Skootterini.com

Moposkootterit => Yleinen tekniikka ml. ongelmat ja niiden korjaus => Aiheen aloitti: zapiz - 03.05.17 - klo:14:28

Otsikko: Sähköstartti lakkasi toimimasta
Kirjoitti: zapiz - 03.05.17 - klo:14:28
Kymco Like 50:n sähköstartti lakkasi toimimasta. Nopean tutkimisen jälkeen (akku täynnä, jarruvalo palaa, sulakkeet ehjät, rele naksahtaa) aloin epäilla startin virtakaapelin lattaliitintä. Kaapelin koteloitu naaraspuolinen lattaliitin olikin vähintäänkin epäilyttävässä kunnossa ja yrittäessäni sitä väännellä se hajosi kokonaan.

En ole ennen lattaliittimien kanssa ollut tekemisissä, niin kysynkin neuvoa liittimen vaihtoon. Tarvitaanko erikoispihdit tms? Lisäksi kysyisin, voinko testata startin toimvuutta antamalla suoraan virtaa akulta startin ollessa koneessa kiinni, vai onko se ensin irrotettava?

Otsikko: Vs: Sähköstartti lakkasi toimimasta
Kirjoitti: Palosella - 03.05.17 - klo:15:02
Kaikista parhaat lattaliittimen puristamiseen olisi Abikopihdit (Jos siinä siis sellainen on) Jos johto on noin huonoksi mennyt, että liitin murenee päästä irti, niin kannattaa vaihtaa johto releelle asti uudeksi, niin ei tule jännitehäviötä matkalla. Toki liittimet voi puristella ruuvipenkissä, papukaijapihdeillä ym, mutta paras liitos tulee kun käytät oikeita pihtejä hommaan. Startin toimintaa voi kokeilla antamalla starttiin suoraan virtaa akusta.

Startin plusjohdon uusimisen jälkeen kannattaa akulta vetää lisämaadoitus miinusnavasta koneen jonkun pultin alle.
Otsikko: Vs: Sähköstartti lakkasi toimimasta
Kirjoitti: zapiz - 09.05.17 - klo:17:37
Kiitos neuvoista. Starttimoottori ei käynnistynyt edes akulta,  avatessa näytti olevan hiilet ihan lopussa. Hommasin uuden startin ja naapurin sähkäri auttoi liittimen korjauksessa. Taas hyrrää   :) .
Otsikko: Vs: Sähköstartti lakkasi toimimasta
Kirjoitti: Palosella - 10.05.17 - klo:13:13
Hyvä, että pelaa taas. Yhteen Aprilian starttiin olen kerran vaihtanut hiilet, kun muuten oli ihan kunnossa.