Pikakysymykseen toivoin pikaista vastausta.
Ostin "uuden" skootterin, ajettu 900m. Selvisi rahtifirman tarrasta että ko. skode on kuljetettu liikeeseen 2011 ja se on siitä asti seisonut siellä varastossa.
Kysymys kuuluu...pitääkö moottoriöljyt vaihtaa ennen sisäänajoa?
-JP-
eipä ne öljyt taida kovin herkästi vanheta käyttämättömyyttään. sama ne on kyllä vaihtaakkin, muutaman euron laittaa öljyihin, niin saa mielenrauhan.
jep...takuutahan tuolla ei enää taida olla kun on noin kauan seissyt.
Uudessa skootterissa ei välttämättä edes ole öljyä ja akku on varmaan vaihtokunnossa, jos ei ole ladattu.
Oli valmistusvuosi mikä hyvänsä, jos se on myyty uutena (olet ensimmäinen omistaja) niin takuu alkaa myyntipäivästä.
juu, takuuta pitäisi olla, jos kaupasta olet uutena ostanut. itte ymmärsin, ettei ole "uutena" myyty, kun kilsoja kuitenkin se 900 metriä. monasti uudessakin saattaa olla 100, tai 200 metriä mittarissa, kun tulee tehtaalta. mutta 900 metriä on jo vähän liikaa uudesta. akku on varmaan pimee, jos se on hapotettu kiinassa, tai tullessaan kauppaan suomeen.