Skootterini.com

Merkkikohtainen moposkootterikeskustelu => Aprilia / Derbi / Gilera / Piaggio / Vespa => Aiheen aloitti: Mopokuumetta - 03.09.17 - klo:19:03

Otsikko: Gilera runner 50 SP sammuu kaasuttaessa
Kirjoitti: Mopokuumetta - 03.09.17 - klo:19:03
Hei, osaisiko kukaan antaa mitään täsmällisempää vastausta mistä voisi johtua tuo kaasari Gileran sammuminen kun vääntää kaasua? Ottaa kierroksia 3000rpm asti normaalisti, mutta sen jälkeen kierrokset tippuu ja kone sammuu. Ongelma tuli aivan yllättäen eräs aamu. Aiemmin pari kertaa pätkässyt ajossa, mutta niistä selvittiin pienellä nykäisyllä ennenkuin alkoi jälleen vetämään. Mittarin mukaan ei ole ajettu kuin 4000km ja on siis 2011 vuosimallia. Kipinää lyö ainakin tulpalle asti. Minulla on sellainen kipinätesteri. Kaasutin on nyt auki ja oireiden aihettajaa etsitään.
Neuvokkaita vastauksia kaivataan, kiitos.
Otsikko: Vs: Gilera runner 50 SP sammuu kaasuttaessa
Kirjoitti: Coastside - 03.09.17 - klo:19:54
Tukkoinen suutin tai suutinputki?
Otsikko: Vs: Gilera runner 50 SP sammuu kaasuttaessa
Kirjoitti: jwalk - 03.09.17 - klo:20:16
Risa CDI voi myös kokemukseni mukaan tehdä samaa. Se selviää vain kokeilemalla varmasti ehjällä boxilla.
Otsikko: Vs: Gilera runner 50 SP sammuu kaasuttaessa
Kirjoitti: Mopokuumetta - 04.05.18 - klo:08:50
Kaasutin otettiin irti ja avattiin sekä kasattiin kaikki entiselleen jolloin lähti käyntiin. Mutta tällä mentiin vain viimekesä.