Elikkä homman nimi on se että mulla oli tulpanhattu ei ollut kokonaan kiinni, eli kipinä oli huono ja skoba ei kulkenut kunnolla. Laitoin takas kunnolla kii, mutta vieläkään ei kulkenut kunnolla. Latasin sitte akun nii koko skoba ei enää käynnisty! Mikä sitä vaivaa?
en usko akun liittyvän asiaan mitenkään.oisko tulppa kostunu ja sen myötä rikkoontunut.
Noilla vihjeillä sanoisin että ilmeisesti sähkövika vain lopulta lopetti käynnin ja mikä tahansa sytytysvirtapiirin osa voi olla syy. Kokeile toisella tulpalla tuleeko kipinä ja onko puristuksia ja saako seosta. Aikansa pyörittäen alkaa haista bensa.
http://skootterini.com/foorumi/index.php?topic=8001.msg154025;topicseen#msg154025
Aloitin uuden ketjun asiasta.
Lainaus käyttäjältä: joni_k - 22.08.18 - klo:09:00
en usko akun liittyvän asiaan mitenkään.oisko tulppa kostunu ja sen myötä rikkoontunut.
Outo jos ois tulppa mennyt meinaa just asennettu uus
Mulla oli kerran tulpanjohto huonosti kiinni ja sateessa pätkivällä mopolla nilkutin kotio. Hajos samalla myös CDI. Liekö syy-yhteyttä, vai sattumaa?
kyllä tulpan kastuminen uudenkin tulpan rikkoo.
Kokeile tulpalla tulpanhatussa ja tulpan kierreosa maadoitettuna moottorin runkoon, että tuleeko kipinää yleensäkään.
Jos ei niin vika niissä sytytykseen liittyvissä sähkökomponenteissa, ja jos tulee kipinä niin vika varmaankin polttoaineen saannissa tai puristuksissa.
Usein tulee huomaamatta tehtyä itse jokin vika kun innoissaan "tuhertaa" tuunauksia kulkupeliin... ::)
Kipinää kannattaa aina kokeilla ensin pelkästä johdosta sillä tulppa tai sen hattukin saattaa olla rikki.
johtokin voi olla sökö vaikka päälisinpuolin olisi ok.
Lainaus käyttäjältä: joni_k - 23.08.18 - klo:06:34
kyllä tulpan kastuminen uudenkin tulpan rikkoo.
Eipä ole tämmöstä mulle tullut vastaan, ei edes vanhaan tulppaan..
http://www.overdrive.fi/forum/threads/kastuneet-sytytystulpat-kaeyttoekelposia-vai-ei.214133/