Kaveri toi jokin aika sitten tallille skoden, josta oli keskijalasta jousi karannut katkenneen kiinnitystapin ansiosta jonnekin valtatien varteen elämään uutta elämäänsä.
Korvaavaksi jouseksi löydettiin "vastaava", mutta melkoinen operaatio oli saada jousi tapin korjaamisen jälkeen takaisin paikoilleen tai ennen kaikkea löytää tarpeeksi jäykkä jousi, joka nostaa jalan ylös ja jonka saa silti vielä paikoilleen ilman asianmukaista levitystyökalua. Käytännössä homma meni siten, että jousi vedettiin paikoilleen kestävällä narulla nahkahanskat kourassa, jonka jälkeen naru katkaistiin.
Kaveri piti samalla skootteria pystyssä. Melkoinen ähinä ja puhina ja odotus siitä, että jousi lähtee vetovaiheessa jonnekin minne ei pidä tai naru katkeaa ja vetäjä on selällään tallin lattialla.
Onko joku keksinyt tuohon jotakin helpompaa tapaa?
sellasella riittävän paksusta raudasta tehdyllä "henkarilla" noita on laiteltu. henkarin koukkuosa jouseen ja kämmenellä kiinni sitten vastapuoleisesta kohdasta. ja ei muutakun repimään. hirveetä äheltämistä se tollasellakin on.
Periaatteessa tuo meidän narupatentti toimi samalla tavalla. Naru oli kiinni katkaistussa 30 sentin harjanvarressa, jolla sitä sitten kiskottiin (toinen pää jousessa kiinni).
Rautalangalla kulmateräksenpätkään jousi kiinni ja kulmaterästä kaveri painaa jalalla alas ja toinen ohjaa pihdeillä jousen paikalleen..
Yksin on inhottavaa hommaa..
Käytin 70 cm laudanpätkää jonka pään viistosin kapeaksi ja kiinnitin kapean asennusnauhan sen kärkeen. Sitten seisomaan laudalle ja ponnistus että jousi venyi paikoilleen. Rautalangan saa helpommin pois välistä. Painoa on tosin sata ja kaikki tarvittiin. ::)
Minäkin aikani ähelsin , ja sitten tein yksinkertaisen työkalun. Onnistuu helposti yksinkin.
Lyhyesti kertoen. n.15 cm:n pitkä 8 mm. paksu rautatanko , jonka toiseen päähän hioin pitkittäin n.3 cm:n U:n muotoisen uran . Keskelle tankoakiinteä holkki .Tangon toiseen päähän lattaraudasta hitsasin n.5x5 cm:n lätkän.Toimii siten ,että jousen pää laitetaan tankoon holkkia vasten ja tangon se U:n muotinen pää rungossa olevaa tappia vasten.Sen jälkeen väännetään vetosuuntaan ,niin että jousen koukku luistaa runkotappiin.Sen varren lätkästä saa hyvän otteen ja tanko ei pääse pyörähtämään väännön aikana.
Ymmärsikö kukaan . Valitettavasti en saa liitettyä tähän kuvaa ,joka selventäisi asiaa huomattavasti.
Lataa kuva vaikka aijaa.com palveluun ja kopsaa se foorumilinkki tänne sivulle...
On über työkalu jos kuvauksesta mitään ymmärsin.. ::)
http://static1.motonet.fi/img/7/765130/500/765130.jpg
Koukkutyökalu, jollaista käytetään trampoliinin jousissakin 8)
pitäisi kehitellä joku vastaavanlainen työkalu, kun venttiilien jousien painamiseen. mutta toiminta olis vaan päinvastainen. ei puristava, vaan vetävä. riittävän pienen ja näppärän, mutta kuitenkin tarpeeksi tukevan kun sais tehtyä, niin ei tarttis aina äheltää hiki hatussa noiden jousien kanssa.
Kierretangosta saa tehtyä kun siihen tekee liukuholkin ja kiinteä mutterin joissa on vetokoukut. Holkin saa muttereista poraamalla kierteet pois. Koukut 6 mm ruuveista joille tekee muttereihin kierteet ja muokkaa päähän koukun. Mutterilla sen saa venyttämään jousen sopivaan mittaan josta se työntää jalan korvakkeeseen tai löysää vetoa.
Pienestä tankopuristimesta voi tehdä vetävän ja koukut joilla vetää jousen.
Olisinko kerran joutunut keskijalan jousen vaihtamaan yksin, silloin tosin kone oli muutenkin irti rungosta niin homma oli helppoa kauraa. Laitoin vain moottorin ja keskijalan lattialle,jalka aukiasennossa,sitten vain jousi paikoilleen omaa massaa apuna käyttäen. apuna juurikin T-mallinen jousityökalu ja ei tarvinnut kuin painaa voimalla jousta alaspäin ja keskijalan hahloon. Lipeämisen vaara olematon ja saa oman ruhonsa suoraan työntövoimaksi...:) Paikoillaan olevaan on käytetty tuota T kahvaa ja kaveri tukenut skopoa ja itse ottanut hyvän tuen ja vetänyt jousen paikoilleen,hikihän siinä tulee. autopuolella oli muinoin rumpujarrujen jousien vetotyökalu,ja siitä voisi näppärä kaveri muokata skootteriin käyvän pelin. Vanhemmat foorumilaiset varmaan muistaakin vanhojen rumpujarrujen kasauksessa käytetyn kikottimen... ;)
Keskeltä nivelöity varsi voisi toimia. Se lukkiutuisi venytysmittaan painamalla suoraksi ja laukeaisi vetämällä nivelelen kohdasta.
Keskijalan jousen asennustyökalusta ,( ja venttiilityökalusta ) on kuvat VMPK = Veteraanimoottoripyöräkerhon foorumilla : osiossa Vinkkipalsta ,jos jotakuta kiinnostaa.
Keskijalka / tai sivujalka irti rungosta, jousi paikalleen ja sen jälkeen jalka käännetään paikalleen, pultti kiinni ja kovaa ajoa.
Jarkon konsti on myös kohtuullisen toimiva , varsinkin jos hommaa joutuu tekemään vain satunnaisesti.Enemmän tekevälle yksinkertainen työkalu kuitenkin helpottaa hommaa , jos on työkalut ja kiinnostusta sen tekemiseen.
Lainaus käyttäjältä: tapiovuorent - 03.08.15 - klo:16:29
Minäkin aikani ähelsin , ja sitten tein yksinkertaisen työkalun. Onnistuu helposti yksinkin.
Lyhyesti kertoen. n.15 cm:n pitkä 8 mm. paksu rautatanko , jonka toiseen päähän hioin pitkittäin n.3 cm:n U:n muotoisen uran . Keskelle tankoakiinteä holkki .Tangon toiseen päähän lattaraudasta hitsasin n.5x5 cm:n lätkän.Toimii siten ,että jousen pää laitetaan tankoon holkkia vasten ja tangon se U:n muotinen pää rungossa olevaa tappia vasten.Sen jälkeen väännetään vetosuuntaan ,niin että jousen koukku luistaa runkotappiin.Sen varren lätkästä saa hyvän otteen ja tanko ei pääse pyörähtämään väännön aikana.
Ymmärsikö kukaan . Valitettavasti en saa liitettyä tähän kuvaa ,joka selventäisi asiaa huomattavasti.
Kannattipa lukea neuvosi :) Napsahti nimittäin eilen poikki se "tallattava haara". Varaosaläjästä uus jalka ja vinkkisi muistaen tekasin vastaavan työkalun..Helppoa, kiitokset sinne!
Ole hyvä. Yksikin avunsaaja on hyvä alku.Olen itsekin saanut apuja ja neuvoja tältä palstalta. Täytyy vaan ennakkoluulottomasti antaa vinkkejä, jos uskoo niistä jollekin apua olevan. Eipä tällaisille työkaluille kannata patenttia / patenttisuojaa hakea.
Tuo on hyvä, joku putkenpätkäkin vois toimia ihan tallaamalla..
Kunhan se putki mahtuu just siihen tappiin sopivan väljästi että voi kääntyä tapin päässä
Kun ruuvaria käyttää vipuna, voi sen kärkeen sulattaa muovia tai kiertää paksulti teippiä ettei se lipsahta pois. Jousen voi lukita narusilmukalla kahvaan jonka katkaisee tai päästää kädestään kun haluaa sen luistavan paikoilleen. Noilla ratkeaa tuon menetelmän pulmat.