Skootterini.com

Merkkikohtainen moposkootterikeskustelu => Muut merkit ja Kiinalaiset merkit => Aiheen aloitti: -Jarkko- - 09.09.15 - klo:21:07

Otsikko: Solifer XTR valovika ym.
Kirjoitti: -Jarkko- - 09.09.15 - klo:21:07
Mikähän mahtaa solikkaa vaivata kun virtalukosta kääntää virrat päälle niin takavalo palaa, mutta kun valokatkasijasta laittaa parkit tai lyhyet valot niin takavalo sammuu, myös jarruvalo on pimeenä eikä toimi kummastakaan jarruvivusta.
Kaikki muut valot ym sähkölaitteet pelaa ok.

Sitten jarrusatuloissa on jarruletkun ja satulan välis kummalliset "patruunat", kyljes lukee jotain safe mutta mitä virkaa niillä on?

Otsikko: Vs: Solifer XTR valovika ym.
Kirjoitti: tapiovuorent - 10.09.15 - klo:10:03
Tällaisissa valovioissa on useampia mahdollisuuksia.Maadoitusvika lampunkannassa tai katkos jossain johtoliittimessä. Ne pitäisi ensimmäiseksi päästä tutkimaan.
Sinun mopossasihan on n.s. ABS-jarrut.Nuo "patruunat" säätelee ,tai pitäisi säädellä jarrupainetta ,ettei jarrut mene "lukkoon".Eivät vaan vastaa millään tavoin autojen ABS -järjestelmää.Mitä kokemusta minulla on näistä XTR :n jarruista , niin takajarru on melko tehoton . Etujarru mielestäni vähän parempi.
Todennäköisesti  , kytkemällä jarruletku suoraan jarrusylinteriin ( siis poistamalla se "patruuna" välistä ) saadaan jarruihin normaali teho. No työtähän sekin teettää.
Että tällaista viestiä tällä kertaa.