Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Yleistä keskustelua Kiinan ihmeistä (ei teknisten ongelmien arvuuttelua).

Aloittaja Baotian, 10.08.07 - klo:09:43

« edellinen - seuraava »

karkulainen

EX; Solifer xtr50. Nyk. VW Golf IV Variant 1.9TDI
Mikä näyttää helpolta, on hankalaa. Mikä näyttää hankalalta, on mahdotonta.

Coastside

Se on ehkä trukin piikillä tökätty tuo alakate kun siinä näkyy ruostetta.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

jalat

Kyseinen firma joka myy tuota mallia, ei ole kovin hyvässä maineessa. Takuuongelmien tullessa huoltojono voi olla 1-3kk. Netistä voi googlettaa kyseisestä firmasta juttuja. Karpokin teki aikoinaan siitä ohjelman telkkariin. Toivottavasti sinun yksilösi pysyy mahdollisimman pikkuvikaisena ainakin takuun ajan, ettei tarvitse sinne ruveta ottamaan hirveästi yhteyttä.

Tämä vain useiden nettikeskustelujen perusteella. Saattavat olla petranneet palveluaan toivottavasti.

Zorro

Kuljetusvaurioita oli aikoinaan omassanikin ja takuu korvasi, Wihoselta hankin sen 2007.

Jamppa

Lainaus käyttäjältä: karkulainenÖljyjen vaihto on yksi suositeltava toimenpide.
Hyvä huomio, vaihdan nuo kiinan litkut kunnon öljyihin ensi tilassa.

Lainaus käyttäjältä: jalatKyseinen firma joka myy tuota mallia, ei ole kovin hyvässä maineessa.
Joo huomasin, että aika negatiivista palautetta oli joillain foorumeilla saanut. Päätin kuitenkin ottaa riskin, toivottavasti en joudu hirveästi katumaan...


Onkohan muuten normaalia, kun tuon kinroadin etupää ei tunnu joustavan yhtään. Paikallaan kun siinä istuu, ja jarrut pohjassa heijaa edestakaisin, niin vain takajousitus tuntuu. Löystyyköhän se ajan oloon, vai onkohan syytä epäillä jotain vikaa? Tuossa Kymcossa ainakin sekä etu, että takapää joustaa selvästi, kun paikoillaan heijaa.

Zorro

Normaalia uutena tuo etujousituksen tiukkuus , kyllä se siitä herkistyy ajamalla. Rengaspaineet kannattaa myös säätää.

Jamppa

Lainaus käyttäjältä: Kappas VaanNormaalia uutena tuo etujousituksen tiukkuus , kyllä se siitä herkistyy ajamalla.
Ok, hyvä tietää!

Kävin muuten heittämässä kinroadilla huikean 100m lenkin pihatiellä (ei ole vielä kilpeä). Aika jännän letkeä oli ajaa, mataluudesta johtuen :) Ekalla polkasulla lähti käyntiin, käytin sitä ensin muutaman minuutin. Kävi tosi nätisti heti alusta asti. Paitsi että aluksi säikäytti, kun kuului sellaista helinää/sirinää -> laitoin käden siihen pakoputken kromisuojaan niin helinä lakkasi, eli sekin oli vain höllästi kiinni. Mutta positiivinen ensivaikutelma jäi ajettavuudesta, jos noin lyhyeltä lenkiltä voi vielä mitään sanoa. Luulisin kuitenkin, että on sopiva laite äitmuorille (kunhan vielä saan ne ehjät katteet takuuna ja laitettua paikoilleen)!

Coastside

Etuiskarien stefat kannattaa voidella ulkopinnaltaan, koska ne varastoinnissa kuivaa. Samoin talvivarastoinnissakin.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

Jamppa

#233


Ok, kiitos vinkistä. Käykö ihan CRC, vai tarvitseeko jotain erikoisöljyä?

Coastside

#234
Moottoriöljy sormella sivellen on parempi.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

Jamppa

Kävin eilen hakemassa kilven kinroadiin, laitteen virallinen nimi on "Kinroad Windbell". Eka varsinainen koeajokin on tehty, ja kun nostin ronttoset kyytiin niin huomasin, että minulle tämä laite olisi liian pieni. Periaatteessa voisi soveltuakin, jos penkki olisi muotoiltu toisin (paras istumakohta on puoliksi kyytiläisen kohdalla, mutta siinä ei voi istua). Mutta eipä tämä minulle tulekaan, vaan huomattavasti lyhyemmälle ihmiselle.

Kun tällaisen halpismopon ostaa, niin tietäähän sen ettei laatu ole samaa tasoa, kuin parintonnin laitteessa. Mutta silti tämän vehkeen laatu, tai tarkemmin sanottuna sen puute jaksaa hämmästyttää. Coastsiden kirjoittama kuvaus "tuo näyttää siltä että lastentarha olisi koonnut sen vasemmalla kädellään, kun samalla ovat paiskoneet puuroa seinään oikealla" osuu kyllä aika lähelle ;D Vilkaiskaapa esimerkiksi näitä kuvia:


Yksityiskohta tavarateineen maalipinnasta. Maalarilla ollut ilmeisesti kiire kotiin...


Yhdestä palkista maali irtosi sormin tällaisina useamman sentin palasina. Alta paljastui pintaruosteinen palkki.

Päätin siis kuitenkin käydä koeajolla, joten tarkistin (ja tarvittaessa kiristin) kriittiset pultit ja mutterit, vaihdoin öljyt, tarkistin ilmanpaineet, laitoin tankin täyteen jne... Kone lähti kyllä käyntiin ekayrittämälä, mutta 5sek. päästä sammui. Koitin useamman minuutin ajan käynnistää, mutta ei siinä mikään auttanut, aina kävi vain 2-5sek. ja sitten sammui, kaasua ei kestänyt yhtään. Syyksi paljastui se, että venttiilikopasta ilmanputsarille menevä letku oli irronnut ilmanputsarin puolelta (kuoleentuneen letkunkiristimen takia).

Sen korjattuani sain koneen käymään, mutta ensimmäinen havainto oli, että bensamittari ei toimi. Lähdin kuitenkin ajamaan ja seuraavaksi huomasin, että nopeusmittarikaan ei toimi :D Nopeusmittarin vaijeri oli nimittäin noussut irti mittarinpyörittimestä kuvassa näkyvän muovisen osan sisällä:

Irroitin kuvassa näkyvän ruuvin ja painoin vaijerin takaisin paikoilleen. Nyt nopeusmittari taas toimii, mutta saas nähdä kuinka kauan.

Bensamittarin toimimattomuutta pähkäilen sitten samalla, kun vaihdan uudet katteet. Maalaushommiakin on edessä, tarakan maalaus on helppo, mutta katteen alla olevan palkin, josta maali irtoili pois on hieman vaikeampi. Helpointa olisi, jos jostain löytyisi maalia, jonka voisi maalata suoraan ruosteen päälle (siis sellaista joka estäisi ruosteen etenemisen).

Huomasin muuten, että mukana tullut takaboksikin oli rikki, eli haljennut. Kyseiselle hilppeelle ei muuten tosiaankaan kannata antaa yhtään minkäänlaista painoarvoa, jos on halpismopoa hommaamassa. On nimittäin niin ohuesta muovista tehty, että ihme jos kestää eka monttua pitemmälle.

P.S: huomasin jälkeenpäin, että rekisteröintitodistuksessa ei lue "Istuimien lukumäärä" kohdassa yhtään mitään? Kymcossa siinä lukee "2". Myyjän tuoteselosteessa lukee kuitenkin isoilla kirjaimilla, että "rekisteröity kahdelle". Olisiko tuosta pitänyt rekisteröitäessä mainita, että haluaa kaksipaikkaiseksi? No kävi miten kävi, niin ei tuossa isoa vahinkoa tullut, aika hurja nimittäin saa olla jos tuolla lähtee kyytsäämään ;D

Zorro

Lainaus käyttäjältä: Jamppa - 22.03.09 - klo:19:49
P.S: huomasin jälkeenpäin, että rekisteröintitodistuksessa ei lue "Istuimien lukumäärä" kohdassa yhtään mitään? Kymcossa siinä lukee "2".
No montakos penkkiä siinä on ? Yksipä hyvinkin jossa on kaksi paikkaa. Kymcossa takapenkki on erilainen , taittunee selkänojaksi.

Jamppa

Katos joo, eipä tullut ajateltua sitä noin. Mutta eikö siinä silloin pitäisi ainakin se ykkönen lukea, nyt se kohta on tyhjä?

Zorro


karkulainen

Sinulle on sattunut vähän huonommassa kunnossa oleva malli.
EX; Solifer xtr50. Nyk. VW Golf IV Variant 1.9TDI
Mikä näyttää helpolta, on hankalaa. Mikä näyttää hankalalta, on mahdotonta.