Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Kierrokset jää "leijumaan"

Aloittaja E-Pa, 25.03.15 - klo:22:04

« edellinen - seuraava »

E-Pa

Mikä voisi olla 2t super 8:ssa vikana kun päästää kaasun pois liikkuu silti noin 15-20km/h eteenpäin, jos jarruttaa menee tyhjäkäynnille ja pysyy paikoillaan.

keisari

Vanhaa bensaa? Kylmä ilma? Laiha seos? Power filtteri?
Olipa kerran Erkki sillä oli Soliferin merkki.

-Zone-

#2
Takerteleeko kaasuvaijeri ?

Coastside

Kun avaa kaasukahvan, sen yläpäässä on mutka jos vaijeri jumittaa. Jos ei niin liian laiha tyhjäkäyntiseos tai ilmavuoto?
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

E-Pa

Ei oo vanhaa bensaa, vakio ilmanputsari, voipi olla laihalla mutta 10 kokoa isompi suutin kuin vakio ja tehoputki eli en usko että laihalla, kaasuvaijeri ei siis jumita, mutta enpä tiiä.

juuzzo

Ja sama "vika" meilläkin - toivottavasti ei kuitenkaan ominaisuus. Kierrokset laskee hitaanlaisesti. Ei se sinällään ajoa haittaa, mutta epämukavaa kuitenkin.

Sama tilanne kahdessa Super 8 2t:ssa 2009 ja 2010 vakiona. "Parannellussa"  2009:ssä (suutin itse "porattu" 85) sama juttu edelleenkin.

Kaasuvaijeri luistaa hyvin, mutta suurempaa määrää suuttimia en ole vielä testaillut. Pitää hakea tuo seospuoli vielä tarkalleen......paljon muuta en sitten enää keksikään  :o

Jinchengin GY6 nelarissa oli joskus samantyyppistä, mutta siinä onkin kalvokaasari.

openflow

Tyhjäkäyntiä pienemmälle, jos mahdollista. Seuraavaksi tarkistaa, että ei ole ilmavuotoja.

Samppa

Ilmavuotoja (laiha seos) tai vanhaa bensaa. Näin, mikäli kaasuvaijeri ei takertele...
Jos sen voi purkaa, sen voi myös koota.