Elikkäs tuo Gilera technicaksen teharilla on jo alusta lähtien tehnyt semmosta, että välillä saattaa esim valoissa jäädä kiihdytys kokonaan pois ja voi maleksia niissä 25-30kmh vauhdeissa pitkiäkin aikoja, kunnes saa tehopiikin.. Samaa tekee veljen Typhooni. Mitään vinkkejä? Gilerassa on n.90 suutin. Ja osaatteko suositella vapaavirtausuodatinta, tosin äänet on aika vituttavat..
Ensimmäiseen kyssäriin ratkaisu luultavimmin löytyy vp-jousesta. Vapaavirtaus suodattimella et mopossa tee mitään, paitsi tuhoat sen ennenaikojaan... ;)
Kaasuttimen säädöt pielessä, jos ongelmat alkoivat putkenvaihdon jälkeen. Tarvinnee lisää bensaa, tyhjäkäynnille ja osakaasulle.
Lainaus käyttäjältä: Partanen - 27.04.15 - klo:10:17
Kaasuttimen säädöt pielessä, jos ongelmat alkoivat putkenvaihdon jälkeen. Tarvinnee lisää bensaa, tyhjäkäynnille ja osakaasulle.
Emme voi kuin arvailla,koska aloittaja ei kerro miten peli vastaa kaasuun, ainoastaan laiskan liikkumisen. Teharin työalue hieman eri kuin orkkiksessa, ja finaalissa oleva vp-jousi,, kone käyttäytyy juurikin kuvailemallaan tavalla.. Joten Aloittajalle kysymys? Miten kone reagoi kaasuun??? Booaako,tuntuuko kierrokset normaalilta,mutta vauhti ei??
Mä ymmärrän vian kuvauksen niin, että mopo ei vaan kiihdy. Ei vedä kunnolla. Sitä samaa mun Typhooni teki, kun putken vaihdoin. Jos tyhjäkäynnin seos on liian laiha, ei kone vastaa kaasuun. Mun tapauksessa riitti kun säädin tyhjäkäynnin seosta, ja nostin neulaa. Sen jälkeen vastasi kaasuun niin kuin on lupa mopolta odottaa.
Pelkkä putki ei vielä aiheuta mitään säätötarvetta variaattorin suhteen. Oman kokemukseni mukaan tämän konsernin tuotteissa variaattorit on säädetty hyväksi jo tehtaalla.
Aivan, mutta jos vp jousi on samaa vuosimallia,kuin skode, voidaan olettaa sen kuoleentuneen...:) Tuossahan sanotaa, että välillä tekee ko ilmiötä,ei alvariinsa.
Mun Typhoon on vuodelta 1994, ja suurella todennäköisyydellä variaattorin jousi on alkuperäinen. Mahtaako ne jouset muutenkaan kovin herkästi kuoleentua. Vielä vähemmän juuri silloin kun pakoputki on vaihdettu sellaiseen, joka vaatii uudet kaasuttimen säädöt.
Mun mielestä se on johdonmukaista, että ensin laitetaan perusasiat kuntoon, ja vasta sitten vaihdellaan osia, jos enää tarpeen.
Joo kiitos paljon näin aktiivisesta vastaamisesta! Elikkäs mopon vakioputki oli haljennut entisellä omistajalla ja kun sain mopon ostin siihen tämän technicas teharin. Mopossa on säädetty variaattori kokonaan (kytkinjouset,vp jousi,rullat) ja ei auttanut.
Mopo kävi jo n.200e huollossa missä säätivät kaasuttimen, (isompi suuttimen vaihtoivat vielä tämän jälkeen takuuhuollossa ja vaihtoivat alipainejärjestelmää) ja takuuhuollon jälkeen edelleenkin sai usein ajaessa semmoisen "kohtauksen" missä mopo ei enää kaasuun vastannut kovin hyvin ja piti oikeasti ootella että jaksaa vetää sen tehopiikin, lopulta (n.2vk sitten) sain tätä lievennettyä sillä että laitoin ihan helvetin kevyet rullat niin sai kyllä aika erityisen hyvin sen piikin mutta huusi ihan helvetisti niin mopohan sitten leikkasi kiinni alamäessä, tätä ennen olin ajanut niin tuli yhtäkkiä ylämäessä hirveä vastatuuli niin mopo hyytyi mutta poljin liikkui, vein kotiin ja odottelin pari päivää ja ostin uuden tulpan ja hirveän polkemisen jälkeen lähti käymään ja tämän jälkeen lähti käyntiin melken heti, tosin kolmen päivän jälkeen hyytyi taas samaan ylämäkeen ja poljin taas liikkui kunnes n. 1km taluttamisen jälkeen kokeilin uudestaan niin oli helvete jumissa.
Jotenkin tuntuu siltä että saattoi mäntä mennä ihan helvetin naarmuille kun olivat huollossa (ennen takuuhuoltoa )asentaneet uuden 12mm kaasarin vakiosuuttimella teharimopoon ja kun sain huollosta niin ajoin välittömästi 45km lenkin mökille ja toimi melkeinpä loistavasti (74kmh) ja kiihtyi ripeästi vaikka rullat olivat liian painavat. Sitten aamulla kun lähdin mökiltä niin oli mopo kuin ihan toisesta maailmasta, kiihtyi huonosti hädintuskin kiersi ja juuri ja juuri kun pääsin kotiin niin sammui pihalle, pakoputki ihan helvetin kuumana. Tämän jälkeen takuuhuoltoon raivoissaan ja saivat sen sitten käyntiin ja vaihtoivat suuttimen ja takuuhuollon jälkeen isommaksi. Mopolla pystyi ajamaan mutta melko huonosti, mutta ei todellakaan niin huonosti mitä mökkireissun jälkeen.
Eli omasta mielestä olivat ensimmäisessä huollossa laittaneet liian pienen suuttimmen ja tämän takia mäntä varmasti raiskaantui mökkireissun aikana ja lopulta antoi periksi sen takuuhuollon jälkeen mikä tosin helpotti sillä mäntä ei käynyt liian kuumana enään mutta oli jo valmiiksi niin rikki että luovutti. Yritin selventää tekstiä ja toivottavasti te vahnemmat jo kauan aikaa skoottereiden kanssa värkänneet osaatte auttaa. Nyt muuten lähtee tilaukseen uusi sylinterisarja ja 17.5mm kaasari tms niin pitäisi toimia.
Olisit tuon kertonut heti, niin me ei arvailtais täällä...:) Sulla on siis ollu lämpöleikannu mäntä koko tän episodin ajan koneessa, ja ihmettelit outoo käytöstä, eikö jo ensimmäinen hyytyminen antanut osviittaa tulevasta... Luultavasti siellä on mäntä saanu kipeää ja renkaita poikki.. Noh kohtahan e selviää kun avaat ja tutkit...:) palaamme siis kun uusi sydän on asennettuna.
Lainaus käyttäjältä: Partanen - 27.04.15 - klo:17:15
Mun Typhoon on vuodelta 1994, ja suurella todennäköisyydellä variaattorin jousi on alkuperäinen. Mahtaako ne jouset muutenkaan kovin herkästi kuoleentua. Vielä vähemmän juuri silloin kun pakoputki on vaihdettu sellaiseen, joka vaatii uudet kaasuttimen säädöt.
Mun mielestä se on johdonmukaista, että ensin laitetaan perusasiat kuntoon, ja vasta sitten vaihdellaan osia, jos enää tarpeen.
Väittäisin, että kuoleentuu, mullakin oli 98 roxi ja vakioputken jälkeen laitettu tehari söi äkkiä vp jousesta elon.. Se on se lämpö,mikä sitä jousta rasittaa, ja tehokkaassa pelissä se myös kuluu normia nopeammin, ellei varin jäähdytystä paranneta...:)