Skootterini.com

Merkkikohtainen moposkootterikeskustelu => Muut merkit ja Kiinalaiset merkit => Aiheen aloitti: wauhtihomer_666 - 22.07.20 - klo:16:36

Otsikko: Bensiinin lisäaineista
Kirjoitti: wauhtihomer_666 - 22.07.20 - klo:16:36
Onko kellään kokemuksia näistä bensiinin lisäaineista? Miten esimerkiksi tämmöinen (https://www.tokmanni.fi/polttoainejarjestelman-tehopuhdistaja-400-ml-be-5020144850861) on toiminut vai kannattaako kiinalaisiin käyttää lisäaineita? Jos olette testanneet, niin kuinka paljon olette laittanut bensiinin sekaan ja onko auttanut yhtään?
Otsikko: Vs: Bensiinin lisäaineista
Kirjoitti: VariJari - 22.07.20 - klo:17:04
Minun mielestä nykybensat on aika puhdistavia niin kaasarin kuin palotilan puolellakin.. vaikea sanoa saisiko tuolla mainitsemallasi mitään isoja puhdistuksia aikaan. Käyttäisin ehkä vaikkapa tätä https://www.emc24.fi/tuote/motul-p1-carbu-clean-kaasuttimen-puhdistusaine-400ml/ ns. tehopuhdistukseen, sumuttelee kaasarin röörit ja vähän sinne kohokammioonkin... ehkä jopa sitenkin että laittaa laittaa tyhjään tankkiin litran bensaa, desin tuota ja ajaa melko tyhjäksi. On sen verran ätäkkää ainetta että pitäsi liueta kohtuudella pinttymät ja jäämät kaasarin sisältä ja luulisi että kerkee hetken palotilaakin puhdistella.
Otsikko: Vs: Bensiinin lisäaineista
Kirjoitti: joni_k - 22.07.20 - klo:18:01
Ei noita tarvitse. Talvella masinolia korkeintaan ettei vedä kaasari jäähän ja sitoo kosteutta.
Otsikko: Vs: Bensiinin lisäaineista
Kirjoitti: VariJari - 22.07.20 - klo:18:38
Lainaus käyttäjältä: joni_k - 22.07.20 - klo:18:01
Ei noita tarvitse. Talvella masinolia korkeintaan ettei vedä kaasari jäähän ja sitoo kosteutta.

Ei taida nykyisin olla tarvetta kun bensat sisältää tuon vettä sitovan etanolin  jo vakiona?
Otsikko: Vs: Bensiinin lisäaineista
Kirjoitti: joni_k - 22.07.20 - klo:19:32
Ite varuilta käytin. Ei se ainakaan pahaksi ole ollut.
Otsikko: Vs: Bensiinin lisäaineista
Kirjoitti: tagatubos - 06.06.23 - klo:21:13
Tartuinpa tähän vanhaan ketjuun, kun meillä on tallissa uusi Keewayn hurrigane e5 ja se ei vain kulkenut yhtään mihinkään. Ei heräillyt..
Ostettiin se viime syksynä uutena ja ajoin sillä vain kilven hakuun noin 20km, josta lämpöseen talliin talvehtimaan. Vauhtia tuo epeli kelasi mittariin tuolloin max. 30km/h.
Nyt sitten tartteis vekotin herätellä talviunestaan ja mietin, että jos jotain tököttiä kaataisi tankkiin kyytipojaksi ja testailisi.
Mietin, että onko arvon foorumilaisilla jostain oikeasti hyvästä aavavasta litkusta kokemusta?
Otsikko: Vs: Bensiinin lisäaineista
Kirjoitti: mopotinx3 - 06.06.23 - klo:22:10
Siinä täytyy olla takuun alainen vika, jos ei kulje mihinkään. Äkkiä mopo valtuutettuun huoltoon. Omia korjauksia ei sallita, jos meinaa korjauttaa takuuseen. Ruiskukone on yleensä varmatoiminen, mutta se koskee japanilaisia skoottereita. Keewayn tekniikka lienee toisenlaista.
Otsikko: Vs: Bensiinin lisäaineista
Kirjoitti: tagatubos - 07.06.23 - klo:09:32
Lainaus käyttäjältä: mopotinx3 - 06.06.23 - klo:22:10Siinä täytyy olla takuun alainen vika, jos ei kulje mihinkään. Äkkiä mopo valtuutettuun huoltoon. Omia korjauksia ei sallita, jos meinaa korjauttaa takuuseen. Ruiskukone on yleensä varmatoiminen, mutta se koskee japanilaisia skoottereita. Keewayn tekniikka lienee toisenlaista.
Onhan se näinkin.
Pitää soitella suoraan tuonne maahantuojalle ja kysellä ohjeita.
Jälleenmyyjän mukaan tuo on alku ominaisuus ja hioutuu ajan kanssa.
Otsikko: Vs: Bensiinin lisäaineista
Kirjoitti: Samppa - 07.06.23 - klo:11:46
Lainaus käyttäjältä: wauhtihomer_666 - 22.07.20 - klo:16:36Onko kellään kokemuksia näistä bensiinin lisäaineista? Miten esimerkiksi tämmöinen (https://www.tokmanni.fi/polttoainejarjestelman-tehopuhdistaja-400-ml-be-5020144850861) on toiminut vai kannattaako kiinalaisiin käyttää lisäaineita? Jos olette testanneet, niin kuinka paljon olette laittanut bensiinin sekaan ja onko auttanut yhtään?
Mitään lisäaineita ei sinänsä kannata käyttää tai en ainakaan itse näe tällaisille tarvetta normaalikilsoilla toimivassa koneessa. Nämä puhdistusaineethan pohjaavat liuottavaan eli karstaa poistavaan vaikutukseen (naftaleeni/polttoöljy/bentseenit). Jotkut ovat kikkaileet saman vaikutuksen myös esim. pienellä määrällä xyleeniä.
Otsikko: Vs: Bensiinin lisäaineista
Kirjoitti: Kari69 - 07.06.23 - klo:12:42
"Jälleenmyyjän mukaan tuo on alku ominaisuus ja hioutuu ajan kanssa."

Minä en tuohon usko.
Otsikko: Vs: Bensiinin lisäaineista
Kirjoitti: Coastside - 07.06.23 - klo:15:03
Laatumerkeillä käy moottori testipenkissä ja siinä sallittu nopeus toteutuu, ei jotain sinne päin. Näitä on 25 km/h malleja.
Otsikko: Vs: Bensiinin lisäaineista
Kirjoitti: tagatubos - 07.06.23 - klo:17:38
Lainaus käyttäjältä: Kari69 - 07.06.23 - klo:12:42"Jälleenmyyjän mukaan tuo on alku ominaisuus ja hioutuu ajan kanssa."

Minä en tuohon usko.

Samalla kannalla itsekin ja laitoin tästä sähköpostia maahantuojalle.
Otsikko: Vs: Bensiinin lisäaineista
Kirjoitti: tagatubos - 07.06.23 - klo:17:50
Lainaus käyttäjältä: Coastside - 07.06.23 - klo:15:03Laatumerkeillä käy moottori testipenkissä ja siinä sallittu nopeus toteutuu, ei jotain sinne päin. Näitä on 25 km/h malleja.
Huomenna meinasin ottaa tuon pelin tallista ulos ja katsoa gepsillä nopeuden.