Skootterini.com

Merkkikohtainen moposkootterikeskustelu => Muut merkit ja Kiinalaiset merkit => Aiheen aloitti: Kvaere - 13.04.25 - klo:17:05

Otsikko: Keeway Zaharan Hihnan ja rullien kesto
Kirjoitti: Kvaere - 13.04.25 - klo:17:05
Ostettu 2021 ajettu nyt 3200 km.

Kuinka kauan ne kestää onko kokemusta?
Otsikko: Vs: Keeway Zaharan Hihnan ja rullien kesto
Kirjoitti: tapiovuorent - 14.04.25 - klo:09:06
Kyllä laatu vaihtelee , varsinkin hihnoissa. Tuskin kukaan voi varmaksi sanoa "kestoikää"
Kun mopo on noin vähän ajettu , siis lautaset molemmissa päissä vielä siistit , niin voi pitkäänkin kestää.
Suosittelen , että avaat variaattorin ja tutkit kunnon . Saat jonkinlaisen käsityksen asiasta.
Pahin hihnansyöjä on ruostunut takavariaattori ja hapettunut etuvariaattori , jota esiintyy kun ajoneuvo on pitkään ajamatta ja säilytys ulkona,
Pieni kuluma rullissa ei vielä haittaa.Hihnan voi tarkistaa ottamalla se irti ja kääntää se "nurinpäin". Onko murtumia ja onko leveys pajon muuttunut alkuperäiseen.
Hihna ja rullat ovat senverran edullisia uusina , ettei niiden hankintaa tarvitse siirtää "tuonnemmaksi" jos on tarve uusia.
Otsikko: Vs: Keeway Zaharan Hihnan ja rullien kesto
Kirjoitti: Kvaere - 14.04.25 - klo:16:34
Niin en tiedä minkä kokoinen hihna siihen sopii, rullat luultavasti 16*13-6g.
Otsikko: Vs: Keeway Zaharan Hihnan ja rullien kesto
Kirjoitti: jalat - 16.04.25 - klo:14:56
Paikallaan olevassa hihnassa on todennäköisesti hihnamallin koko/numerosarja. Sen perusteella voi uutta hankkia. Äkkiäkös sitä variaattorin koppaa sen verran avaa, että kurkkaat sinne.