Olen kunnostanut Kymco Agility 4T:n. Ei kulkenut ihan kunnolla ja vaihdoin kaasuttimen. Siitä ei ollut apua vaan meni huonommaksi. Se ei kestänyt kaasun antoa juuri lainkaan, vaan piti pitää kaasua ihan pienellä ja mopo kulki vain 20. Kaasua voi kuitenkin lisätä ihan pikku hiljaa sitä mukaa, kun moottori lämpeni. Noin kilometrin päästä kulki jo 60. Silloinkin paras vauhti tuli, kun kaasu ei ollut ihan kokonaan auki. Mistä tällainen käyttäytyminen johtuu? Voiko suutin olla liika suuri? Noissa on normaalisti 75, mutta sellaista minulla ei ollut ja laitoin joko 80 tai 82.
Minun korvaan kuulostaa ennemminkin imuvuodolta kuin että se olisi rikkaalla. Eteenkin tollasella suutinkoolla.
Perustelut tähän että jos se vetää ilmaa välistä kaasun ollessa kiinni sen verran vähän että tyhjäkäyntipiiri riittää vielä ruokkimaan konetta mutta kaasun avaaminen nopean vetää seoksia laihalle.
Lämmin moottori ei tarvitse niin rikasta seosta kuin kylmä joka auttaa laihalla käyvää konetta ja hitaasti kaasun avaamisen onnistuminen viittaisi samaan kun silloin ehtii paremmin pääsuutinpiirikin tulemaan mukaan.
Jarrucleaneria / starttipilottia voi kokeilla suihkuttaa imukaulan ympäristöön. Se ottaa kierroksia jos imuvuotoa on.
Bakeliitti esim on herkkä halkeamaan. Imukauloihin tuppaa ajanmittaan tulemaan myös murtumia.
Tulppa ainakin ensimmäisenä irti ja katsomaan kuinka kirkkaan valkea se on. Jos on aivan vitivalkoinen, niin kone käy vaarallisen laihalla. Toinen ääripää on pikimusta, jolloin ei seos syty tai pala kunnolla. Ja tuskin nyt ensimmäisenä kannattaa lähteä summamutikassa vaihtamaan satunnaisia osia. Eikä ensin kannata selvittää mikä osista (jos mikään) on viallinen ja uusia vasta diagnoosin jälkeen vialliset osat ehjiksi?
Mulla itsellä meni alkuaikoina noita bakeliitteja halki monta ennenkuin opin kiristään imukaulan sopivalla momentilla. Liikakiristys rikkoo sen helpolla. Yleensä siitä lähtee siltä ohuemmalta puolen pala ja se o-rengas pullahta ulos niin se vetää ilmaa sieltä. Se kannattaa tarkistaa.
Voisko venttiilijako olla hampaalla pielessä.
Tämä tapaus käykin mielenkiintoiseksi.
Olen nähnyt murtuneita bekeliitteja ja kiristän niitä tosi vähän.
Tulppa oli tumman ruskea ja jarrukliineri ei vaikuttanut mitään. Entä se jako sitten. Tuskin on väärin, mutta tarkistan nyt kuitenkin. Kun aloin tarkastamaan, niin muistin, että siinä oli jotain outoa, kun olin sen jo aikaisemmin tarkistanut. Kun tarkistaa jakoa ja pyörittää magneettoa, niin on asentoja, johon se jää luonnostaan ja asenoja joihin se ei jää. Ajoitus tarkastetaan yläkuolokohdassa ja siihen asentoon magneetto haluaakin jäädä. Kun olin tuota aikaisemmin tarkastanut, niin se ei halunnut jäädä yläkuolokohtaan vaan se oli pidettävä siinä. Tarkoitus oli siksi irrottaa magneetto ja katsoa, että kiila on kunnossa. Tämän magneeton reikä oli kuitenkin niin ahdas, että ulosvetäjän kierre ei siihen mahtunut ja irrotus jäi sitten tekemättä.
Aloin nyt uudelleen tarkastamaan ajoitusta, kun sitä ehdotettiin ja se oli jo käyttäytynyt oudosti, kun sitä aikaisemmin tarkastin. Laitoin aluksi pöydälle 4 Kymcon magneettoa siten, että kiila-ura oli asennossa kello 12. Magneeton kehällä on liuska, joka antaa pick upille sytytysmerkin. Tämä liuska on noin 30 mm pitkä ja alkureuna 103 mm T-merkistä, loppureuna 73 mm. Kolmessa magneetossa se oli asennossa kello 10, mutta yhdessä asennossa kello 1. Kummallista. Tuohan antaisi sytytyksen aivan väärään aikaan.
Minulla on toinenkin ulosvetäjä, sellainen tavallinen 2 sorkkainen ja sillä sain magneeton irti.
Se ei ollut Kymcon magneetto ja sytytsliuska oli asennossa kello 10 mutta vain 15 mm pitkä. Liuskan alkureuna oli 95 mm T-merkistä, kun Kymcon magneetoissa 103 mm.
Magneeton kehämitta on noin 340 mm. Tuo vieras magneetto antaa sytysmerkin 8 mm myöhemmin. Se on asteina 8/340*360=8,5.
Tuo magneetto irtosi vähän vauhdilla, kun kiristin ulosvetäjää. Kiilaa ei ole näkynyt, ehkä ei edes ollut. Onneksi minulla on yksi kiila. Näin sen viikko pari sitten ja laitoin talteen, jos vaikka joskus tarvitsee. Nyt tuli tarve, mutta en löydä sitä. Täytyy tarkastaa, laitoinko sen samaan pussiin, missä on venttiilin kiilat.
Tyhjäkäyntisuuttimen tukos estää käynnistymisen.
Myös reippaasti myöhäisellä oleva sytytysennakko tekee moposta ihan hengettömän,
esimerkiksi kierrosrajoittimissa käytetään sytytyksen myöhästämistä.