On vaihdettu kaasu vaijeri, kaasari ja kaasukahva. Uusilla vehkeillä kaasu on ollut yllättävän raskas vetää mutta ei ole ollut suurenpi ongelma kunnes eilen illalla oli aivan jumissa (ei enää noussut takaisin ylös) Kyseinen kaasu kahva on stage6 pikakaasu jossa on 3 eri paikkaa kiinnittää vaijeri ja se on löysimmällä. Voisiko ongelma johtua siitä että koho olisi jumittunut kaasariin ja tarvisi öljyä vai että joku painaa kaasu vaijeria?
On paljon mahdollista,että vaijeri on puristuksissa taikka kulkee väärää reittiä kaasarille. Liikkuiko kaikki osat herkästi irrallaan ollessa,kapula ja vaijeri kuoressaan,onko vaijerin pää oikein kaasarissa.??
Tässä ei nyt kyllä kerrota mistä Yamahasta on kyse, mutta oletan että taas kerran Aeroxista. Motot.netistä lappaa mopojonneja tänne kun siellä vain kaikki kyselevät toisiltaan eikä kukaan vastaa.
Eikö roxissa ole kaksihaarainen kaasuvaijeri ja toinen haara menee öljypumpulle? Onko haaroitus kunnossa ja onko öljypumpun vaijeri kunnolla paikallaan?
Roxissa ei ole öljypumpun vaijeria.
Ja ihan noin yleispätevänä neuvona, vaijeri kannattaa vetää just sitä reittiä, minkä vanhakin kulki. ei tarvitse kuin mutka väärältä puolelta runkoa ja voi olla outoja oireita edessä mm kaasun hirttäminen tai vastaavaa. Ja muutenkin katteita takaisin laittaessa oltava tarkkana, ettei vaijeri jää rungon ja katteen väliin puristuksiin.. Ja se kaikkein tärkein,että vaijeri on osimoilleen samanpituinen, kuin vanha.
Lainaus käyttäjältä: konenikkari - 29.07.16 - klo:09:36
Roxissa ei ole öljypumpun vaijeria.
Ai jahas, mikä tuo sitten on:
https://www.google.fi/search?q=minarelli+oil+pump&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=fi-fi&client=safari#imgrc=CaRetMW852F0zM%3A
Lainaus käyttäjältä: xx851z - 29.07.16 - klo:11:08
Lainaus käyttäjältä: konenikkari - 29.07.16 - klo:09:36
Roxissa ei ole öljypumpun vaijeria.
Ai jahas, mikä tuo sitten on:
https://www.google.fi/search?q=minarelli+oil+pump&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=fi-fi&client=safari#imgrc=CaRetMW852F0zM%3A
Väärä haku https://www.google.fi/?gws_rd=ssl#q=aerox+oil+pump
Ja öljypumppu, jolle ei mene vaijeria.
Kiina minarelli/ilma kopiossa on myös, öljyvaijeri.
Jos kysyjälle on aeroxiin myyty kaasuvaijeri jossa haaroituskappale, se ei toimi aeroxissa.
alright tarkistan ettei ole jäänyt jonku välii