Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Outo ääni

Aloittaja JLeppinen, 06.04.15 - klo:21:15

« edellinen - seuraava »

viisnelonen

Lainaus käyttäjältä: JLeppinen - 07.04.15 - klo:14:21
Pytyn vaihdon yhteydessä en kampiakselin välyksiä kokeillut. Pytyllä ajettu nyt varmaan n.1000km. Se muovimoska oli valkoista ja peräisin siitä tuuletinpyörästä.

Elikäs se on tuon 1000 km ääntäny tolleen ?
taisin lukea rivien välitkin..

Burgman650 ja Satelis 250

JLeppinen

Se toimi pytyn vaihdon jälkeen ilman tuota ääntä varmaan n 500km, kunnes se hyytyi ja alkoi pitämään tuota mekkalaa. Eli n 500km tuota ääntä pitänyt. Vien tuon masiinan huoltoon, kun ei itsellä oo aikaa tuon kanssa tapella loputtomiin. Oon positiivisesti yllättynyt miten täällä selvitellään näitä ongelmia. Kiitos siitä paljon. Mä ilmoittelen tänne, mitä korjaaja sieltä löytää.

openflow

Mikäli vielä on aikaa/intoa testata, pidä takkajarrulla rengasta paikallaan ja sammalla anna kaasua. Jos se ääni ei lisääntynyt, niin vika on jossain siellä perässä.

Coastside

Kun tuulettimen ropeli on mujuna löytyy koneen etupäästä jotain vikaa.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

JLeppinen

No niin vein tänään skoden huoltoon ja sieltä soiteltiin jo muutaman tunnin kuluttua, että sylinterissä on pahoja naarmuja, männästä puuttuu paloja ja männänrenkaat ovat jumissa. Myös petilaakerit sökönä. Kiertokangen alapäässä lievä välys. Siinä ei oo tuorevoitelun systeemi toiminut ja se otetaankin nyt kokonaan pois käytöstä. Sinänsä ihme, että mopo liikkui kuitenkin vielä iloisesti 55-60 kmh. Tosiaan, iso kiitos avusta ja hyvää kevään jatkoa!

jwalk

Lainaus käyttäjältä: JLeppinen - 09.04.15 - klo:21:10
No niin vein tänään skoden huoltoon ja sieltä soiteltiin jo muutaman tunnin kuluttua, että sylinterissä on pahoja naarmuja, männästä puuttuu paloja ja männänrenkaat ovat jumissa. Myös petilaakerit sökönä. Kiertokangen alapäässä lievä välys. Siinä ei oo tuorevoitelun systeemi toiminut ja se otetaankin nyt kokonaan pois käytöstä. Sinänsä ihme, että mopo liikkui kuitenkin vielä iloisesti 55-60 kmh. Tosiaan, iso kiitos avusta ja hyvää kevään jatkoa!
Aikasemmin sanoit,että mopo hyytyi, mut kulki kumminkin ihan kivasti sit..Paljonkos se kulki ennen hyytymistä?
Nooh, kunhan saivartelen  ;)

JLeppinen

Kiitos saivartelusta :) Mopo toisaan hyytyi, mutta vain tilapäisesti. Se itseasiassa kulki saman verran ennen tätä hyytymistä..

jwalk

Lainaus käyttäjältä: JLeppinen - 09.04.15 - klo:21:25
Kiitos saivartelusta :) Mopo toisaan hyytyi, mutta vain tilapäisesti. Se itseasiassa kulki saman verran ennen tätä hyytymistä..
Ole hyvä  :) Mut aika hyvin oikeesti kulki noilla vaurioilla..Pojan vanhasta Solikasta kun napsahti alimmasta männänrenkaasta sentin pätkä, ni ei kulkenu oikein mihinkään. Naarmuja tosin teki mukavasti.

A_sentaja

Oli minullakin ensimmäisessä roxissa vm 98 jossain vaiheessa outoa ääntä. Kuului vain alakierroksilla ja täyskaasulla ei ollenkaan,joskus olin paikallistavani sen variin ja paineilmalla roiskimisen jälkeen ääni välillä jopa katosikin. Kone toimi muuten hyvin,mutta toisinaan nyki oudosti ja kaasuun vastaavuus vaihteli. Sitten eräällä lenkillä kaasu pohjassa paahtaeesani alakerrasta kuului naksahdus ja motti jurahti jumiin. Mottia purkaessa huomasin magneeton puolen petarin poikineen kuulat ulos ja jumittaneen koneen... Nykyään aina,kun kone elämöi normaalia poikkeavalla tavalla,pyrin tsekkaamaan syyn, ohut ontto metalliputki tai lääkärin stetoskooppi on hyvä väline,kun etsii resonansseja koneesta. Joskus kauan sitten autoalaa opiskellessani pisti maikka meidät kuuntelemaan tällätavoin moottorin sivuääniä...;)
Teoria on sitä, että kaikki tiedetään, mutta mikään ei toimi. Käytäntö on sitä, että kaikki toimii, mutta kukaan ei tiedä miksi...

Partanen

Skootterilla oli ajettu ilman öljyä. Ilmattiinko öljypumppu jossain vaiheessa? Entä kerrottiinko huoltoon, että ilman öljyä on ajettu? Ei muuten mitään, mutta oudoksuttaa päätös poistaa öljypumppu käytöstä. Vai onko öljypumppukin ehtinyt vaurioitua öljyttä ajamisesta? Saishan sinne uuden pumpun, mutta ovat tietysti arvokkaita.
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003