Taas alkaa ajokauden päätös lähentyä uhkaavasti, mutta vielä tuo ennätti gilera sanoa sopimuksensa irti :s
Elikkäs tuossa eilen yritin lähteä ajelemaan mutta, mutta eipäs rakas kilera suostu lähtemään tulille... No minä sitten siinä ihmettelemään että mikäs perkele siinä?
Tarkistin tulpan joka antoi kipinää oikein iloisesti sekä ilmanputsarin ja pakarin että ei ole tukoksia.
No siinä sitten rupesin tarkastelemaan kaasarin puolta ja huomasinkin että se perkelehän ei saa pensaa!
Kun tänään sitten rupesin selvittelemään onkelmaa niin vaihdoin bensaletkun joka menee kaasarilta pikkutankille ja alipainehanan letkun ja jihaa bensaa tuli imettäessä alipanehanan letkusta, mutta vain silloin kun letku oli irti kaasarista. Silloin kun letku oli kiinni kaasarissa bensaa ei näkynyt eikä kulunut... Kerran sain koneen käyntiin kun imaisin bensan valumaan ja tunkin samalla kaasariin kiinni. mutta sen jälkeen ei mitään.
Elikkäs onko kellään ideoita missä vika on ja miten asiaa pitäisi lähestyä.
http://www.easyparts.nl/showdrawing/83/2037/-/0-968-1-m415-m364-m1828-s83-d2037/Benzinetank_leidingen.html (http://www.easyparts.nl/showdrawing/83/2037/-/0-968-1-m415-m364-m1828-s83-d2037/Benzinetank_leidingen.html) <<<< tuolta näkyy bensiini "järjestelmä"
PS. Kaasarin putsaan huomenna kun saan paineilmaa käsiini.
Vieläkö vika vaanii, auttoiko kaasarin putsaus?
Ei vaivaa enään ;D
Kaasarin putsauksella ei ollut vaikutusta mutta kaikki letkut vaihoin ja suodattimet vaihoin niin johan alkoi toimia...
Loppu hyvin, kaikki hyvin... :)
Niinpä :D MItä nyt hieman mieltä mustentaa se että juuri kun saat möpön kuntoon niin perkule siellhän sataa lunta enemmän kuin laki sallii :P
Ei liikaa hyvää yhdelle viikolle. :D
No ei tosiaan...
Kerkesinhän minä jo käydä kaupassa tänään ennenkuin nähtävästi männän rengas katkesi.
Vitutus käyrä on niin taivaallisissa lukemissa että jopa Antero Mertarannalta menisi ääni prosentti luvun nollia lukiessa
"v****taa niin että veri ei kierrä"- tunne on tuttu minullekkin, tosin harvemmin tulee. Nyt vain korjaustarpeita tilailemaan ja henkisesti valmistautumaan remonttiin.
Lainaus käyttäjältä: karkulainen - 02.11.08 - klo:18:02
"v****taa niin että veri ei kierrä"- tunne on tuttu minullekkin, tosin harvemmin tulee. Nyt vain korjaustarpeita tilailemaan ja henkisesti valmistautumaan remonttiin.
Näinpä, pakkohan se on vaan nöyrtyä noiden koneiden kanssa. Saa vaan kyllä luojaa kittää että en ole aivan peukalokeskellä kämmentä tyyppi, nimittäin ketutus saattaisi olla vielä suurempi korjaamon laskun nähdessä :D
Ja korjaamoreissut ei ole ilmaisia, paras kun tekee itse, jos osaa. :)