Skootterini.com

Merkkikohtainen moposkootterikeskustelu => Peugeot => Aiheen aloitti: kekkenroos - 06.03.16 - klo:09:59

Otsikko: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: kekkenroos - 06.03.16 - klo:09:59
Tervehdys lukijoille.

Ostin viime keväänä tuollaisen 97 vuotisen sv50 executiven. Löysin vielä originaalin viimasuojan ja takaboksin, niin saatiin ripaus retrohenkeä enemmän.
Heti alusta lähtien on kuitenkin piinana ollut tyhjentyvät polttoaineletkut, kaasarikin menee tyhjäksi. Ajelemaan on päässyt siten että ruikkaa ruiskulla polttoainetta kaasariin ja vetää alipainepumpulla bensaletkun ilmattomaksi ja kytkee takaisin kaasariin. Sitten voikin ihan reippaasti ajella ilman huolta, kunhan ei muutaman tunnin taukoa pidempää pidä, sillä silloin letkut saa ilmaa jostain, näyttää siltä että kaasarilta tulee ilmakuplia. Ilmansuodattimen kotelon alaosa näyttää siltä että sinne on vuoto päätynyt, se on tahmainen. Koskaan ei kuitenkaan haise bensa, vaan vuoto on erittäin hidasta. Onko vinkkejä mitä kohtaa tässä nyt kannattaa lähteä epäilemään viaksi. Tuntemus näistä laitteista on lähellä nollaa. Haaveena olisi saade vekotin ajokuntoon ennenkuin kausi alkaa.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: Coastside - 06.03.16 - klo:10:09
Kaasutin vuotaa jostain. Avaa ja tarkista asia.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: helkama sc-r - 06.03.16 - klo:15:54
Helkamassa vuoti kohokammion tyhjennysletkun päässä oleva ruuvi, kun oli vähän löysällä.
Aika kauan joutui käynnistelemään, jos oli seissyt pari päivää. Ime bensahanan alipaineletkusta, niin kohokammio täyttyy.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: jwalk - 06.03.16 - klo:16:50
Taitaa olla bensapumppu Pösössä, eli imeminen alipaineletkusta lienee turhaa, vaikka alipaineellahan sekin pelaa.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: kekkenroos - 06.03.16 - klo:22:01
Missäs tämä bensapumppu sijaitsee? Tankin pohjassa?

Sen verran on projektia aloitettu että kaivoin vekottimen tallin perältä esille ja otin peitteen pois. Seuraavaksi puretaan istuin ja sen alta muoveja pois että pääsee ihmettelmään kaasaria. Sellainen fiilis tosin on että en tiedä mitä minun hyödyttää mokomaa purkaa, kun en tiedä mitä etsin, ellei vastaan tule jotain niin ilmiselvää että sokeakin muuttuu näkeväksi.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: Coastside - 06.03.16 - klo:22:24
Bensavuoto jättää jäljen sen pintaa. Katso tarkkaan missä se läiskä on jos kaasutin on tasaisen lian peittämä, ei se ole vuotanut ulospäin vaan vaikkapa putsarin suuntaan. Kampikammioon vuotava on hankalin koska sen pois saanti on vaikeaa. Kaikki vuodot voivat olla vaarallisiakin palovaaran vuoksi.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: helkama sc-r - 07.03.16 - klo:11:05
", näyttää siltä että kaasarilta tulee ilmakuplia"

Jos siellä on pensapumppu, saattaa siellä olla takaiskuventtiilikin, mikä vuotaa, bensat valuu takaisin tankkiin.
Luulisi että bensaa tulee kun laittaa virrat päälle, jos kohon neula ei tuki tuloa ja pumpun painekytkin katkaise virtaa.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: Coastside - 07.03.16 - klo:11:14
On ilmeisesti alipainepumppu. Kaasutin ei tyhjene kuin vuodon kautta ja pumpun tyhjeneminen ei estä käynnistämistä.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: jwalk - 07.03.16 - klo:16:00
Pikaisen googletuksen perusteella juurikin alipainepumppu, näyttäis kovin samanlaiselta systeemiltä kuin symissä. Ei päästä kaasaria tyhjäksi. Tietenkin jos pitkään seisoo, niin sitten haihtuu ja saa tovin sahata käyntiin.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: kekkenroos - 19.03.16 - klo:12:04
Tänään jaksoin viimein poistaa istuimen ja kurkkia tarkemmin. Näyttäisi siltä että vuotaa tosiaan sinne ilmansuodattimelle. Se paksu letku kaasarilta suodattimelle on aivan öljyn likaama samoten tosiaan suodatinkotelon alaosa. Onko kaasarissa jokin mekanismi jonka pitäisi sulkea tuo yhteys kun kone ei käy, vai vuotaakohan tuo nyt jostain liitoksesta sitten. Täytyypä purkaa tuo suodatin kotelo irti ja putsailla. Samalla voisi vaihtaa polttoainesuodattimen ja letkun suodattimelta kaasarille, on aika kulahtanut.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: jwalk - 19.03.16 - klo:13:14
Hmm, nyt kun alkaa olla sulla vähän purettuna, niin onko siinä bensatankki ylempänä, vai alempana kuin kaasari? Tulisi varmuus, että onko pumppu, vai hana...
Öljyä sittenkin se vuoto? Vuotaisikohan sitten tuorevoitelusysteemi?
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: kekkenroos - 19.03.16 - klo:15:02
Bensatankki on alempana kuin kaasari. Löytyi tuo bensapumppukin siitä matkalta, sellainen neliskulmainen mokkula. Kovasti se näyttäisi siltä että vuotaa kaasarilta sinne ilmanputsarille koko kaasarin sisällön, osa menee varmaan putsariin ja osa siitä kaasarin ja puhdistinkotelon liitoksesta pihalle. Sitten kun bensa siitä haihtuu pois niin jäljelle jää öljy tahrimaan putsarin kotelon. Tällainen vaikutelma siitä nyt tuli.
Ihmettelenkin vaan pitäisikö sen yhteyden putsariin olla poikki silloin kun kone ei käy, vai miten..
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: kekkenroos - 19.03.16 - klo:15:29
Siinä vielä sama kuvina. ensin ylhäältä kaasari. ja liitos ilmanputsarille. Sitten putsari irti ja kurkistus kaasariin. Seuraavaksi kuva polttoainepumpusta ja lopulta yleinen kuva kokonaiskauheudesta =D
(https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi9.aijaa.com%2Fb%2F00901%2F14127576.jpg&hash=ef903fd152caf11d1a53413f6e057779e8a44884)
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: helkama sc-r - 19.03.16 - klo:15:59
Onkohan mustan ja keltaisen muoviletkun välissä takaiskuventtiili/suodatinyhdistelmä?
Jos imukanavan läpät vuotaa, ilmanputsari saattaa kastua.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: jwalk - 19.03.16 - klo:16:08
Nyt varmaan ekana fiksuinta putsata vermeet ja höräyttää käyntiin ja kyttäilee, mistä tihkuu
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: kekkenroos - 20.03.16 - klo:11:10
Olipahan todella likainen tuo suodatinkotelo ulkopuolelta. Erittäin sitkeää rasvaa jota sai ihan tosissaan fairyllä harjata pois. Kotelo oli myös sisäpuolelta melkolailla öljypitoinen. Kaikki on nyt pesty, myös suodatin, laitetaan vähän vähempi sitä öljyä kun laitetaan takaisin kasaan, varmaan ihan teelusikallinen suodattimen pintaan riittää?
Täytyypä myös vaihtaa tuo polttoainesuodatin ja siitä kaasarille menevä letku ennenkuin lyön takaisin kasaan, samalla uusi akku sillä vanha oli kuoleentunut talvella. Aletaan sitten ihan tosissaan ihmettelmään mistä vuotaa ja minne. En usko että näillä huoltotoimenpiteillä vielä selviää yhtään mitään.
Se tosin tuli mieleen että akku oli melko kehno jo viime kesänä, että voisiko tuo vaikuttaa polttoainepumpun toimintaan ja siten olla ainakin osana tässä tapahtumaketjussa.

edit: äkkäsin jo suodattimen huolto-ohjeen, joten tämä menee nyt ok. Eli öljyä reippaasti ja puristellaan suodatin sen jälkeen kuivaksi.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: kekkenroos - 20.03.16 - klo:11:35
Tässä nyt tätä vuotoa miettineenä alkaa kyllä vahvistua tämä käsitys siitä että se polttoaine todellakin vuotaa sinne ilmansuodattimelle. Jokin kaasarissa päästää koneen ollessa pois päältä polttoaineet valumaan ilmansuodattimelle. Mitenkäs koho ja neulaventtiili, en ihan tarkkaan vielä tiedä niiden funktiota, mutta google opetti minulle jo tuon verran. Olisiko niillä jotain osuutta tämän kanssa?

Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: xx851z - 20.03.16 - klo:11:41
Kuinka muuten, onko siinä mallissa öljypumppu vai seosbensallako ajelet. Jos on pumppu, niin silloin pitää hakea sotkun aiheuttajaa muualta kuin polttoainelinjasta.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: jwalk - 20.03.16 - klo:12:19
Polttoainepumppu pelaa alipaineella, saa yleensä sykkeensä kampikammiosta. Letkuja seuraamalla selvinnee. Ei siis ole milläänlailla riippuvainen sähköosastosta.
Tarkkaile erityisesti tuorevoitelulinjaa. Sehän päättyy siihen käyrään nippaan, mikä on kaasarin kyljessä, luistin syrjässä. Näkyy kuvassakin. Letkua seuraamalla löytyykin sitten öljypumppu. Se toimii joko alipaineella myös, tai sitten hammasvälityksellä saa käyttövoimansa kampiakselilta. Kaasuvaijerin toinen haara, jos semmonen on, niin päättyy myös siihen.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: konenikkari - 20.03.16 - klo:13:03
Lainaus käyttäjältä: jwalk - 19.03.16 - klo:16:08
Nyt varmaan ekana fiksuinta putsata vermeet ja höräyttää käyntiin ja kyttäilee, mistä tihkuu

Totta, puhtaus on puoli ruokintaa, bensiinillä suosittelen pesua aivan kaikille osille,
sisältä ja päältä.
Todella hienoista kuvista voi päätellä laitteen  olleen "pahuuden ;-)" vallassa jo hetken aikaa.
Ehkä joitakin määräaikaishuoltoja, ilmansuodattimen pesuineen, on jäänyt väliin.
Kun toimeen ryhdyt, on syytä tarkistaa myös ne imuläpät.
Kuvien mukaista jälkeä syntyy kun imuläpät raottaa ja moottori puhaltaa lähes yhtäpaljon kuin imee.
Samalla, jos imuläpät vuotaa, ei toimi se alipaineella toimiva bensapumppukaan
Kaksitahtisen ilmansuodatinta ei kauheesti tarvi öljytä, se tekee sen ihan itsekin.
Pesu prosenttibensalla 4% riittää.

Kokeile, tyhjeneekö kaasuttimen uimurikammio, seisomisen  aikana, avaamalla seisomisen jälkeen uimurikammion pohjassa oleva tyhjennysruuvi.
Ne ilmakuplat putkistossa ovat normaaliin toimintaan kuuluvia, eivätkä välttämättä ollenkaan liity käynnistysongelmiin.
Kerro laitteesi historiaa, paljonko ajettu samalla männällä jne.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: kekkenroos - 20.03.16 - klo:14:13
Tuoreöljyä pyörittää ilmeisesti juuri kampiakseli. Sillä tuonne kaasuvaijerin viereen meni letku ja toinen tulee pois, joka nousee sinne käyrään nippaan kaasarille. Sieltä nipasta on ehkä vähän myös tihkunut öljyä, mutta ei se sieltä asti kyllä pääse tuonne ilmanputsarille asti tahrimaan tuossa määrin. Käynnistyessään skootteri on kyllä puskenut tarpeettoman määrän (n.minuutin ajan) sinistä pakokaasua ennenkuin pakokaasu on muuttunut normaalimman väriseksi.

(https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi4.aijaa.com%2Fb%2F00413%2F14128437.jpg&hash=6459efe40f728d7841228e75285c5ec8bd898211)

Lainaus käyttäjältä: jwalk - 20.03.16 - klo:12:19
Polttoainepumppu pelaa alipaineella, saa yleensä sykkeensä kampikammiosta. Letkuja seuraamalla selvinnee. Ei siis ole milläänlailla riippuvainen sähköosastosta.
Tarkkaile erityisesti tuorevoitelulinjaa. Sehän päättyy siihen käyrään nippaan, mikä on kaasarin kyljessä, luistin syrjässä. Näkyy kuvassakin. Letkua seuraamalla löytyykin sitten öljypumppu. Se toimii joko alipaineella myös, tai sitten hammasvälityksellä saa käyttövoimansa kampiakselilta. Kaasuvaijerin toinen haara, jos semmonen on, niin päättyy myös siihen.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: jwalk - 20.03.16 - klo:14:20
Ahaa! Eli taitaa olla öölipumpussa häikkää. Päästää valumaan pysähdyksissä öljyä säiliöstä kaasariin. Voipi olla siis uuden pumpun etsintä. Mulla ei oo tietoa, että voiko noita korjata...
tuossa vastaavaa tarinaa: http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=323.msg3463#msg3463
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: kekkenroos - 20.03.16 - klo:14:22
Missä nuo imuläpät mahtaa sijaita? Testataan tuota uimurikammion tyhjennystä kunhan laitetaan seuraavaksi kasaan. Laitteen historia ei ole tarkkaan tiedossa. 19v aikana mittariin on kertynyt vajaat 7tkm, Yleisilme siisti ja eturengaskin vielä alkuperäinen. Luultavasti konepuolelle ei ole vielä koskaan tehty mitään. Kulkupuoli todella ripeää ja vastaa kaasuun hyvin, ainakin siihen asti kunnes polttoainelinjat saa ilmaa, sittenhän se homma hyytyy täysin.

Lainaus käyttäjältä: konenikkari - 20.03.16 - klo:13:03
Lainaus käyttäjältä: jwalk - 19.03.16 - klo:16:08
Nyt varmaan ekana fiksuinta putsata vermeet ja höräyttää käyntiin ja kyttäilee, mistä tihkuu

on syytä tarkistaa myös ne imuläpät.
Kuvien mukaista jälkeä syntyy kun imuläpät raottaa ja moottori puhaltaa lähes yhtäpaljon kuin imee.
Samalla, jos imuläpät vuotaa, ei toimi se alipaineella toimiva bensapumppukaan
Kaksitahtisen ilmansuodatinta ei kauheesti tarvi öljytä, se tekee sen ihan itsekin.
Pesu prosenttibensalla 4% riittää.

Kokeile, tyhjeneekö kaasuttimen uimurikammio, seisomisen  aikana, avaamalla seisomisen jälkeen uimurikammion pohjassa oleva tyhjennysruuvi.
Ne ilmakuplat putkistossa ovat normaaliin toimintaan kuuluvia, eivätkä välttämättä ollenkaan liity käynnistysongelmiin.
Kerro laitteesi historiaa, paljonko ajettu samalla männällä jne.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: jwalk - 20.03.16 - klo:14:25
Imuläpät ovat imukaulan ja kampikammion välissä. Irrotat koneesta imukaulan, siis sen mihin kaasari kiinnittyy, ni pitäis näkyä
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: konenikkari - 20.03.16 - klo:14:41
Läpät sijaitsee, imukaulan  jatkeena, kaasuttimen jälkeen, ennen kampikammiota ja sylinteriä.
Sen 19v aikana jolloin mopo on toiminut, alkupäässä oli bensiini käyttövoimana.
Nykyiset bensat sisältävät aineita joita alipaineella toimiva bensapumppusi ei välttämättä siedä.
Myös ilmansuodatin saattaa olla materiaalia joka ei kestä nykyisiä polttoaineita.
:D Mutta ehkä ennen kesää, nuokin asiat ratkeaa  :D
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: konenikkari - 20.03.16 - klo:15:14
Lainaus käyttäjältä: jwalk - 20.03.16 - klo:14:20
Ahaa! Eli taitaa olla öölipumpussa häikkää. Päästää valumaan pysähdyksissä öljyä säiliöstä kaasariin. Voipi olla siis uuden pumpun etsintä. Mulla ei oo tietoa, että voiko noita korjata...
tuossa vastaavaa tarinaa: http://www.skootterini.com/foorumi/index.php?topic=323.msg3463#msg3463

Aina ei öljyn hallitsemattomassa valumisessa kaasuttimeen, kyse ole pumppuviasta.
Nipassa johon öljyletku on liitetty saattaa olla paineella avautuva venttiili.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: kekkenroos - 20.03.16 - klo:17:51
Heitin nyt tänään uuden pätkän polttoainelinjaa tosta filsulta eteenpäin ja uuden filtterin tietysti. Samalla uusi akku kiinni ja löin komeuden takaisin läjään. Eipä lähtenyt käymään. Taitaa olla mäntä jumissa. Enpä olisi arvannut että voi talven seisonnassa jämähtää motti. Polkimesta yritin polkaista niin meni vain puoleen väliin ja jäi jumiin. Startilla senkun naksahtelee vaan. Voivoivoi  ;D
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: kekkenroos - 20.03.16 - klo:21:50
Nyt sieltä tulee 2t öljyä sitten läpi jostain puhaltimen ja konehuoneen saumasta. Mistä se sinne edes pääsee. Onkohan siellä nyt sylinteri täynnä 2t öljyä, siksi ei starttaa?

Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: Coastside - 20.03.16 - klo:22:37
Voi todellakin käydä niin että öljy valuu kampikammioon joka näkyy öljysäiliön yllättävänä vajumisena ja tuollaisina vuotoina ja huonona käyntinä ja savuttamisena. Kammiosta öljyn poisto vaatii koneen irroituksen.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: helkama sc-r - 21.03.16 - klo:01:37
Lainaus käyttäjältä: Coastside - 20.03.16 - klo:22:37
Kammiosta öljyn poisto vaatii koneen irroituksen.

Jos kone on jumissa, kannattaa avata sylinteri ja imeä tarvittaessa esimerkiksi letkulla kampikammio tyhjäksi.
Kampiakselin stefa varmaan vuotaa, jos magneeton alta valuu jotain.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: pera8x - 21.03.16 - klo:07:22
jos kone on jumissa öljyn takia, niin ottaisin ensin tulpan vaan pois ja polkee hetken aikaa, niin tyhjenee liiasta öljystä. sen jälkeen tulppa takasin ja jos tästä lähtee käymään, niin loputkin ylimääräset öljyt palaa pois. itse vikaahan tuo ei korjaa, eli syypää sille, miksi ne öljyt on sinne moottoriin päässeet tarttee selvittää, tai sama vika on kohta taas edessä.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: kekkenroos - 21.03.16 - klo:18:17
Taitaa jäädä tuleva ajokausi päristelemättä...

(https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi4.aijaa.com%2Fb%2F00935%2F14129463.jpg&hash=e92fc4fab1d25b12bfe0b67499c39eb098602da9)
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: Sepi6 - 21.09.16 - klo:09:06
Lähtisin korjaamaan niin tässä järjestyksessä:
1. Kaasariin uus neulaventiili, sekä huolellinen pesu sisä- ja ulkopuolelta.
2. Poista tuo muoviletku bensalinjasta, myös poistaisin tuon suodatimen.
3. Irroita ja puhdista öljypumppu, tarkista akselin stefa ja O-rengas.
4. Alipainetoimisen bensapumpun puhdistus, takaisku selkeästi vuotaa.
Tienpäälle tuli kerran jäätyä kun pumpun alipaineletku irtosi, varmista noi letkuliitokset.

http://www.49ccscoot.com/manuals/Peugeot_50_Vertical_2T_Engine_Manual.pdf
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: Sepi6 - 13.03.17 - klo:18:34
Joko kekkenroos on saanut laittee toimimaan? Lokakuusta asti on ollut tuo tyttären pösö tallissa, noin minuutin sahauksen ( 5 sek ja taukoa 5 sek jne...) jälkeen lähti käyntiin hieman reippaamman savun kanssa.
Otsikko: Vs: Peugeot SV50 polttoaine tai ilmavuodon metsästys
Kirjoitti: kekkenroos - 14.04.17 - klo:15:49
En saanut mopoa toimimaan. Öljypumpun vuoto taisi olla syynä. Myin mopon seuraavalle ropaajalle. Itsellä loppui se kuuluisa aika ja v-käyrä kävi liian isoksi. Sain sopivan hinnan klassikosta. Onneksi jäljelle jäi vielä 2002 Elyseo jolla on aika mukava huristella perjantaisin hakemaan hedelmäpussillinen kilisevää lähikaupasta.

Jos jotain kiinnostaa niin olisi myytävänä Peugeot SV:n originaalit korkea tuulisuoja ja tavaraboksi 60eur/kpl tai yhdessä satasella. Nämä ovat alunperin sv125 pyörästä, mutta eihän se eroa tee. Vuosimalli oli jotain 94-96. Kuva alla.

(https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi4.aijaa.com%2Fb%2F00656%2F14368254.jpg&hash=4b746df41a39941007051daa9fa10406a52c7a4f)