Elikkäs roxiin ilmeni yht äkkiä vika ei suostu nostamaan kierroksia ollenkaan pätkii vaikuttaa että kävisi laihalla ja iskee liekkiä putkeen katottu/putsattu kaasari ja ilmaputsari läpät ,kokeiltu eri tulpalla ja sytytys puolalla
Onko CDI-boksia vaihdettu?
Toisel cdi boksil ei oo viel kokeiltu
Mikäli sulla on varastossa toinen CDI-boksi (ja varmasti toimiva), niin kokeile alkajaisiksi sillä.
Ei auttanut toisella cdi boksilla ja ajossa kun paino ryyppyä nii autto vähäks aikaa siihe aja misee mut ei paljoo
Mitä muuta setuppia sulla tossa on? Onko magneettopuoli tsekattu?
No siis magneetto puoli katottu sen verra et likapuhallettu pois kun kaikki vaihettu sinne vähä aikaa sitte ja 12mm lortto 105 suutin täl hetkel (ollu myös 98) malossi pun vp jous kytkimes s6 medium jouset ja ihs perus 50cc ja sen mitä tos kokeili nii kylmällä hieman liikku eteepäi ja lämpimääl koneella ei liikkunut mihikkää
Tulpanhattu varmaan kanssa katottu ja johto puolelta tulpanhatulle.
Mikäli ongelma on seospuolella (mihin tuo ryypyn auttaminen voisi viitata), niin yleenä paukuttaminen liittyy tosiaan laihaan seokseen. Eihän imuvuotoja varmasti ole missään? Onhan myös pakari tiivis sylinteriin? Ilmanputsarin ja kaasarin välinen liitos tiivis? Kaasari VARMASTI puhdas eli purettu kokonaan, pesty / puhalleltu jokainen reikä auki.
Puolalle menevät johdot olisi hyvä tarkistaa. Tuo satunnainen sytyttely viittaa sytytyspuolen vikaan ja osia on vaihdettu. Muutenkin liittimien ja maadoituksen kunto hyvä tarkistaa.
Onko pytty avattu ja tsekattu, että männänrenkaat on molemmat vielä tallella. Samassa voi sitten uusia kannentiivisteenkin..