Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Mistä löytyy uusi moposkootteri halvimmalla?

Aloittaja Samppa, 25.09.07 - klo:11:30

« edellinen - seuraava »

FrozenCorpse

Hui.. Kyllä näissä taitaa se hinta olla laatua...
"Frozen. Sä olet kyllä pessimistisin foorumilainen.  :o "

Baotian

http://www.elämyscenter.fi/tuote5b02.php

Tässä taas on korkein hinta peruskiinalaiselle skootterille :
ZS 50 QT-8

Moottori     1-sylinterinen 4-tahti
Jäähdytys    ilmajäähdytys
Vaihteet    CVT automaatti
Voimansiirto    hihna
Mitat (P/L/K)    1750 / 660 / 1080 mm
Akseliväli    1210 mm
Istuinkorkeus    - mm
Kuivapaino    95 kg
Rengas edessä    100 / 80 - 10
Rengas takana    20 / 70 - 10
Polttoainesäiliö    5 l
Käynnistys    sähkö / poljin
Ajovalot    EEC hyväksytty
Jarrut edessä    hydraulinen levyjarru
Jarrut takana    rumpujarru
Jousitus edessä    hydraulinen
Jousitus takana    hydraulinen
Kantavuus    150 kg

KATUMALLI:    1 270 â,¬

Coastside

#17
Yleinen kaupan lainalaisuus on että tuotteen haluttavuus määrää lopulta sen hinnan riippumatta sen tuotantokustannuksista. Se määrää sen kannattavan myynnin alarajan.
Skootterit ovat enimmäkseen trendituote, joka ostetaan sen kiinnostavuuden vuoksi kun hintakaan ei ole suuri este. Eri ryhmät valitsevat mallin eri perustein, vaikka mekaniikka olisi suurinpiirtein samaa. Siis koteloinnin malli voi ratkaista hyvinkin paljon ja suurin ostajaikäluokka 15+ maksaa tietyista malleista suurempaa hintaa tyyliperustein.
Tekniikan tuntemusta ei tuossa iässä yleensä ole mainittavasti, vaikkei myöskään vuoksikymmeniä mopoilematta olleilla vanhemmilla. Lisäksi kokemus voi olla vanhasta painorajoitetusta, "jousettomasta ja jarruttomasta" mopomallistosta.

Kiinantuonnista sitten olisi valittava oikean tehtaan valmistama, jottei osta ala-arvoisen kehnosti tehtyä, joita kiistatta on ollut myynnissä, leimaamassa koko ryhmää huonoksi.

Onko hinta aina sitten laadun indikaattori? Tuskinpa.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

A_sentaja

Lainaus käyttäjältä: Coastside - 20.03.08 - klo:17:04
Kantavuus on tärkeä indikaattori rungon, josituksen ja jarrujen laadusta. Yhdelle mitoitettu ei kannata ostaa tuossa mielessä. Harvemmin rajoituksen perusteena on jousituksen optimointi halppishintaluokassa.

TM:n tuoreen kestotestin maininta Fude Sportin etujousien lässähtämisestä on huolettava tieto, jos se on ominaisuus.

Siis jousitus pettää vain kahdesta syystä.. joko itse jousi pumpun sisällä on sekundaa, tai öljyt täyttä p,,kaa. halpaankin skodeen saadaan kunnon kepit kun etsii vaikka paiolin tai vastaavan merkkisen valmistajan jouset sisään. Sekä laatuluokan öljyt, niin alkaa meno maistua..
Teoria on sitä, että kaikki tiedetään, mutta mikään ei toimi. Käytäntö on sitä, että kaikki toimii, mutta kukaan ei tiedä miksi...

Coastside

Olen huolissani siksi että jousitus on hallittavuuden kannalta erittäin tärkeä elementti. Etupyörän pomppiessa alta, on kaatuminen varmaa. Jarrutuksetkaan eivät suju huonoin jousin.  Pienipyöräinen on muutenkin arempi jousituksen suhteen.

Omaan skodeen harkitsen ohjausiskarin asennusta, jotta se olisi tietyissä tilanteissa rauhallisempi ohjata. Onneksi Qingqi-zoner tuntuu jousiltaan vakaalta. Koeajon tein kuoppaisella tiellä ja asiaa tarkkaillen.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

Baotian

Tämä ketju on skootterin hintakeskustelulle, ajettavuus- ja jousituspohdinnat jatkukoot  omilla alueillaan, vaikkapa tuolla : http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=245.0

jalat

Tampereen Lielahden tarjoustalossa tänään itse nähtynä pikkubaotian BT49QT-9 malli hintaan 499e.

Kinkster

Jyväskylän Taloustalossa samainen BT49Qt-9 499â,¬ ja QT-12 taisi olla 599â,¬ ja piikki 899â,¬.
On se 499 kyllä halpahinta ja sen takia ihmetyttää kun ihmiset toisinaan kauppaavat vanhaa qt-9:ään huutonetissä lähtöhinnalla 450â,¬ tmv.

Coastside

Qingqi:n hinnat tuntuivat pompsahtavan kun nelarimallista tuli ilmeisen kosmeettisesti parannettu malli. Projektorivalot etukatteeseen. Taitaa olla tonnin pintaan nyt (CM). Merkkilisää, vaikka katettakin löytyy.

Käytettyjen hinnan korkeutta selittää lähtöhinnan alhaisuus ja pikkuvikatakuuhuoltorumban läpikäynti, jos sille on edes ollut tarpeen.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

Partanen

BT49QT-9, Baotian ja "Milan sport", on saanut tälle vuodelle isommat 12" renkaat. Näytti kaupassa oudolta, mutta liikenteessä se oli jo paljon luonnollisempi. Hinnat eivät näköjään ole juurikaan muuttuneet viime vuodesta.
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

Hemmo

Missä niitä isompirenkaisia on myynnissä, googletus ei tuottanut tulosta?

Partanen

Saiturinpörssi myy Baotiania, mutta sivuillaan on viime vuoden mallista kuva. Samaa laitetta Milan Sporttina myy Tarjoustalo. Siis pk-seudulla. Baotian-jälleenmyyjät ja esitteet löytyy osoitteesta: http://www.jm-racing.fi/baotian.php
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

Hemmo

#27
Ok. Halpa-Halli mainosti juuri telkkarissa hintaan 699 â,¬ samankaltaista skootteria kuin omani. Ajovalo näytti siinä olevan hehkulankaumpio.

Tässä taas on kallein perusskootteri : http://www.elamyscenter.fi/tuote5b02.php

- ZS 50 QT-8

Moottori    1-sylinterinen 4-tahti
Jäähdytys    ilmajäähdytys
Vaihteet    CVT automaatti
Voimansiirto    hihna
Mitat (P/L/K)    1750 / 660 / 1080 mm
Akseliväli    1210 mm
Istuinkorkeus    - mm
Kuivapaino    95 kg
Rengas edessä    100 / 80 - 10
Rengas takana    20 / 70 - 10
Polttoainesäiliö    5 l
Käynnistys    sähkö / poljin
Ajovalot    EEC hyväksytty
Jarrut edessä    hydraulinen levyjarru
Jarrut takana    rumpujarru
Jousitus edessä    hydraulinen
Jousitus takana    hydraulinen
Kantavuus    150 kg

KATUMALLI:    1 270 â,¬

Halvempi on tämä : ZS 50 QT-4


  Edullinen ja kestävä mopo-skootteri.     
Moottori    1-sylinterinen 4-tahti
Jäähdytys    ilmajäähdytys
Vaihteet    CVT automaatti
Voimansiirto    hihna
Mitat (P/L/K)    1660 / 680 / 1070 mm
Akseliväli    1195 mm
Istuinkorkeus    - mm
Kuivapaino    84 kg
Rengas edessä    2,15 - 10
Rengas takana    2,15 - 10
Polttoainesäiliö    3,2 l
Käynnistys    sähkö / poljin
Ajovalot    EEC hyväksytty
Jarrut edessä    hydraulinen levyjarru
Jarrut takana    rumpujarru
Jousitus edessä    hydraulinen
Jousitus takana    hydraulinen
Kantavuus    100 kg

KATUMALLI:    750 â,¬

Palexd

Savenmaalla on kiinanskoottereita hintaan 499 euroa.
MYYDÃ,,Ã,,N TAI VAIHDETAAN HYVÃ,, MBK NITRO MOPOSKOOTTERI, http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=661.msg8308#msg8308

allinug

Lainaus käyttäjältä: Jkarha - 14.10.07 - klo:15:29
Jotensakin minun makuuni tuo Bella. Vieläköhän hinta putoaa talveksi?
Miten vaimolle perustellaan 2.skootterin hankinta?

Sillä että hänkin pääsee mukaan ja osalliseksi riennoista ;) ;D