Kysely
Kysymys:
Kuinka lujaa vakio kiinalaisesi kulkee suoralla?
Vaihtoehto 1: 40-45 km/h
ääntä: 20
Vaihtoehto 2: 46-50 km/h
ääntä: 35
Vaihtoehto 3: 51-55 km/h
ääntä: 32
Vaihtoehto 4: 56-60 km/h
ääntä: 23
Vaihtoehto 5: 61-65 km/h
ääntä: 24
Vaihtoehto 6: 66-70 km/h
ääntä: 16
SÄÄNTÖ 1
Nyt haetaan todellista nopeutta suoralla. Ei sitä mitä skootterin mittari näyttää. Sehän usein valehtelee ja paljon. Mittaustapana voi olla GPS, Navigaattori, poliisin tutka, nopeustaulu tien poskessa, kaveri ajaa autolla vieressä ja mittarivirhe tiedetään,...
SÄÄNTÖ 2
Kulkine pitää olla siinä kunnossa kuin se kaupasta on tullut. Sovitaan että ainoat sallitut muutokset on rullien vaihto sekä kaasarin neulan ja seosruuvin muutokset. Kaasarin kannen holkkeja, tappeja tai muita ei saa poistaa.
Muita muutoksia siis ei sallita. Esimerkkejä mitä ei sallita:
- ei katkaistuja CDI-boxin rajoittimia
- ei suoria putkia
- ei kaasarista poistettuja osia
- ei variaattorin prikkojen poistoa
- ei ilmanputsarin muutoksia tai pipercrosseja yms...
- ei mitään....
Toisissa kinuskeissa on enemmän rajoittimia kuin toisissa. Joissain ei ole mitään rajoittimia vakiona.
Tähän voi perään kertoa tietoja kulkineesta, kutenkulkineen malli, vuosimalli ja mitä rajoittimia löytyy ja mitä ei löydy.
Ja jotta saadaan enempi vastauksia tähän, niin jos muistat mitatun nopeuden ennen kuin menit muuttelemaan skootteriasi, niin laita se tulos. Jos siis muistat sen oikeasti. Ei "muistelisin niin ja niin" vastauksia, koska sitten tulee tilastovirheitä.
Zoner -06 Kierrosrajoitin on ainoa mitä siinä on ja nopeus se päällä on 47 - 51 kmh, riippuen hihnan kunnosta ja rengaspaineista. Mitattu fillarin digimittarilla. Sen oma mittari heittää noin +3 kmh suurella nopeudella.
Se taas mitä keskinopeutta pystyy pitämään mäkisellä maantiellä, kertoo enemmän mopon suorituskyvystä. Tuolla pystyy nyt useita 5 - 18 metrin mäkiä sisältävällä reitillä 45 keskinopeuteen.
Liian iso tuo "pienin" vaihtoehto tuossa äänestyksessä.
Oma kinuskini meni mittariin vakiona 47 eli todellista nopeutta sellaiset 43-44.
Koska vastaajia oli vasta 2 (Kinskster ja Coastaside), niin muutin haarukkaa isommaksi ja samalla nollasin äänestyksen. Koska teidän kahden vastaus oli samassa haarukassa ja se olisi pitänyt nyt jakaa eri haarukkaan. Jota ei pystynyt tekemään.
Joten pahoittelen tätä, mutta se oli tehtävä tässä vaiheessa, kun enempää ei vielä ollut äänestetty. Jos pystytte vastaamaan uudelleen, niin hyvä homma.
Täysin vakio Fude 2003. Menee tasaisella mittarin mukaan 60, mutta GPS:n mukaan n. 55 km / h. Alamäet onkin sitten eri asia. 70 - 80 menee helposti. Ylämäki sitten oma juttunsa...
vastatuuli 37,myötä 55. mittari lukemat vastaavasti 40 & 60. Tyynessä jäi useinmiten alle 45.
Nämä siis uuden karheana. kapistus motojet-4t. Kuristuksia ei ollut; eikä niitä edes olisi tarvittu ;D
---
nykyään "sisäänajettuna" kulkee vähän paremmin. tosin pienin säädöin...
48.4 gps:iin. Poliisin tutkaan lähes 100kg poliisin ajamana 43.
Ilman rajoitinta likimain 53 suoralla.
Baotian BT49 QT-9, 43 km/h.
Ilman elektronista rajoitinta 58 km/h.
Suora tie, gps:llä mitattu.
Lainaus käyttäjältä: Kinkster - 28.08.08 - klo:00:44
Liian iso tuo "pienin" vaihtoehto tuossa äänestyksessä.
Oma kinuskini meni mittariin vakiona 47 eli todellista nopeutta sellaiset 43-44.
Sama homma, oma meni vakiona mittariin 40 km/h :D
suoralla, tasaisella tiellä ~65km/h gps:ssään
solifer xtr50 -07 vakio .
ostettu uutena liikkeestä, liikkessä on huhujen mukaan tapana poistella kuristuksia. variaattorissa ei ole prikkaa, tai rajoitettua holkkia, kaasari on vaihdettu "luistiongelmien" takia, voi se kaasari olla tehokkaampi kuin vakio, mutta...
139QM moottorilla huippu on 65 paikkeilla siksi ettei moottori vakiona kierrä enempää edes alamäkeen, ja vaikka kiertäisi niin teho loppuu ilmanvastuksen vuoksi. Siinä ratkaisee kuskin koko jo paljon.
Mulla kulki vakiona oma Tyscon 60km/h mittariin mukaan ja oikea vauhti oli 48km/h kellolla mitattuna.
No nyt pääsin vihdoin itsekin mittaamaan kun oli tuuleton ilma. TomTom navigaattorilla kellottaen ajoin yhden vajaan kilometrin suoran pariin otteeseen. Kellotin nopeuden vielä molempiin suuntiin.
Toiseen suuntaan gps näytti 59km/h ja toiseen 57km/h.
Eli voisi sanoa että totuus on kai aika liki tuota 58km/h (Mittari näyttää noin 65km/h)
Laite on Myllymäen myymä Fude Elegance vm 2007. Mitään virejä en ole tehnyt. Ainoastaan vaihtanut 5.0g rullat ja säätänyt seosruuvia. Perässä on se isompi tavaraboxi johon mahtuu umpikypäräkin sisälle. Olenkin miettinyt että voisiko tämä olla niitä yksilöitä, joissa on 63cc sylinteri tehtaalta livahtanut mukaan.
CDI-boxista en osaa sanoa mitään, saati hyppylangoista. Kaasarista löytyy messinkitappi, mitä en ole ottanut pois. Testasin joskus ottaa pois, mutta ei ollut mitään vaikutusta, joten jätin paikoilleen. Variaattorin siinä keskiputkenpätkässä ei ole minkään sortin prikkoja. Ihan suora putkenpätkä on.
feikki edit: Editoin vähän tekstiä asiallisempaan ja lyhyempään muotoon.
Ne tapaukset mitä minä olen kuullut niin kyseessä on ollut nimenomaan Baotian Tanco 2007 joissa on ollut 63cc pytty. Mutta eipä se mikään mahdottomuus ole että tuossa sinunkin Fudessa olisi sama pytty.
P.S. Se että skode on vakio niin ei auta kyllä yhtään tilanteessa jossa poliisit käyvät koeajamassa mopon ja se kulkee 59km/h. Sakot kyllä rapsahtaa ja kilvetkin voidaan viedä. Mopon senhetkisen omistajan tulee huolehtia siitä ettei se kulje yli sen 45km/h. Vastuuta ei voi sysätä edelliselle omistajalle. Oli se sitten Myllymäki tai Matti Meikäläinen.
Juu tiedetään. Sen vuoksi asiallisesti nopeusrajoitusten mukaan pyrin tuolla ajelemaankin. En ajatellut ruveta sitä rajoittamaan. Vaikka aika helposti se sitä kaasarin messinkitappia ruuvaamalla kai rajoittuisi.
Onneksi se täyden vauhdin saaminen vaatii pitkän suoran. Ettei se korttelin kahden pätkällä siihen vauhtiin saavu.
LainaaOlenkin miettinyt että voisiko tämä olla niitä yksilöitä, joissa on 63cc sylinteri tehtaalta livahtanut mukaan.
Voihan se olla mutta kyllä toi >60 km/t on ihan mahdollinen myös vakio 50cc-4t:llä. huippunopeus on aika pitkälti ilmanvastuksesta kiinni. 50-->63cc ,vaikutus nopeuteen on vain ~5 km/t luokkaa.
fude sport kulki kaikki muut kurit pois otettuna paitsi varin prikka mittariin 58km/h
Hitsi kun itse ei voi antaa kuin yhden äänen :) En voi antaa tuon toisen fuden vauhtia tuonne. gps-mittarin mukaan sen on suoralla noin 55-56km/h. Oma se ei ole alkujaan ollut ja laitteella ikääkin jo viitisen vuotta, mutta uskoisin kaiken olevan originaali tavaraa. Tai vastaavaa. Mitä nyt imukaula on sitä nykyistä kapeampaa ja 6.5g rullien tilalle meni 4g rullat.
Toisaalta kun ei tosiaan ihan varmaksi tiedä onko kaikki alkuperäistä, niin ehkä ihan hyvä ettei sitä saa merkattua tuohon tilastoon.
Oma Jincheng Sudoku vm-09 menee 56km/t GPS nopeutta ja voi olla että olisi se vielä siihen 60km/t jaksanut mennä jos olisi ollut suoraa mutta hiukan liikaa ehkä mun makuun ottaen poliisit huomioon. Kiihtyy kyllä kivasti ja ylämäkeenkin mennään sen 40km/t ellei ole tosi jyrkkä. Suoraan kaupasta ostettu siis ja vain perushuollot tehty, ei mitään kurien poistoa. Alamäkeen on kelattu mittari loppuun eli todellista ehkä 70km/t.
E:korjataan, kyllä tuo Racechrono näytti tallentaneen lukeman 58km/t monessa kohtaa, eli kyllä se yli 60km/t menis.
Tämmönenkin aihe täällä... niin saakos mittauksen tehdä kyyryssä tuulenvastuksen minimoimiseksi vai ihan normi ajoasennossa ??? :-\ Pitää tuo vakio käydä kellottamassa... _vakiona_ siis, kaasarin tappi poistettuna gps lukema on jo projekti threadissa.
Minä ajan ja ajoin aina normi ajoasennossa. ;D Kokeilin kerran kyyryssä * ja mittari näytti sen 85km/h, kyllä se vaikuttaa.
*Multivarilla ja vakiorullilla, tasaisella.
daifo vm 2004 ei kureja ollut tehtaaltalähtiessään, meni vakiona 50suorilla jos oli tyyntä! Ai niin unohdin sanoa että vakio rullilla jotka olivat sitten punnitessa 10g ::)
Baotian Rebel Bt49-QT12 Elektronista rajotina ei ollu uutenakaan.
Tasasella tyynellä ~57kmh gps, jyrkkään alamäkeen ~75kmh gps. Alko tuntuun jo vauhilta Moponmittarissa ei enään asteikko riittänyt, mutta ylämäkeen 30kmh paino 100 kg. Malossin multivarin, kevyempien rullien, 90 suuttimen, imukaulan tasoituksen ja messinkitapin poiston jälkeen huiput tasasella ja alamäessä suunnilleen samaa luokkaa, mutta kiihtyvyys ja mäennousu parani huomattavasti. Pitäisi jostain keksiä siihen joku rajoitin, kun se vie tuota 60 kiloista jälkikasvua vähän liian lujaa, kun melkein poikien Derbien vauhissa pysyy
Pakko oli laittaa holkitta nopeus. sillä kymsotin oli rikki ostettaessa uutena. ja nyt ku alkaa viimein olee kunnossa ni nopeus 55 tuntumassa. laadullisesti toi mun yksilö on ollu niin surkea että on kyllä viimonen kymsotin mitä ikänä hankin.
Jees, tulipa vihdoin ajettua pidempi suora ees-taas tällä uudemmalla -06 -7b:llä, normi ajoasennossa toiseen suuntaan huiput 56 ja toiseen 59, GPS:llä tottakai.. ja vakio toki, kaasarissa tappi paikallaan. Variaattorin rullat 6.xg -> 5g.
Pidän keskinopeutta parempana mittana kulkupuolesta tietyllä reitillä, jossa ilmenee sekä ylä - että alamälinopeus ja suoranopeus. Matka ei kannata olla pitkä koska koneen rääkki on jo kova, jos virejä on. En enää kokeile alamäkihuippua, koska ääni sattuu.
Agilityn nopeus rajoitettuna oli 42kmh. Nyt rajoittamattomalla holkilla kierrosrajoitin astuu peliin 56kmh nopeudessa. Nopeusmittarilukemat näissä nopeuksissa 50 ja 65.
Kävin mittaamassa kaverin navigaattorilla oman Huatian HT50QT-9 kulun. 56-58km/h menee tasasella Alamäessä, suht pitkä, navi näytti 66-67km/h. Oma mittari näyttää päin peetä. Valehtelee 10km/h. Muuta ei ole tehty, kuin 4.7g rullat vaihdettu 6.5g tilalle. Tuohon samaiseen ylämäkeen navi näytti 45km/h. Ihan jees arvoja vakiolle 4-t vehkeelle. ite painan 70kg.
Kyllä se noin 50 - 55 km/h kulkee suoralla. Pitkällä alamäessä ajellessa se menee yli 60 km/h paikkeilla.
Tosta näkyy ajelu
http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=303282
Kun punaisen nopeuskäyrän päällä pitää hiirtä niin näkee tarkemmin nopeudet.
Huippunopeus jäi hiukan alakanttiin, siinä oli liikennettä.
07 Solikka kaverin CBR:n mittariin mitattuna ~60 tasasella ja 80 alamäkeen. Ja ainaoastaan ilmanputsarin päästä se sihti otettu teknisistä syitä pois.
Tänään jo hiukan uskaltauduin huippuja mittailemaan puolella kaasulla ajaen. Kyllähän se rajoitinprikkaa vasten sen 54km/t otti GPS mukaan. Eli aika sopivasti että voi sitä reilua neljääkymppiä ajella pintakaasulla.
Lainaus käyttäjältä: hannu8619 - 09.03.10 - klo:15:57
Jippiii, tänään aurinko paistoi aamupäivän komiasti joten pikku testilenkki "pikkasen" venähti, tulikin ajettua kaupunkiin asti kypärähuppua ostamaan, n. 70km tuli ajeltuu ja hauskaa oli mitä nyt vähän rapa lensi ;D ;D samalla huomasin et retrohan kulkee ihan luvattoman kovasti tasasella mentiin 70km/h ::)
Itse huomasin että tuo oma CPI kulkee nyt sopivilla keleillä työkamat mukana kepeästi 60km/t kunnes loppuu kierrokset kesken, korkeintaan 65km/t saa vauhtia jos revittää. Mutta kyllähän tuo alkaa jo mietityttää että pitäiskö pikkusen kuristaa kun kerran jo vedellyt 60km/t poliiseja vastaan, ja mopohan siis on täysin vakio ja mittari näyttää noin 3-5km väärin. En tiedä onko kone nyt sitten vajaa kolme tonnia mittarissa sopivasti väljistynyt vai onko ihan vaan sopiva keli kun ei tuon seokset mitkään optimaalit normioloissa ole.
Mulla tiettävästi tuolle ei muuta ole tehty kun otettu kaasarista joku tappi poikkeen, ihan mukava pystyy sen 50kmh ajamaan melkein pinta kaasulla, säästyy kai bensaakin :)
Lainaus käyttäjältä: Pyrres - 09.03.10 - klo:18:02
Itse huomasin että tuo oma CPI kulkee nyt sopivilla keleillä työkamat mukana kepeästi 60km/t kunnes loppuu kierrokset kesken, korkeintaan 65km/t saa vauhtia jos revittää. Mutta kyllähän tuo alkaa jo mietityttää että pitäiskö pikkusen kuristaa kun kerran jo vedellyt 60km/t poliiseja vastaan, ja mopohan siis on täysin vakio ja mittari näyttää noin 3-5km väärin. En tiedä onko kone nyt sitten vajaa kolme tonnia mittarissa sopivasti väljistynyt vai onko ihan vaan sopiva keli kun ei tuon seokset mitkään optimaalit normioloissa ole.
Ite oon nuita mittarilukemia gepsiin tarkistellut. 70km/h mittariin on oikeaa tasan 60km/h. Mittari aivan pohjassa nopeutta 87km/h. Tutkaan tuolla olen kerran päästänyt. Mittari näytti 72km/h, kun taas tutka 61km/h. Nämä siis on tästä CPI:n tarkemmasta mittarista, jota löytyy uusimmista. Vanhemman mittariston näyttäessä 80km/h on oikeaa 60km/h. Mittari pohjassa nopeutta 75km/h.
GPS:llä ja nopeusnäytöillä nuo olen itse tarkistanut. 58 tai 62 taitaa olla kovin mitä olen mitannut tasaisella mutta nyt tosiaan talven aikana tai jo hiukan ennen alkoi kone piristymään. Voi toki olla että viallisen ryypyn vaihto ym auttoi seoksiin ja kiertää puhtaammin ja enemmän joten tulee pikkuisen huippuja lisää mutta en ole GPS:ää vaivautunut laittamaan päälle. Ja itsellä siis ihan koskematon härveli.
Mutta menee jo pikkusen OT:ksi tosiaan.
EDIT: Tuli tuossa huvikseen laskettua työmatkan keskinopeus. Matkaa 11-12km ja matkaan menee nopeimmillaan noin 15min ja laskin että keskinopeudeksi tulee noin 45km/t ja kyseessä on kaupunkiajoa missä on liikennevaloja ym ym. Eli kyllä se ihan kivasti kulkee jos 12km matkalla saa keskinopeudeksi 45km/t vaikka joutuukin kerran pari vähintään pysähtymään valoihin plus muut hidastelut.
Oma solifer meni eilen mittarin mukaan siinä karvan verran alle 80,kaverin suzuki gsf näytti mittariin 69km/h.jonka mittari heittää noin 2km/h <->.skootteri ei ihan vakio.alkoi jo täristä mukavasti tuossa nopeudessa,kierrokset oli siinä kohtaa 8500.
Agility menee gps:n mukaan 63km/h ja tietääkseni ei ole mitään virityksiä. Tai no, vaimentimeen sen ohuen pillin ympärille porattu jostain syystä neljä 8mm reikää ;D mutta tuskin se paljoa vauhtia lisää...
Jaa, onkos tämä edes kinkki vai taiwanilainenko lienee, anyway...
Skode-lehtien testeissä 4-t Agility on kulkenut 43 - 47 km/h eli ei taida sittenkään olla vakiomopo, joka kulkee yli kuuttakymppiä. Oma vakio Speedfight2 on taittanut tunnissa 47 km eikä sen ohi ole vielä yksikään kiinalainen mennyt.
Oman baotianin mittarin mukaan menee suoralla joskus 70. Ihan vakio on kuitenkin :D
En sit tiedä kuseeko mittari vai onko oikeesti vaan niin kova vehje :D
Useimmiten mittari näyttää kuitenkin suoralla sen 60-65.
Varmasti näyttää ihan harakoita se mittari, ainoan tarkan saat ajamalla maantien nopeusmittauspisteeseen tai poliisin tutkaan tai katsomalla GPS:llä. Edit: Tai sekuntikellolla katsot jonkun tunnetun matkan kulkemiseen käytetyn ajan (älä luota omaan matkamittariisi, katso vaikka kartalta matka).
oma fudeni meni 14tkm ajetulla männällä ja sylinterillä suoralla 72km/h gps:ään :D kiertää kone ihan tappiin, nyt on 63cc pytty kiinnni ja variaattorissa agilityn holkki jolla nopeus jää 60km/h ettei veroja tuu. tuolla pytyllä jäi mbk enska kylällä vaikka pätki koska tulppa oli paskana :o kaikki on ihmetelly miten se noin kovaa kulkee... ja se mittari tosin näytti n.110km/h..
Pitäydytään tässä ketjussa noissa vakiokiinalaisnopeuksissa.. ;)
LainaaOma vakio Speedfight2 on taittanut tunnissa 47 km eikä sen ohi ole vielä yksikään kiinalainen mennyt.
Meillä Yiying MTX-2 kulki 62 km/h tasaisella, vakiokunnossa.
Kevyempien rullien vaihtaminen ei vaikuttanut huippunopeuteen.
Monikin kiinalainen kulkee nopeammin kuin 47 km/h.
Samapa tuo, Speedfight kulkee rajoitinlevyn poistolla yli 70 km/h muuten vakiona ja kiihtyyhän se joka tapauksessa paremmin kuin nelitahtiset.
Lainaus käyttäjältä: jalat - 27.08.08 - klo:21:02
SÄÄNTÖ 1
Nyt haetaan todellista nopeutta suoralla. Ei sitä mitä skootterin mittari näyttää. Sehän usein valehtelee ja paljon. Mittaustapana voi olla GPS, Navigaattori, poliisin tutka, nopeustaulu tien poskessa, kaveri ajaa autolla vieressä ja mittarivirhe tiedetään,...
SÄÄNTÖ 2
Kulkine pitää olla siinä kunnossa kuin se kaupasta on tullut. Sovitaan että ainoat sallitut muutokset on rullien vaihto sekä kaasarin neulan ja seosruuvin muutokset. Kaasarin kannen holkkeja, tappeja tai muita ei saa poistaa.
Muita muutoksia siis ei sallita. Esimerkkejä mitä ei sallita:
- ei katkaistuja CDI-boxin rajoittimia
- ei suoria putkia
- ei kaasarista poistettuja osia
- ei variaattorin prikkojen poistoa
- ei ilmanputsarin muutoksia tai pipercrosseja yms...
- ei mitään....
Toisissa kinuskeissa on enemmän rajoittimia kuin toisissa. Joissain ei ole mitään rajoittimia vakiona.
Tähän voi perään kertoa tietoja kulkineesta, kutenkulkineen malli, vuosimalli ja mitä rajoittimia löytyy ja mitä ei löydy.
Ja jotta saadaan enempi vastauksia tähän, niin jos muistat mitatun nopeuden ennen kuin menit muuttelemaan skootteriasi, niin laita se tulos. Jos siis muistat sen oikeasti. Ei "muistelisin niin ja niin" vastauksia, koska sitten tulee tilastovirheitä.
Meillä 2 skootteria. Auto vierellä, navigaattori siinä. Baotian Milan sport vakio. 49km/h. Zoner vakio 50km/h. Kuskina 90kg mies.
Baotian rajoitinjohto irroitettuna kulki samoilla vermeillä mitattuna 69km/h. Zoneria ei kokeiltu. Milanin piuha äkkii takas kiinni kokeilun jälkeen.
Lainaus käyttäjältä: Jari - 08.08.10 - klo:18:46
Meillä Yiying MTX-2 kulki 62 km/h tasaisella, vakiokunnossa.
Ja mulla samainen MTX-2 kulki vakiona mittarin mukaan 50km/h. Todellinen nopeus 48-49km/h. Näissähän on yllättävän tarkat mittarit. Tyscon XL kulki 47km/h vakiona, ei mitään rajoittimia siinäkään.
Ei voi kuin ihmetellä miten joillain kulkee nämä kiinanihmeet vakiopytyllä, ilman rajoittimia 60-70 kun mulla ei kulje edes 82cc pytyllä ja virinokallakaan kuin 65-70. Eikä yksikään kiinanihme ole vielä tähän päivään mennessä pysynyt edes perässä kun on lähdetty viivalle. Jotain mätää on nyt tässä asiassa.. ;D
Rajoittamattoman saa alamäkeen kulkemaan 70, mutta tasaisella ei parilla kilowatilla kulje.
Tätä mieltä olen minäkin..
Kaverilla kulki kuulemma Solifer XTR 50 lähes 70km/h mutta kun lähdettiin tasaiselle kokeilemaan niin ei mennyt kauaakaan kun ei näkynyt kaveria edes taustapeilistä. Sinne jonnekin jäi. Ihme juttu.
LainaaEi voi kuin ihmetellä miten joillain kulkee nämä kiinanihmeet vakiopytyllä, ilman rajoittimia 60-70 kun mulla ei kulje edes 82cc pytyllä ja virinokallakaan kuin 65-70. Eikä yksikään kiinanihme ole vielä tähän päivään mennessä pysynyt edes perässä kun on lähdetty viivalle. Jotain mätää on nyt tässä asiassa..
Mainitsemasi mätä ei ole ainakaan siinä että olisin jotenkin liioitellut meillä olleen MTX:n huippunopeutta, kenties kyseessä on tällä kertaa viritystoimenpiteiden ainakin osittainen epäonnistuminen.
Ongelmana taitaa olla lähinnä se että porukka ilmoittelee yleensä huipuiksi sen mitä saavat moponsa ihanneoloissa kulkemaan, tarkoittaa käytännössä useimmiten hienoiseen alamäkeen ja myötäiseen. Ja sitten kun sattuu vähänkin vastatuulta ja ollaan tasaisella niin eihän se mopo enää kuljekaan sitä "lähes 70km" mitä sen piti (mukamas) kulkea. Tämä on tosiaan nähty moneen kertaan kun on käyty viivalla.
Seitsemässä kympissä ei kuule enää nelarin moottoria lainkaan. Se peittyy tuulen kohinaan. Siinä kiistaton mittari nopeudelle.
Tuuliolosuhteet vaikuttaa valtavasti näin pienissä tehoissa. Mullakin mopo vetää myötätuuleen 75-80km/h kun taas vastaiseen jää huiput 55km/h. Ihan tyvenessä huiput 65-70.
Bellan mittari tasasella on 70+ ja gps näyttää 58
Bellassa valehtelee mittari näemmä yhtä paljon kuin Tysconissa. Pitkään ja loivaan alamäkeen olen saanut kellotettua mittariin 90km/h ja sigman mittari näytti tuolloin 76km/h.
Erään saksalaisen skodelehden testeissä vain yksi 50 cc vakiopyörä on kulkenyt yli 50 km/h. Malli oli 2-tahtinen TGB Bullet, jossa on melkein 5 hp tehoa. Nelitahdit jää usein alle neljänviiden. Suomessa on varmaan parempaa löpöä ;D
Tässä ketjussa on ilmeisesti tarkoitus kartoittaa ihmeiden eroja tehtaalta tullessaan. Valtaosalla vastaajista 139QMB(4T) ja joukossa muutama 1E40QMB(2T).
Aika tasainen jakauma. Jokaisessa äänestysryhmässä on jokseenkin samanverran mopoja. Se tarkoittaa sitä, että erot ovat suuria mopojen välillä vaikka tekniikka on olevinaan täysin sama. Tämähän on tullut ilmi muistakin viestiketjuista. Tällä hetkellä ~10% on 65++ vehkeitä. Tiedä sitten kuinka suuri osa näistä on 2T pelejä ja kuinka moni myötätuuli tapauksia. Ostaessa uuden kiinavalmisteen on liki yhtä todennäköistä saada 40 km/t kun 60 km/t kulkeva. Todennäköisemmin se kulkee väliltä 46-55 km/t.
Lainaa
Erään saksalaisen skodelehden testeissä vain yksi 50 cc vakiopyörä on kulkenyt yli 50 km/h. Malli oli 2-tahtinen TGB Bullet, jossa on melkein 5 hp tehoa...
Kaikissa laatuskoottereissa on rajoittimet, siksi kulkevat tehdas säädöissään sen ~45. Näissä kiinalaisissa ei rajoittimia kovin monessa vehkeessä ole, siksi on vakiona huippunopeus sen mitä teho ja varin säädöt antaa myöten.
LainaaOngelmana taitaa olla lähinnä se että porukka ilmoittelee yleensä huipuiksi sen mitä saavat moponsa ihanneoloissa kulkemaan, tarkoittaa käytännössä useimmiten hienoiseen alamäkeen ja myötäiseen. Ja sitten kun sattuu vähänkin vastatuulta ja ollaan tasaisella niin eihän se mopo enää kuljekaan sitä "lähes 70km" mitä sen piti (mukamas) kulkea. Tämä on tosiaan nähty moneen kertaan kun on käyty viivalla.
Meidän MTX kulki kerrotut vauhdit tasaisella molempiin suuntiin.
Minähän ostin mopon kuljetuspakkauksessa ja kokosin itse, tiedä sitten olisiko maahantuojan toimesta asennettu kuristimia jonnekin ... ei ollut kierrosrajoitinta tai tappia kaasarin kannessa.
Työkaverilla on vieläkin samanlainen mopo ja aika lailla samoissa huippunopeudet.
Vastatuuleen ja ylämäkiin ei kannata haaveillakaan "neutraalien olosuhteiden" nopeuksista kun kiinanskootterista puhutaan, vastaavasti alamäkeen mennään kovempaa kun rajoitinta ei ole.
Itse olen ollut kyseisen rikkaimurin kanssa viivalla vain omalla kaksipyöräiselläni joka on 650-kuutioinen (lue; ajettu tytön kanssa joitain 50-100 km reissuja yhtä matkaa).
Ei ole minkäänlaista mielenkiintoa kisailla tieliikennemopoilla, huippunopeus kiinnostaa lähinnä siksi etten välitä maksella lasten mopoista veroja tai sakkoja.
Pojan Derbi kulkee 55-57 ja kovasti oli toiveita pikku virityksestä kun ei isosiskon kiinanmopolle pärjännyt, kiihtyvyydessä Derbi jätti skootterin kuin seisomaan mutta sitten skode pikkuhiljaa hiipii edelle - kunnes taas ylämäessä tulee kilpi edellä vastaan.
Näillä lakeuksilla skootterilla oli kuitenkin aina ennemmin perillä kun yhtä aikaa lähtivät.
Meidän lasten eka mopo oli Malaguti supermoto joka kulki ostettaessa aika tarkkaan 80, vakiovälitykset ja kuri poistettu pakoputkesta
eikä muuta. Liikaa.
LainaaOstaessa uuden kiinavalmisteen on liki yhtä todennäköistä saada 40 km/t kun 60 km/t kulkeva. Todennäköisemmin se kulkee väliltä 46-55 km/t.
Kyllä.
Mulla on kyllä se käsitys että nykyisin on jokseenkin kaikissa uusissa kiinalaisissa rajoittimet. Ollut kaiketi jo 2-3 viimeisen vuoden ajan. Vielä 2006 sai rajoittamattomia kiinanihmeitä mutta ei kait enää? Eli ei niiden pitäisi kyllä kulkea yli 45km/h vakiona.
Vanhaa varastoa toki saattaa vielä löytyä, esim. tota MTX-2:sta oli vielä viime kesänäkin Halpa-hallissa myynnissä vaikka on vuoden 2006 satoa. Jotain muitakin vastaavia tapauksia saattaa löytää.
Uskon edelleen että toi mun MTX:2 kulki vakiona ihan yhtä lujaa kuin se sinunkin moposi, samoja pelejä molemmat. Kuskin painokin saattaa vaikuttaa, itselläni elopainoa 105kg. Eikä ollut tässäkään tappia kaasarissa. Se kait lienee ainoa rajoitin mikä näissä saattaa olla. Isommalla pytyllä kulkee nyt 65km/h tasasella. Vakiopytyllä ei tehot yksinkertaisesti riittänyt kuin 50-55km/h.
Ne jotka ilmoittavat moponsa kulkevan vakiona +65 voidaan ilman muuta laittaa sinne myötätuulituloksiin, se on selvä.
LainaaUskon edelleen että toi mun MTX:2 kulki vakiona ihan yhtä lujaa kuin se sinunkin moposi, samoja pelejä molemmat. Kuskin painokin saattaa vaikuttaa, itselläni elopainoa 105kg.
Muiden mopojen nopeuksista en tiedä, itsellä olleiden olen mitannut moneen kertaan monella tavalla ja kerron ne rehellisesti.
En näe mitään hyötyä liioitella suuntaan tai toiseen enkä koe mitään iloa siitä jos jonkun muun mopo kulkee hieman hitaammin tai nopeammin.
Kenellekään toistasataakiloiselle ei voi suositella kiinanmopoa jo pelkästään sen yleisen velttouden takia.
Runko on lerppu ja takarengas syrjällään jo vähällä ajolla, tuenta kun on mitä on.
Rajoittimet on olleet lähes kaikissa fudeissa ja yiyingeissä ja mitä näitä on viime vuosina ollut myynnissä, ei kuitenkaan ihan kaikissa -07-09 rekisteröidyissä mitä olen sattunut korjailemaan.
Usein ongelmana on se ettei mopo jaksa kulkea oikein mihinkään ja vika löytyy kaasarin kalvosta, tai sitten ei lähde käyntiin; venttiili kantaa (tämä ei taas liity mitenkään huippunopeuskeskusteluun)
Juu, takarengas on syrjällään tässäkin MTX-2:ssa, oli itse asiassa jo uutena. Tysconissa taas on edelleen suorassa vaikka on yli 20 000km ajettu. Saattaa johtua siitäkin että siinä on kaksi iskaria takana ja kantavuus 200kg.
Tutun tutulla on myöskin MTX-2 ja se kulkee saman kuin mullakin. Iso kaveri sekin, yli satakilonen. Juuri siksi päätyi kyseiseen skodeen kun se on niitä harvoja isokokoisia kiinanskoottereita. Kuivapainohan tolla on 110kg. Iso rotisko ja kun sen päälle istahtaa yli satakilonen kaveri niin eihän se jaksa 49cc pytyllä vetää tasasella mihinkään.
P.S. Tällaiset äänestykset on muutenkin aika turhia kun jokainen ilmoittelee miten sattuu noita huippuja, toiset alamäkeen, toiset myötäiseen ja toiset mittarinopeuksia. Kuskien painot jakautuu 45kg ja 120kg välille. Pakostakin huiput vaihtelee 45-80km/h välillä. Muistaakseni "Ekillä" kulki solikka juuri tuon 80km/h. Samaa vauhtia oli ajellut kuulemma rekkojen kanssa.
Kirjoitin tuonne toisen aiheen alle (http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=26.15) aiemmin.
Tänään testasin 2 skootteria GPS:llä.
Baotian Milan sport vm -07. Mittari näytti 55km/h ja GPS näytti 45km/h.
Zoner vm -08. Mittari näytti 50km/h ja GPS näytti 46km/h.
Milanin testasin myös ilman rajoitinta. Mittari näytti 70km/h ja GPS 60km/h
Testaajana 90kg mies.
Lisäys. Milanin testasin uudestaan seuraavana päivänä. Lievä myötätuuli ja pitkä suora. Milan näytti 80km/h ja GPS 70km/h.
Mittariheittoja tuntuu olevan aikas paljon.
nopeudenrajoitin vain poistettuna menee mittarin mukaan pitkällä suoralla 70kmh todellista vissii ehkä 60kmh. mutta ajan vain mittarin mukaan noin 50kmh. eli en juurikaan kaasu pohjassa paitsi mäissä, kiirettä kun ei ole 8) rajoittimen poisto auttaa että saa pitkään mäkeen vauhtia vain.
Oma yiying mtx-3:en kulkee parhaillaan gps:n mukaan 67 km/h jolloin kone huutaa jo aika kivasti (edellyttää myötätuulen ja tasasen tien)
keskimäärin normaali olosuhteissa se menee sen 55-58 km/h gps:n. mittari menee aina tappiin nii siihe ei oikee voi luottaa:)
Tietääkö kukaan paljonko nämä kiinalaisten nopeusmittarit kusettavat? Otin äsken rajoitinpiuhan irti ja sain n.63 km/h aika pitkä suora sai olla.
Lainaus käyttäjältä: Skootteri1 - 28.04.11 - klo:18:21
Tietääkö kukaan paljonko nämä kiinalaisten nopeusmittarit kusettavat? Otin äsken rajoitinpiuhan irti ja sain n.63 km/h aika pitkä suora sai olla.
56km tunnissa on aika tarkka
oma solikka xtr vm:2009 kulkee sen reilu 65 enkä oo mitää tehny?!
Mittarin mukaan max noin 51 km tasaisella.
Tasan 60km/h mittarin mukaan. Gps:llä mitattu niin 53-54 km/h.
mittarit heittää 0 - 10km/h, kaikki yksilöitä.
Mulla mittarissa 60 km/h gps 51 km/h kaverilla 60 km/h mittarissa gps 58 km/h, sillä on vuoden vanhempi Bella ja samat eturenkaat on alla.
Baotian,jotkut tuntevat solifer 50r mittarin mukaan 46 ja maantietutkan tai semmosen hökötyksen mukaan 48kmh.
Niinpä, tuokin kaverin mittari näytti ensin 50km/h ja todellinen nopeus oli 55km/h gps:llä.
Sitten vähän avattiin ja säädettiin.. ihan vähän
yiting mtx2 gps mukaan 64,3kmh. laitoin kaasuvaijeriin stopparin kun kulkee minulle aivan liikaa. olen jo sen verran vanha ettei se vauhti enää ole se tärkeä.
Tässä vaiheessa äänestystä tuolla lukee että 12kpl kiinanskoottereita kulkee vakiona 66-70km/h todellista nopeutta.
Melkeinpä väitän ettei yksikään kiinalainen kulje noi paljon vakiona.
Kumpa ihmiset nyt muistaisivat äänestää vain niiden vakiovehkeiden puolesta.
kymco kulkee 58 ja gps 53 , hieman rajoitettuna 64 ja gps 58, rajoittamatta 70 ja gps 63
Kauniaisen ja espoon rajalla kun on se tosi jyrkkä mäki niin siihen sain nopeusennätyksen.
68kmh rajoitin kiinni! Suosittelen kokeilemaan kyseiseen mäkeen huippuja. Pääsee nauttimaan vauhdin huumasta 8)
Jos alamäkinopeuksia haluaa verrata , niin eiku Vaarunvuoren maisemiin ajelemaan Keski-Suomeen.
Lainaus käyttäjältä: Petsku131 - 14.06.11 - klo:11:20
Kauniaisen ja espoon rajalla kun on se tosi jyrkkä mäki niin siihen sain nopeusennätyksen.
68kmh rajoitin kiinni! Suosittelen kokeilemaan kyseiseen mäkeen huippuja. Pääsee nauttimaan vauhdin huumasta 8)
Kasavuori lyhyt mutta kiihkeä
A Kiven kotikulmilla järvenpään palojoella muistaakseni on hirveä mäki, jossa huiput löytyy.
iso mäki (http://maps.google.fi/maps?f=q&source=s_q&hl=fi&geocode=&q=vaarunvuori&sll=61.821798,25.504761&sspn=0.332673,1.757813&ie=UTF8&hq=vaarunvuori&hnear=&ll=61.993812,25.672302&spn=0.330807,1.757813&z=10&layer=c&cbll=61.992686,25.671864&panoid=snE-XhWVN0GrOztOztd_uQ&cbp=12,180,,0,0) eli Vaarunvuori ja toinen jyrkempi kun katselette hiukan noita seutuja, pari kertaa jo tänä tuosta olen skopalla pöristellyt kumpaankin suuntaan.
Lainaus käyttäjältä: pekpel - 14.06.11 - klo:20:35
Lainaus käyttäjältä: Petsku131 - 14.06.11 - klo:11:20
Kauniaisen ja espoon rajalla kun on se tosi jyrkkä mäki niin siihen sain nopeusennätyksen.
68kmh rajoitin kiinni! Suosittelen kokeilemaan kyseiseen mäkeen huippuja. Pääsee nauttimaan vauhdin huumasta 8)
Kasavuori lyhyt mutta kiihkeä
tullivuorentie malmilla saa otettua huiput vaikka lyhyt onkin
Nytten rullien vaihdon jälkeen ja ehkä jopa nopeusmittarin sabotoinnin jälkeen(kuka tietää,minä en) vauhti kauniaisten mäessä oli luokkaa 88kmh. Edistystä :P
No niin, ollaan varmaan törmätty joskus siinä tuomarilan VPK:n kiskalla, etappi sen nimi tais olla, sovitaan vaikka aika sinne, niin lainaan sulle tomtomppaa, saat ainakin noi nopeudet tsekattua.
Tommi: Muistaakseni "Ekillä" kulki solikka juuri tuon 80km/h. Samaa vauhtia oli ajellut kuulemma rekkojen kanssa.
Niin, ei ollut solikka vaan 2T Piaccio Typhoon ja siitä oli otettu rikka pois sekä laitettu tehopakoputki, tuli aivan mieletön peli tuon teharin laiton jälkeen... pysyi rekkojen kanssa ihan samassa vauhdissa, tai lähdin paikaltaan yhden rekan perään saaden sen pikkuhiljaa kiinni ja pysyin hyvin samassa vauhdissa, arviolta reilut 80kmh vauhtia (oman mittarin mukaan myös yli 80kmh). Ainoa iso töppäys oli unohtaa vaihtaa huomattavasti isompi suutin ja niinhän se ei kauaa tuota kyytiä tarjoillut kun kuumaleikkas kiinni, öljynsaantisäädöt olivat timmissä. Siitä on jo aikaa ja kyseinen laite meni kaupaksi Lieksaan rikkinäisenä, nykyään ollut vuoden tgb bullet mikä on omista seitsemästä skodesta paras ostokseni, myös hintavin. Ei ole ollut vielä 10.000km:n aikana mitään muuta vikaa kuin että digimittari oli alusta asti siten ettei toiminut alle +10 asteen juuri ollenkaan, nyt 17.4.2013 vaihtoivat takuuseen uuden, mikä toimii kuin junan wessa! Heppoja löytyy kilowatteina 3.75/7000rpm:n tuntumassa, elikä oliskos 5.1hv? Kyllä parit solikat r50 mallit kulki myös muttei ihan niin ärhäkkäästi kuin edellämainittu ... nyt en kerro muutakuin että mopoksi riittävästi ja vakiojuttujahan täällä kyseltiinkin, siihen voin keskivertona vastata että ihan kaupan jäljiltä yleensä omaan mittariin 50kmh, mitkä kuitenkin näyttävät keskimäärin 5-7kmh liikaa, jollain nopeusalueella jopa enemmänkin heittoa!
Ittellä menee mittarin mukaan huipullaan tasasella 60 ja alamäkeen 75-80.
Kiitettävästi tämä on kulkenut. Solifer XTR50 -06 siis. Ja täysin vakio.
Tänään koki rinnakkaisluokkalaiseni manki karvaan kohtalon.
Tais vähän ottaa päähän kun vedin sen ohi 100e kiinanskopalla.. ;D
Lainaus käyttäjältä: kapeliuskani - 22.04.13 - klo:16:09
Ittellä menee mittarin mukaan huipullaan tasasella 60 ja alamäkeen 75-80.
Kiitettävästi tämä on kulkenut. Solifer XTR50 -06 siis. Ja täysin vakio.
Tänään koki rinnakkaisluokkalaiseni manki karvaan kohtalon.
Tais vähän ottaa päähän kun vedin sen ohi 100e kiinanskopalla.. ;D
Eihän tuo ole vakiolla edes mahdollista sillä cdi boxin rajoitin hakkaa vastaan jo viimeistään mittarilukemassa 50kmh. Elikä mikäli olet ottanut kyseisen johdon boxista irti niin silti epäillyttää moiset mittarilukemat (mikäli sinulla on älypuhelin niin lataa siihen esim.joku speedometer) mikä näyttää suhteellisen oikeata nopeutta monen satelliitin välityksellä, yllätyt kuinka suuri ero saattaa olla mopon mittarin ja gps:n näyttämän ero, jopa yli 10kmh näyttää vahämmän nuo gps:t, elikä lähinnä oikeata nopeutta! Eki ;)
On mahdollista. Meillä oli solikka s50 jossa ei ollut prikkaa. Rajoitinjohto irti ja siitä tuli mielipuoli.
Kirjoitinkin siitä silloin
http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=187.msg49241#msg49241
Rajottamaton CDI- boksi on, sen unohin. Ja on testattu
gepsiin, ja näyttää oikein.
Lainaus käyttäjältä: kapeliuskani - 22.04.13 - klo:19:46
Rajottamaton CDI- boksi on, sen unohin. Ja on testattu
gepsiin, ja näyttää oikein.
Tarkkaanottaen silloinhan se ei ole enää mopo ja laiton ainakin Suomen markkinoille jo tuommoisena myyty ... heh heh.
Lainaus käyttäjältä: jalat - 22.04.13 - klo:19:38
Meillä oli solikka s50 jossa ei ollut prikkaa. Rajoitinjohto irti ja siitä tuli mielipuoli.
Helkama SCR on ihan sama tapaus. CDI:stä yksi johto liittimestään irti ja ... No sen jälkeen tuolla jo pärjääkin PK-seudun liikenteessä ;)
Lainaus käyttäjältä: kapeliuskani - 22.04.13 - klo:19:46
Rajottamaton CDI- boksi on, sen unohin. Ja on testattu
gepsiin, ja näyttää oikein.
En kyllä usko että menee kahdeksaakymppiä OIKEAA NOPEUTTA, edes alamäkeen.. ::) ::)
Lainaus käyttäjältä: ramba - 23.04.13 - klo:09:22
Lainaus käyttäjältä: kapeliuskani - 22.04.13 - klo:19:46
Rajottamaton CDI- boksi on, sen unohin. Ja on testattu
gepsiin, ja näyttää oikein.
En kyllä usko että menee kahdeksaakymppiä OIKEAA NOPEUTTA, edes alamäkeen.. ::) ::)
Tuu vaikka kattomaan.. ;)
Mitattu siis jyrkkään ja pitkään alamäkeen..
Eköhän näissä ole maksiminopeus siellä 200km/h likellä tai vähän ylikin.. ;D
Kun omistaja kyllästyy vikoihin ja nakkaa skopan tarpeeks korkeelta jyrkänteeltä alas 8)
Laitetaan tähän nyt vivacitynkin max nopeus näyttötaulun mukaan: 42 kmh
Itsellä ollut kaksi solikkaa r50 ja yksi täysin sama Titan merkillä, niissä on perävälitykset niin tiheät ettei ikimaailmassa kulje 80kmh vaikka kuinka ottaa rajoittimia pois, sitten asia on täysin toinen kun vaihtaa välitykset, mutta jaksaako 50cc rajoitettu enää vääntää moiseen vauhtiin ... siksi on todella vaikeaa uskoa juttuja vakiona 80kmh jne, joko mittari heittää hurjasti plussalle tai kyseessä hirmuinen alamäki ja mopo huutaa viimeisiään .. ;)
Tää viikko sitten ostettu Sym Orbit II menee sen 55 mittarin mukaan tasaisella tiellä. Alamäkeenkään ei taho mennä kuuttakymppiä kun lyö rajoitinta päälle koko ajan. En oo vielä verrannu gps:ään, mutta aika hyvin autojen mukana pysyy 50 alueella. En aio virittää, kun se on tyttärelle ostettu. Täyttää vasta heinäkuussa 15, joten on aikaa vähän testailla ite ensin tuota Symiä :D
Lainaus käyttäjältä: Eki - 28.04.13 - klo:19:12
Itsellä ollut kaksi solikkaa r50 ja yksi täysin sama Titan merkillä, niissä on perävälitykset niin tiheät ettei ikimaailmassa kulje 80kmh vaikka kuinka ottaa rajoittimia pois, sitten asia on täysin toinen kun vaihtaa välitykset, mutta jaksaako 50cc rajoitettu enää vääntää moiseen vauhtiin ... siksi on todella vaikeaa uskoa juttuja vakiona 80kmh jne, joko mittari heittää hurjasti plussalle tai kyseessä hirmuinen alamäki ja mopo huutaa viimeisiään .. ;)
No Eki saa uskoa mitä haluaa. Olen kuitenkin yli 30v mies ja minulla ei ole mitään tarvetta nostaa egoa postaamalla jotain huijauslukemia. GPS kädessä olen itse mittaukseni tehnyt :) Että sikäli itse uskon kyllä että toiset yksilöt menee niin perkuleesti.
Koska tiedän mitä puhun, niin en nyt jaksaisi enempää lukea viestejä joissa kyseenalaistetaan noita kiinalaisten menohaluja. Osa niistä kulkee aivan mielipuolisesti ja osa ei sen 45-50 enempää vaikka prikan poistaisi ja sytytyksen katkovan rajoittimen poistaisi.
No jos huipuista ollaankin erimieltä, niin siitä lienemme samaa mieltä että nämä kiinan 4t-ihmeet kiihtyy siihen malliin että aikaa ei mitatakaan enää kellolla, vaan kalenterilla ;D Ei meinaan tartte kummoinen ylämäki olla kun jo menohalut hyytyy selvästi tälläisen 100kg ukon alla. Wanha yli 40tkm kelattu 2t Kymcokin kulkee paremmin :-\
Lainaus käyttäjältä: HiTec - 29.04.13 - klo:15:11
No jos huipuista ollaankin erimieltä, niin siitä lienemme samaa mieltä että nämä kiinan 4t-ihmeet kiihtyy siihen malliin että aikaa ei mitatakaan enää kellolla, vaan kalenterilla ;D Ei meinaan tartte kummoinen ylämäki olla kun jo menohalut hyytyy selvästi tälläisen 100kg ukon alla. Wanha yli 40tkm kelattu 2t Kymcokin kulkee paremmin :-\
Eroja on väännössäkin. Ex-Fude hyytyi kylän jyrkimmässä mäessä 20 - 30 km/h välille. Sym menee saman mäen reilut 40 km/h. Painoa ukolla kypärineen kaikkineen n. 85 kg.
LainaaNo Eki saa uskoa mitä haluaa. Olen kuitenkin yli 30v mies ja minulla ei ole mitään tarvetta nostaa egoa postaamalla jotain huijauslukemia. GPS kädessä olen itse mittaukseni tehnyt :) Että sikäli itse uskon kyllä että toiset yksilöt menee niin perkuleesti.
Koska tiedän mitä puhun, niin en nyt jaksaisi enempää lukea viestejä joissa kyseenalaistetaan noita kiinalaisten menohaluja. Osa niistä kulkee aivan mielipuolisesti ja osa ei sen 45-50 enempää vaikka prikan poistaisi ja sytytyksen katkovan rajoittimen poistaisi.
Joo minä huomattavasti vanhempana ukkona en halua näistä kinata mutta kun itsellä ollut noin 5 vuoden sisällä nyt jo 8:s uutena ostettu skootteri (sorry, kaverilta ostin Piaccio Typhonin, elikä oli juuri sisäänajettu) ja nykyinen ei ole Kinuski, mutta muut ovatkin olleet. Kaikki kulkivat kaupan jäljiltä noin 50kmh ja mittarivirhe oli kaikissa 5-7kmh plussalla, elikä aivan sallittuja laitteita, en sitten tiedä mikä puoti myy mopona laitetta joka kulkee maximissaan 80kmh ... nythän oli kyse siitä ettei sille ole tehty yhtikäs mitään, vaan kaikki rikat, kaasarin tapit ym ovat "speed limiter" johtoja myöten paikallaan ... Eki :)
Tähän keskusteluun on olemassa vain yksi konsti, järjestää tilaisuus, jossa nopein moppeli löydetään. Etsitään sopiva suora, jossa on n 1,5 km tasaista ja mitataan kellolla kulku. Jos kilometriin menee lentävällä lähdöllä 60 s on keskinopeus 60 km/h ja jos 45 s, niin mopo kulkee kahdeksaakymppiä. Satasella kilometriin menee 36 s ja laillisella 45 kilsalla minuutti 20 s. Helppoa.
Itse olen mittaillut oman Pösöni kulun näin monta kertaa. Gps näyttää mitä sattuu verrattuna kelloon, joka ei valehtele satelliitin mittatarkkuuden mukaan. Kilometrin matkalla tulee vielä varmistetuksi se, että mopo myös kestää huiput. Tunnissa sain vakion Pösön kulkemaan "vapaalla" välityksellä 59 km. Kuristetulla välityksellä matkaa kertyi 47 km tunnissa. Mäkisessä maastossa neljään kertaan ajettu 125 km taittui aina 45 km/h keskivauhdilla. Aikaan mitattiin kaikki risteykset, liikennevalot yms mäet ja mutkat.
Kiinankoneet on hämmästyttäviä. Laitoin omaan virinokan ja tuumin että tämähän jo kulkee, pahaan mäkeen 34. Sitten hioin kannen kanavia ja samaan mäkeen 44 (fillarin mittarilla). Vain putsaria oli muuten mitoitettu uudelleen ja kierrosrajoitin poistettu ja rullat olivat 5 grammaa.
Muiden kansien hionta ei ole tuonut samaa tehonlisäystä. Nykyinen kone virinokalla siihen mäkeen 25.
Oma tgb bullet 2t kone kulki tehtaan jäljiltä mittarilukemaan noin 50kmh, tienvarsimittareitten mukaan näyttää noin 5-6kmh liikaa elikä mopo oli laillinen. Nyt on rikka pois, vetoakselin holkista sorvautettu 1mm pois sekä hiukan leveämpi remeli, myös kaasrin kurkku oli kuristettu jonka poistin ja suurensin 10 pykälää suutinta. Pitäisi olla markkinoiden tehokkain moottori 50cc:nä, elikä 3.75kw/5.1hv. Pitkät jyrkät ylämäet menee kaksi aikuista kyydissä noin 50-60kmh, yksin noin 5-10kmh lujempaa ja tasaisella riittävästi (ajan yleensä tietenkin sallittua kaupungeissa)! ;)
Lainaus käyttäjältä: Eki - 29.04.13 - klo:15:29
LainaaNo Eki saa uskoa mitä haluaa. Olen kuitenkin yli 30v mies ja minulla ei ole mitään tarvetta nostaa egoa postaamalla jotain huijauslukemia. GPS kädessä olen itse mittaukseni tehnyt :) Että sikäli itse uskon kyllä että toiset yksilöt menee niin perkuleesti.
Koska tiedän mitä puhun, niin en nyt jaksaisi enempää lukea viestejä joissa kyseenalaistetaan noita kiinalaisten menohaluja. Osa niistä kulkee aivan mielipuolisesti ja osa ei sen 45-50 enempää vaikka prikan poistaisi ja sytytyksen katkovan rajoittimen poistaisi.
Joo minä huomattavasti vanhempana ukkona en halua näistä kinata mutta kun itsellä ollut noin 5 vuoden sisällä nyt jo 8:s uutena ostettu skootteri (sorry, kaverilta ostin Piaccio Typhonin, elikä oli juuri sisäänajettu) ja nykyinen ei ole Kinuski, mutta muut ovatkin olleet. Kaikki kulkivat kaupan jäljiltä noin 50kmh ja mittarivirhe oli kaikissa 5-7kmh plussalla, elikä aivan sallittuja laitteita, en sitten tiedä mikä puoti myy mopona laitetta joka kulkee maximissaan 80kmh ... nythän oli kyse siitä ettei sille ole tehty yhtikäs mitään, vaan kaikki rikat, kaasarin tapit ym ovat "speed limiter" johtoja myöten paikallaan ... Eki :)
Totta... unohtui keskustelun säännöt, vaikka itse näköjään aloitin tämän koko keskusteluaiheen :D
Joo siis Gigantin Diilistä se Solifer oli ostettu ja rajoitinpiuha kiinni se kulki gps:llä mitattuna tismalleen tasan 45km/h. Ei pätkääkään lujempaa vaikka yritti muna-asennossa tms :D
Tämä ketju on yhtä absurdi kuin se missä kysytään mitä olet korjannut tien päällä. Pyydetään myös kertomaan jos ei ole korjannut mitään tietenkin mopon merkki mainiten.
Tässä pyydetään hakemaan markettimopo ja kertomaan onko siinä rajoitin ja kulkeeko se siksi 43 vai 44 vai 45 vai 46 jne...
Jos daukkikisaa pidettäisiin niin ...
Ei tässä(kään) ketjussa mitään vikaa sinänsä ole kunhan pysytään aiheessa eli kuinka kovaa moposi kulkee vakiona. Ihan kuten aloitusviestissäkin selvästi sanotaan. Täällä on toinenkin ketju missä voi sitten ilmoitella huippuja viritetyillekin mopoille.
http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=232.0
Tänään kokeilin rajoitetullakin poksilla.. Lähtee ku vammanen makuupussista
mutta alamäkeen sitte kulkeekin.. Sain 70 gepsiin. Käytän androidia ja speedview ohjelmaa,
siitä saa jokainen mukatietäjä ja kinastelija tarkistaa paikkansapitävyyden.
Olipa kännykän trackin päällä tässä päivänä jonain ja huipuksi pisti 68.2kmh. No kyseessä oli alamäki. Ylämäissä oman mittarinsa mukaan ottaa just ja just 35, mutta suorilla n. 55. Aivan vakiovehje. Kyseessä -05 Baotian.
Lainaus käyttäjältä: kapeliuskani - 30.04.13 - klo:14:41
mutta alamäkeen sitte kulkeekin..
Alamäkeen rullaa polkupyöräkin kevyesti satasta..
http://www.youtube.com/watch?v=I4aMTp6-WKU