Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Minkä skootterin ostaisi??? (yleinen kysely, pohtimiset jne.)

Aloittaja sebastian34, 29.04.07 - klo:06:19

« edellinen - seuraava »

Palexd

Minä suosittelisin sinulle jotain ruiskuskootteria, esimerkiksi hyväkuntoisia Aprilia SR Ditecheja saa kohtuullisen halvalla. Varmatoiminen, jaksaa vääntää isommankin körilään alla. Tuorevoitelu eli ei tarvi 2-tahtiöljyjen kanssa kummemmin läträtä. Ei savuta eikä haise, eikä myöskään kuluta bensaa paljoa. Kaverilla tais menne vähimmillään 1,8 litraa satasella, yleensä vähän päälle kaksi. Isokokoinen, pystyy ajamaan hyvin kaksi päälläkin, oli kyseessä sitten aikuinen tai lapsi. Nopeus vakiona oli mittarin mukaan enimmillään vajaat 65 km/h, oikeaa nopeutta n. 55 km/h. Variaattorin prikan poistamalla menee n. 75 km/h todellista nopeutta. Kiihtyvyys on todella hyvä, ei jää jalkoihin. Jostain luin että vakiona kiihtyvyys 0-45 km/h noin 4 sekuntia.
MYYDÃ,,Ã,,N TAI VAIHDETAAN HYVÃ,, MBK NITRO MOPOSKOOTTERI, http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=661.msg8308#msg8308

Partanen

Eipä se kakstahtisuuden tuoksu haitannut silloin, eikä sitä huomannut, kun ajeltiin piikeillä, 17 vuotta sitten. Ei silloin vaan ollut vaihtoehtoja, sillä nelitahdit eivät olleet lähelläkään kakstahtien 25-30hv tehoja. Nykyisin sen kyllä ruokakaupan jonossakin huomaa, jos jollain jonossa olevista on kakstahti pihalla odottamassa. Kyllä se 2-T haisee edelleen, sillä mitään suuria muutoksia moottorin voitelun toimintaan ei ole viimeisen 20 vuoden aikana tullut.
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

Samppa

Ja kyllä muuten haisee nykyään vähemmän...

Aikanaan kun keitot sotkettiin itse, meni öljyäkin vähän mukaan suurinpiirteinen määrä (samoin kuin tankatessa suoraan huoltsikalta 2-t pumpusta). Nykyään kaikissa 2-tahtisissa 90-luvun alun jälkeen tehdyissä moposkoottereissa on tuoreöljyvoitelu, jolloin öljymäärän pystyy säätämään juuri optimaaliseksi.

On totta, että 2-tahtisten käry on erilainen kuin 4-tahtisten, mutta ei mielestäni lähellekkään sitä mitä 80-luvun mopoaikoina. Itseäni tuo haju ei ainakaan haittaa. Voi johtua siitäkin, että huudatan 2-tahtista moottorisahaa viikoittain metsässä ja sen kuulkaas haistaa vaatteista kun pakoputki lykkää kaasut suoraan hihan, tai takin juureen.  ;D
Jos sen voi purkaa, sen voi myös koota.

Partanen

Jo vuoden 1985 Suzuki "Gammassa" oli tuoreöljyvoitelu, uudemmista puhumattakaan. Tehtaan jäljiltä öljypumpun säätövaijeri oli yleensä vähän turhan kireällä varmaankin sisäänajoa ajatellen. Silti se käry niissä vaatteissa oli, vaikka pumpun sääti oikein sisäänajon jälkeen.

Haju on edelleen olemassa. Voihan siihen totutella, jos tahtoo. Muut sen silti haistaa. Öljy ei ole se hajun ainoa syy, vaan bensan palamisjätteet sekä öljy yhdessä. Jos nuuhkaiset auton venttiilikopasta, niin pahalta haisee sekin. Kakstahdissa se pakoputkessa öljyn ja bensajäämies seos haisee, nelitahdissa haju pysyy kampikammiossa, mutta on silti olemassa.

Jos moottorissa käyttää Nesteen pienkonebensaa ja 2-tahtiöljyä, niin hajua ei juurikaan ole. Pienkonebensalla ajettua moottoria voi pitää vaikka kerrostalohuoneistossa ilman hajuhaittoja.
Vespa HPE 2021
Vespa PX200 E 2003

teropa

Moi,

Onko mielipiteitä Solifer Export XTR50 taikka Helkama SC1 nelitahti-peleistä?

Etsiskelin erilaisia malleja, niin törmäsin noihin ihan hobbyhallin sivuilla :). Mutta tietoa tietysti pitäisi saada.

Tero
ex. Aprilia SR 50 R Factory -08

Hemmo

Se Solifer = Baotian 49QT-7 , vakka onkin Sanlin tekemä. Siis vastaava kuin se TM:n 4000 KM TESTATTU Fude.
Lueskelepa tuota kiinalaisskoottereiden osastoa perusteellisesti.  ;)

teropa

Voi itku... ne on kaikki tuota samaa skeidaa.

Onko Helkama SC-1 tai jopa tuo SC-2 samaa kakkaa?

Nyt olisi yksi Piaggio Liberty kiikarissa, olisko se jo parempilaatuista sortimenttia?

Tero
ex. Aprilia SR 50 R Factory -08

Hemmo

Eipäs nyt solvata, oma Baotian käy ja kukkuu.  ;D

funke

Lainaus käyttäjältä: teropa - 09.05.08 - klo:23:06
Moi,

Onko mielipiteitä Solifer Export XTR50 taikka Helkama SC1 nelitahti-peleistä?

Etsiskelin erilaisia malleja, niin törmäsin noihin ihan hobbyhallin sivuilla :). Mutta tietoa tietysti pitäisi saada.

Tero


Älä ainakaan solikkaa se hyytyy täysin ylämäkeen. Tasasella ja alamäkeen kulkee kun elukka, mut ne ylämäet... ???

Coastside

#129
Tuosta mopohajusta muistui mieleen kun joku People tuprutteli sinistä savuverhoa oikein kunnolla. Toinen oli uusi Kymco. Uusia oli ja joku yksilövika varmaan. Ei noita nykyisiä 2T tunnista yleensä kuin äänestä eikä sekään aina kerro selvästi.

Mutta sen vähänkin hajun tunnistaa yhtä helposti kuin tupakanhajun, jotka olivat nuoruudessa hyvin tuttu koktaili.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

FrozenCorpse

Vastaanpas minäkin. Itse tuen enemmän merkkivehkeitä niiden toimivien takuiden ja huoltovarmuuden suhteen. On liikkeitä, jotka huoltaa sitä merkkiä, jos vain myyvät. Merkkimopoja myy jokainen mp-liike, sieltä tulee paljon infoa mopon käyttöön kuin ajoonkin ja he osaavat suositella sinulle parhaiten sopivaa mallia. Kiinalainen kapeilla renkailla ja todella huonolla kiihtyvyydellä on inhottava ajaa. Lisäksi usein vilkkujen kova merkkiääni kuuluu yllättävänkin kauas ja ajomukavuus ei ole kehuttava.Kapeat renkaat ovat epävarman tuntuiset alla ja kääntäminen voi olla lähempänä kaatumista kuin kallistusta. Itse olen ajanut perus Fudella silloin muutama kesä sitten, enkä toiste halua.
"Frozen. Sä olet kyllä pessimistisin foorumilainen.  :o "

openflow

Vanhempien ihmisten mopedikokemus sattaa olla  60-70 luvun pappatuntureista, kiinanihmeet on ajo-ominaisuuksiltaan ihan eri planeetalta niihin verrattuna(paitsi soralla).

Jos haluaa mäet päästä rivakasti ylös ja moottori koon pitää 50cc. melkein se 2t on valittava.

ps. tarkista ,että se kypärä mahtuu sinne satulan alle ;harmittaa kumminkin jos ei mahdu.

Hemmo

120/70-12 ja 130/70-12 Renkaat ovat omassani ja tiedoksi kiinanskoden mollaajille, niin kallistukset onnistuvat hyvin. Ajokokemus ei ole inhottava. ;D

Coastside

Pyöräkoko merkkaa paljonkin, mutta tottumuskin tasoittaa eroa. Isot hyrrävoimat auttavat kaarreajoa, joka ei niin helppoa kymppituumilla ole. Tuulikin huojuttelee enemän. Toisaalta kaupunkiajossa niiden keveys auttaa.
NIU M+Sport -22 Kymco Filly -04

teropa

Kävin ajamassa tänään Oulussa tuota Piaggio Liberty S:ää (4-tahti, isot pyörät 16" ja 14"). Mopo ei kulkenut mihinkään, kun oli täysin ajamaton ja nihkeä, mutta olipahan mahtavan mukava ajaa. Just semmonen, mikä istu omaan kouraan kuin hanska. Hiljanen, hajuton, vakaa ja tosi laadukkaan oloinen.

Kyllä mää tommosen joko käytettynä taikka ihan uutena hajen kuleksimasta...

Tero
ex. Aprilia SR 50 R Factory -08