Sellainen kysymys,kun kuvassa on musta johto jossa sulake ja teksti "please use the fuse when using normal cdi", niin jos otan sulakkeen pois kokonaan, niin lähteekö rajoitin pois päältä. Tuossa myös joku sinivalkoinen ja violetti johto irrallaan ja entinen omistaja ei tiennyt mitä ne on. Mopo on Helkama SC3 vm.2010.
(https://skootterini.com/foorumi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi9.aijaa.com%2Ft%2F00152%2F13998252.t.jpg&hash=74f2c1c12154bf5186c546c0fbda2c6d6eef97d0) (http://aijaa.com/q2Jwd0)
Sinivalkonen on rajoittimen johto.
Noni, kiitos selvennyksestä. Se on sitten ollut irti. Vähän vaan aiheutti hämmennystä, kun jotkut puhuneet mustista ja jotkut violeteista ja jotkut sinisistä. Aattelinkin kun kerrottiin että heittää alamäessäkin rajotinta heti viidessäkympissä. Nyt en hetkeen kysele tyhmiä taas :D
se vähän vaihtelee. mulla johto alkaa variaattorista mustana, sit on liitin ja väri vaihtuu matkalla violetiksi vai olikohan vaaleanpunainen en muista.. ;D
Niinku tuossa kuvassakin eka sinivalkoinen ja sitten liittimessä vaihtuu violetiksi. Laittavat sitä väriä mitä hyllystä löytyy ;)
Variaattorista lähtee musta johto vaeltamaan kohti cdi:tä, siinä on ilmeisesti pikaliitinkin variaattorin kohdilla, jonka päälle on vedetty kumisukkaa.