Lähinnä kiinnostaisi tietää kannattaako ruveta itse asentamaan moporengasta pois sekä uutta paikalleen, riittääkö jalkapumpulla imansaanti poksauttamaan renkaan lopullisesti paikalleen, vai tarvitseeko painilmaa?
Jos sisärenkaaton niin jalkapumpulla ei saa niin nopeasti ilmaa että nostaisi renkaan paikoilleen.
Riippuu renkaasta, mutta lähtökohtaisesti oma kantani on tähän, että jos et ole näitä aikaisemmin tehnyt, niin ei kannata. Rengas vanteineen irti ja liikkeeseen, niin säätyy hermot ja mahdollisesti myös uusi rengas vaurioilta.
Kiitos kommentoijille, samaa mielipuolta itsekin, elikä rengasliikkeeseen nyt huomenna tai perjantaina, (Rengascenter EV- pinta10€) on liki ilmainen, kiinan kumi pois ja sentin leveämpänä taakse, edessä on jo 130 x 60 x 13, taakse nyt 140 x 60 x 13 edessä ja takana michelin city power. (https://img.aijaa.com/t/00567/15317981.t.jpg) (https://aijaa.com/vKwMcU)
Yritin itsekin vaihtaa takarenkaan. Vanha lähti helpohkosti, mutta uutta rengasta en saanut laitettua - ei ollut edes lähellä. Vein renkaan ja vanteen lähimpään rengasliikkeeseen, 20€ pyysivät. Olisin siis voinut jättää nuo 16€ rengasraudat ostamatta. ;D Lähiseudun mopoliikkeet pyytävät näemmä 30-50€ tuosta työstä, kun ei ole heiltä ostettu rengas. Tämä siis nettisivujen kautta tutkailtua.
Monet rengasraudat, joita tyypilliset kuluttajatavarakaupat myyvät ovat melko rimpuloita. Lisäksi näissä hommissa on aina riski raudoilla väärin muljatessa siihen, että rikkoo renkaan kudokset. Nämä ja ylipäätänsä jäykän renkaan laiton v-mäisyys huomioiden suosittelen rengasliikettä.
Itse vaihdoin renkaat nuorempana yleensä aina raudoilla käsin, mutta tätä nykyä osoite on rengasliike tai sitten pitäisi hommata se rengaskone. No sekin on ollut hankintalistalla nyt jo ainakin puoli vuotta.
Kompressori on tarpeen, kun pukkaa venttiilin kautta ilmaa uuteen renkaaseen(venttiiliin sielu pitää olla irti, jotta rengas nousee paikoilleen). Apuna oli 3 kpl vanteen reunaan kiinnitettäviä muovisuojia. Parempi on viedä työ rengasliikkeeseen, mutta ei vaihto ole ylivoimainen hyvillä rengasraudoilla. Vanhan renkaan saa irti, kun puristaa sitä ruuvipenkissä.
Riippuu renkaasta ja vanteesta miten vaikea se on. Työnsin käsin auton renkaan vanteelle. Jotkut polkee sen päälle. Kun malttaa milli kerrallaan saada se yli.
Rengasraudoista parhaat muistuttaa lusikkaa.
Toistaiseksi käytän naapuri rengasliikettä. 5-10€ pyytäneet riippuu vaihtuuko venttiili samalla. Aikaa menee matkoineen 15min. Siinä ei tuntipalkoille pääse.
Jos rengastyö kiinnostaa, temusta saa rengaspuristimia ja pitkiä lusikkarautoja ja naarmusuojia. Jostain löytää harjoituspyörän, joka on hyvä apu.
Ähellän itse talvikumeja oikeille vanteille.
Keskikesän juhlaa kaikille skoottereille ja kuljettajille ;D
Onks kukaan kokeillut narukikkaa toimiiko tubeless renkaassa? Vanteen ympäri ja sitten renkaan läpi ja kiskoo narulla vanteen päälle?
Kun kiinnittää vanteen voi koettaa eri keinoja. Voiman tarve on tiukimmassa kohtaa hyvin suuri. Naruun jokin vinssi, voi ratkaista voimantarpeen.
https://youtu.be/bWd5vwUeYno Joku äheltää auton renkaan narulla.
Sain kiertoraudalla asennettua niin hellästi että ilmat meni tavallisella pumpulla venttiili paikallaan.