Uutiset:

Osa keskustelualueista näkyy vain rekisteröityneille jäsenille.

Main Menu

Yamaha aerox -04 hyytyilee!

Aloittaja arska_95, 01.06.12 - klo:16:31

« edellinen - seuraava »

arska_95

Ongelma alkaa käydä ärsyttäväksi, esimerkki tilanne ongelmasta; lähtee liikkeelle suruitta ajaa kaasupohjassa pidemmän aikaa pysähtyy liikennevaloihin lähtee liikkeelle normaalisti mutta liikennevaloista ei tarvi pitkään ajaan kun yllättäen kierrokset hyytyy totaalisesti ja booaaa vaan... Ja hermot menee sen takia että ongelman ytimestä ei ole hajuakaan, 5km matkalla se tekee sen joko 3 kertaa tai ei ollenkaan eli hyvin sattunnaisesti... Tänään tarkistin ilmanputsarin ja suuttimen, suutin oli tukossa elin jo hetken toivossa että tästähän se johtuu mutta puhdistuksen jälkeen koeajon aikana sama booaus toistui.. Ja tosiaan booauksen jälkeen tiensivuun ja polkaisee uudestaan käyntiin ja taas mennään.  JA vehje pitäisi saada siis myytyä joten olisi kova sana jos ongelma ratkeaisi! Toivottavasti joku ymmärsi edes vähän pointtia! Kiitos etukäteen.

ramba

Varmaan bensan saannista kyse, varmista että alipainehana antaa hyvin soossia, vaihda/putsaa bensasuodatin ja vaihda alipaineletku uuteen.
Jos se toimii niin puretaan se, kyllä siitä jotain vikaa löytyy.

jarva

Ota kaasarista alipaineletku ja bensaletku irti, jos bensaletkusta tulee roimasti bensaa kun imet alipaineletkua, kaikki on kunnossa, jos taas ei niin tarkasta se bensahanan suodatin ottamalla se kokonaan tankista irti.

arska_95

Kiitos vastauksista! Sieltä lähden ongelmaa etsimään.