Morjens. Tuli justiinsa pari päivää sitten ostettua tommonen yamaha bws, vuosimallia 2001. Halvalla ostin pois, kun oli tarvetta, ja päällepäin tuntui kaikki toimivan. Päivän sillä ajeltuani huomasin että kun vauhtia on jonkun verran alkaa kuulumaan hirveetä ulinaa, ja satunnaisesti ns sirkkelin ääni. Jälkimmäinen tuli selvästi oikealta puolelta. Oli tarkoituksena tänään mennä frendin tallille tota tutkiskelemaan, ja muutenkin vähän katella missä kunnossa mopo on, ei ole omaa tallia eikä oikein työkalujakaan. Sitten tossa eilen illalla kun koitin lähteä kauppaan niin pärähti käyntiin, ja sammui välittömästi. Sen jälkeen ei enää ole sanonut mitään, polkemalla eikä sähköstartilla. Nyt kun koittaa sähköstartilla käynnistää niin kuuluu välillä sellanen naksahdus, ihan kuin muovi katkeaisi tms. Osaisiko joku kertoa mikä ois mahdollisesti vikana? Ymmärtääkseni ulina tulee luultavimmin takavariaattorista, saattaisiko sieltä löytyä syy käynnistymättömyyteenkin?
Oikealta puolelta? Eli siis kummasta suunnasta katsottuna. Jos edestä, niin sitten variaattorin puolelta. Jos naama taas on ajosuuntaan, niin vasemmalta.
Ei muuta kuin variaattorinkoppaa auki ja ihmettelemään, mikäli ääni tulee sieltä. Voi olla irti useampikin vaihtoehto.
Ajosuuntaan katsoessa, eli ei variaattorin puolelta. Se sirkkeliääni siis, ihan kuin putken alueelta tulisi. Nyt tulppa tarkistettu ja vaihdettu, kipinää tuli. Huomenna täytyy tarkistaa bensansaanti.
Minun skodesta irtosi kerran staattorin pultti joka hankasi kiekon niitteihin pitäen sirkkelimäistä ääntä.
Okei, eli ei variaattorin puolelta. Mulla irronnut magneeton vauhtipyörä ja kerran myös tuuletuslevy... Auki vaan, niin kyllä se vika sieltä löytyy.
Lainaus käyttäjältä: Samppa - 01.04.16 - klo:10:56
Okei, eli ei variaattorin puolelta. Mulla irronnut magneeton vauhtipyörä ja kerran myös tuuletuslevy... Auki vaan, niin kyllä se vika sieltä löytyy.
Komppaan, jos vain osat löysällä,niin helpolla pääsee, mutta jos kaikki on kiinni ja silti klappia tuntuu varsinkin ylös alas. On isompi ongelma edessä, siellä on silloin luultavimmin petari poikinut.
Variaattori tsekattu, sieltä ei löytynyt mitään mikä pistäisi silmään. Tota purkaessa alkoi tuntua siltä ettei tota mopoa oo avattu vuoden 01 jälkeen, oli nimittäin aika likainen. Ilmansuodatin oli ihan tukossa, ja sieltä löytyi öljynjäämiä (?). Mistä lie johtuu. Pari kertaa hörähti käyntiin, ja toisella kerralla pysyi n.5s käynnissä kunnes annoin kaasua ja sitten sammui. Joten vika on varmaankin kaasarissa, tai alipaineletku tms saattaa vuotaa. Jatketaan tutkimista huomenna :D
Se magneettopuoli nyt auki (eli vastakkainen kuin variaattori). Suojakuorta pois ja ihmettelyä. Siellä se vika varmasti on.
Avasin nytten ton magneetonkopankin, päällepäin ei näkynyt mitään vikaa. Mitä tuolta nyt pitäisi ettiä, kun ei ollut osia irronnut, tai löysällä? Alipaineletku oli haljennut, vaihdoin sen uuteen.
Käynnistä ja kuuntele vierestä. Letkulla saa pakoääniä vaimennettua ettei ne häiritse.
Tietääkö kukaan mikä on etuvariaattorin oikea momentti? Oli mutteri huonosti kiristetty kun käsipelillä laitoin, ja sieltä pamahti etuvariaattori irti.
Käsin ei kyllä saa mutteria tarpeeksi tiukalle. Momentti on joku 4 alkava.
Piaggion mopskoottereissa 44Nm.
Sain mopon kuntoon, ja kaikki toimii taas (ainakin melkein). Vika oli alipaineletkussa (joka ei edes ollut oikea ap letku, vaan joku tavallinen). Nyt olen huomannut että kulkee huomattavasti paremmin moottori kylmänä, kun pihasta lähtee ajamaan niin kiihtyy lähes täyteen vauhtiin heti, mutta hetken ajelun jälkeen kiihtyvyys katoaa eikä meinaa enää ottaa piikkiä. Missä vika? Ryyppy tuli ekana mieleen, se on manuaalinen niin en tiedä oikein mikä mahtais olla vikana.