Skootterini.com

Moposkootterit => Yleinen tekniikka ml. ongelmat ja niiden korjaus => Aiheen aloitti: savorau - 15.09.15 - klo:15:10

Otsikko: Kiina 50cc skootteri valot hukassa
Kirjoitti: savorau - 15.09.15 - klo:15:10
Mystinen vika..akku 12.5V sammuksissa, käynnissä 14.5-16V eli lataa.Startti ja vilkut ok. Parkille ja etuvalolle  ei kuitenkaan tule virtaa ollenkaan. Lampun katteet otin irti, ja virtalukon punaisesta johdosta ei tule mystisesti kuin 5V(?) ulos.
Mistähän alkaisi vikaa etsimään?
Otsikko: Vs: Kiina 50cc skootteri valot hukassa
Kirjoitti: -Zone- - 15.09.15 - klo:15:19
Olithan huomioinut, että useimmissa valot+parkit toimii vaihtojännitteellä ja vain moottorin käydessä ? Poikkeuksen tekee jarruvalo joka toimii tasajännitteellä moottori sammuksissakin.
Otsikko: Vs: Kiina 50cc skootteri valot hukassa
Kirjoitti: Coastside - 15.09.15 - klo:15:24
Kerran skodestani katosi valot ja syynä oli savuna ilmaan kadonnut tuuma staattorin lliittimen johtoa.
Otsikko: Vs: Kiina 50cc skootteri valot hukassa
Kirjoitti: savorau - 15.09.15 - klo:15:28

LainaaOlithan huomioinut, että useimmissa valot+parkit toimii vaihtojännitteellä ja vain moottorin käydessä ? Poikkeuksen tekee jarruvalo joka toimii tasajännitteellä moottori sammuksissakin.
Joo testasin moottorin käydessä. Näköjään takalamppu eikä jarruvalokaan toimi..

Otsikko: Vs: Kiina 50cc skootteri valot hukassa
Kirjoitti: savorau - 15.09.15 - klo:15:29

LainaaKerran skodestani katosi valot ja syynä oli savuna ilmaan kadonnut tuuma staattorin lliittimen johtoa.

Oikean puolen  kopan alta?
Otsikko: Vs: Kiina 50cc skootteri valot hukassa
Kirjoitti: -Zone- - 15.09.15 - klo:15:34
Lähinnä siksi siis pistin, että valoja mitatessa täytyy muistaa mitata vaihtojännitteitä. Tarkista valokatkaisija vaikka se ei toki jarruvaloon vaikutakaan. Jarruvalosta polttimo kannattaa tarkistaa ettei ole palanut ja samalla takavalon maadotus. Mulla on muistikuva että kun itsellä oli edellisessä mopossa valo-ongelmaa ja vika löytyi takavalon maadotuksesta. Siinä johtokimppu meni oikeanpuolen sivukatteen alla joka täytyi ottaa pois tieltä että liittimiin pääsi käsiksi.