportissa oli joku halpa yleisvaimennin, mutta epäilyttää sen vaimennusteho lyhyen pituuden vuoksi. Olis tarkoistus vähän koneen hengittävyyttä parantaa ja on tuo vakiovaimentaja myös tajuttoman painava. Lähes 6 kg

edit: Tuota kattelin http://www.moposport.fi/aanenvaimennin-yleismalli-hiilikuitu-giannelli

Käppyrä

3600 km mittarissa ja variaattorin lautanen kaipasi jo koneistusta. Tai olisihan tuo vielä toiminut, mutta kun nyt on osina niin korjasin samalla. Epäilen vahvasti että kaikki ajetut kilometrit eivät ole mittarissa. Ostin tuon 5 vuotta sitten käytettynä Kuhmosta liikkeestä. Oli silloin mittarissa noin 300 km.

Oli kuluneet lähes 0,1 mm painumat lautasen pintaan. Hihnan paksuus 17 mm. Rullissa kulumia ja ne vaihdan 6,2 grammaisiin.

http://aijaa.com/VUyOaf
http://aijaa.com/4VKd5Z
http://aijaa.com/4nlV24
http://aijaa.com/Gyyo4Q

Rific

Kuuluuko tässä olla orkkiksena resistori tulpanhattu? Laskin sähkötekniikasta jotain tietävänä 1+1 että ei voi olla hyvä juttu jos tulpassa on 5k vastus koska (vakio R tulppa) sekä tulpahatussa 8k ohmin vastus. Ei hyvä, kipinän kannalta. Heivasin hatusta vastuksen mäkeen ja tilalle vastaavankokoinen messinkinen tappi. Liekkö tässä syyt miksei satunnaisesti käynnisty. Aika näyttää.

Rific

#314
[VIKA LÖYTYI]

Vanha kikka elektroniikan kanssa: hiustenkuivaajalla CDI boksi kuumaksi - lähti heti käymään. Eli joko elkot kypsät tai sitten "kylmäjuotoksia"
Nyt uutta DC CDI boksia hommaamaan.. Liekkö muitakin mukavuuksia aiheuttanut, onko sytkäennakko edes ollut kohdillaan.

[muokkaus] ja ongelma ratkesi uudella CDI boksilla.

--
Nyt ei sitten lähde enää käymään. Kävin kaikki johdot läpi, ei missään mitään poikkeavaa. Uusi sytytyspuola. Pickup-käämin väli OK. Mitä seuraavaksi, tuskin CDI oirelee niin että välillä käynnistyy ja välillä ei? Kipinä on siis hukassa.  Ja toisella tulpalla koitettu..

Kun saa käymään, ei koskaan ole ajossa sammunut. Eli jos käynnistyy ei sammu ellei sammuta avaimesta.

Akku on varmuudeksi lautauksessa, tässä kun on DC CDI.. Ennen latausta 12.2V joten laittoi miettimään akun osuutta käynnistyvyyteen. Ei tosin käynnistynyt polkimestakaan.

Ei voi sanoa että tämä olisi ollut ongelmaton yksilö, vaikka aluksi hyvältä vaikuttikin. Enemmän on melkein saanut roplata kuin ajaa. Nyt kun kaikki muut pienet viat kunnossa niin ei käynnisty mokoma. Myyntiin tämä täytyy varmaan laittaa, jollekkin nuoremmalle ja innokkaammalle. Jos sitten jossain vaiheessa isompaa tilalle..